تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

انتقاد نخستین فرمانده سپاه؛ هنرمندان نسبت به انقلاب اسلامی کم کاری کرده اند

جواد منصوری با انتقاد از آمار کمی ناچیز و بی‌تفاوتی قشر هنرمند نسبت به ظرفیت‌های انقلاب اسلامی درعرصه فرهنگ و هنر گفت: هنر دراروپا و امریکا باگذشت 70سال از جنگ جهانی، همچنان به زوایای پنهان آن می پردازد.

1399/03/15
|
21:36

به گزارش رادیو گفت‌وگو؛ جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "تقاطع فرهنگ" در رابطه با تغییر گرایش از حوزه نظامی به سمت مدیریت فرهنگی گفت: مدیریت اجرایی با عنایت به درگیری با کارهای روزمره، مکان پژوهش و تألیف را از انسان می‌گیرد و با فراهم شدن شرایط برای فعالیت‌های دیگر بدلیل کبر سن و فراغ از کار، فرصتی بدست می‌دهد تا زمان صرف پژوهش، مطالعه و تحقیق شود و بنده از این قاعده مستثنی نبودم.

وی افزود: از سال 88 که از کار اداری بازنشسته شدم، تألیفاتی را در حوزه تاریخ معاصر و سیاست خارجی در دست داشتم و همچنان به این مقوله می پردازم.

منصوری در ادامه به معرفی کتاب دو جلدی "قیام 15 خرداد به روایت اسناد" پرداخت: در این کتاب تاریخ برای نخستین بار به روایت اسناد بر جای مانده از رژیم گذشته نگاشته و بیان شده افراد حاضر در رژیم گذشته چه می گفتند و چه می اندیشیدند و نظرشان درباره عملکرد آن دوران چگونه بود.

وی این کتاب را از جمله تألیفات مرجع در حوزه تاریخ معاصر خواند و افزود: این کتاب اسناد رژیم گذشته را دربر دارد و مطالب بسیار مهمی را از آن دوره حکایت می کند؛ البته نه با زبان امروز، بلکه به نقل از رژیم شاه.

منصوری با بیان اینکه اسناد درج شده در کتاب، نکات مهم و ناگفته های تاریخ معاصر را بازگو کرده است، از استقبال مخاطبان داخلی و خارجی از این مجموعه سخن گفت و افزود: اسناد این کتاب برای بسیاری مخاطبان جالب بود چراکه پیشتر دیده نشده بود.

این پژوهشگر تاریخ معاصر یادآور شد: برای این کتاب دو جلدی سه سال صرف وقت شد. اسناد بسیار زیاد بودند و از میان آن ها هزار صفحه سند انتخاب شد؛ همچنین تحقیقات درباره افراد و پرونده‌ها در کنار نگارش کتاب، زمانی سه ساله را به خود اختصاص داد.

منصوری ادامه داد: کتاب دیگری هم تنها یک گزارش از 15 خرداد در بر دارد که 280 صفحه را به خود اختصاص می دهد.

وی کمیت کتب انتشار یافته در حوزه انقلاب اسلامی را خوب و مناسب دانست و در عین حال گفت: هنرمندان کشور در زمینه تولید فیلم، شعر، کاریکاتور، عکس، تئاتر و... کم کار کرده‌اند.

منصوری با اعلام آمار کمی بیش از هزار جلد کتاب و مقاله با موضوع 15 خرداد، تصریح کرد: متاسفانه این مسائل تاریخی برای قشر هنرمند جدی نیست؛ در حالیکه در اروپا و امریکا با وجود گذشت 70 سال از جنگ جهانی دوم، همچنان درباره این دوران و کوچک‌ترین زوایای آن فیلم و تئاتر ساخته می‌شود.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)