تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

تئاتر و قلیان در انتظار آزادی

مدیردفتر تئاتر خیابانی وزارت ارشاد گفت: تئاتر نیازمند مواجهه مستقیم با تماشاگران است و ما بجز قلیان تنها بخشی هستیم که فرمان آزادسازی فعالیتها را دریافت می‌کنیم.

1399/03/11
|
16:15

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ سامان خلیلیان با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه "تقاطع فرهنگ" با اشاره به توقف همه حوزه‌های هنری خاصه تئاتر خیابانی اظهار کرد: آخرین پلکان رهاسازی صنوف، تئاتر و سینما است و این هنر مغفول واقع شده است.

وی افزود: هنر تئاتر نیازمند مواجهه مستقیم تماشاگران است و ما به جز قلیان تنها بخشی هستیم که فرمان آزادسازی فعالیت‌ها را دریافت می‌کنیم.

خلیلیان با اشاره به اینکه هنرمندان تئاتر همواره در همخوانی با شرایط جدید پیشقراول بوده‌اند، افزود: ابتدا سراغ فضای مجازی رفتیم و دست به کار شدیم تا در شرایط حبس خانگی مردم، طرحی نو را برای اجرای تئاتر در نظر گیریم.

این فعال باسابقه تئاتر گفت: با نگاهی غیر حرفه‌ای و در نبود تخصص برای این نوع تئاتر، فراخوان سراسری دادیم و از مردم درخواست کردیم با همان وضعیتی که در خانه‌های خود در قرنطینه دارند، دست به تولید تئاتر بزنند. این بستر با وجود غیر تخصصی بودن، جمعی و شادی آفرین بود.

خلیلیان ادامه داد: درپی هنرمندان متخصص نبودیم و پیامد آن رویدادهایی از این دست بود. وقتی در فضای مجازی قدم بگذارید، شاهد انواع مختلف تئاتر هستید و در این میان تئاتر آنلاین پا به صحنه گذاشت و امیدواریم در طول زمان این هنر نیز سنجیده شده و بستری برای رویکرد تئاتر کشور باشد.

*آغاز تئاترخیابانی در استان‌های سفید

مدیر بخش فرهنگ و هنر کاخ موزه گلستان گفت: تئاتر خیابانی در تهران و کل کشور با نگاه و افقی جدید پیش می‌رود و ضمن بررسی‌های کارشناسانه استان‌ها در خصوص اپیدمی بیماری، تلاش داریم استان‌هایی با وضعیت سفید به استقبال تئاتر با اجراهای خیابانی بروند.

خلیلیان با تاکید بر اینکه سلامت و جان مردم همواره در اولویت است، افزود: در صورت بسترسازی شرایط اجرایی، شادمانی باید به مردم هدیه شود و تئاتر اقدام به نشاط افزایی کند و لذا ابتدا باید سلامت جامعه در این مسیر حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش فرض ما اینست اگر هنرمندان در مکان‌های عمومی حضور یابند، بایستی فاصله اجتماعی برای هنرمندان روی استیج و تماشاچی حفظ شود.

خلیلیان در بخشی دیگر از این برنامه رادیویی افزود: در نظر داریم تئاتر خیابانی را به شکل یک کارناوال به استان‌ها ببریم و از هنرمندان همان استان‌ها نیز بهره مند شویم. این کارناوال از مسیری خاص حرکت کرده و مردم حتی از بالکن منازل بیننده این تئاتر خیابانی خواهند بود.

وی درآمدزایی برای فعالان تئاتر را مهم ترین هدف این طرح دانست و گفت: هنرمندان در سه ماه گذشته پیک کاری خود را از دست دادند و از فرصت برنامه ریزی مالی و اقتصادی طی سال پیش رو محروم شدند.

خلیلیان با بیان اینکه معیشت اکثر هنرمندان تئاتر خیابانی صرفا به درآمد این هنر وابسته هستند، گفت: دوستان ما به واقع در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند و قلبم از این وضعیت به درد آمده است. در تلاشیم در حد بضاعت خود کاری کنیم و معتقدم هرکس به سهم خود باید کاری کند.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)