تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

جشنواره تجسمی فجر به وسعت ایران

دبیر جشنواره تجسمی فجر در رادیو گفت‌وگو از شکل گیری شعبه‌های استانی این رویداد فرهنگی هنری در دوره چهاردهم خبر داد.

1400/09/06
|
14:30
|

عباس میرهاشمی در مصاحبه با برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو در خصوص جشنواره تجسمیِ 1400، اظهار کرد: امیدوارم اقداماتی که صورت می‌گیرد، برای هنرمندان و هنر کشور به یادگار بماند.

وی شکل گیریِ هنری متعالی برای مردم در قالب خلاقیت، وحدت و امیدآفرینی را رویکرد جشنواره امسال تجسمی عنوان و تاکید کرد که این هنر باید زمینه ساز تمدن نوین اسلامی باشد.

میرهاشمی رشته‌های رقابتی شامل تصویر سازی، خوشنویسی، رسانه هنرهای جدید، سرامیک، عکاسی، کارتن و کاریکاتور، طراحی گرافیک، مجسمه سازی و نقاشی و نگارگری را از رشته‌های مورد نظر در این جشنواره برشمرد و افزود: به زودی لیست داوران نیز اعلام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ارائه آثار باید شناخت بیشتری در بعد هنر برای جامعه در پی داشته باشد، خاطرنشان کرد: بنده در دوره‌های اولیه دبیری جشنواره را عهده دار بودم ولی امسال نیز 13 دوره قبل را مرور کرده و فراز و فرود‌ها را از نظر گذرانده‌ام.

میرهاشمی همچنین لزوم توجه رسانه‌ها به آثار ارائه شده در جشنواره را متذکر شد و افزود: فضا نباید برای ارائه آثار رسانه محور تنگ شود و در عین حال باید بخشی نیز در اختیار هنرهای جدید قرار گیرد.

این عکاس و هنرمند حوزه تجسمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اعلام اینکه جشنواره تجسمی نگاهی فرای پایتخت به هنر دارد، گفت: از استان‌ها نام سه نفر به عنوان دبیران هنری دریافت شده و نفراتی را در قالب یک لیست مشخص کرده‌ایم.

میرهاشمی با بیان اینکه شعبه‌ای استانی از جشنواره هنرهای تجسمی در هر منطقه برپا خواهد شد، ابراز امیدواری کرد در سال‌های آتی تمام استان‌ها در این رویداد فرهنگی هنری حضوری چشم گیر داشته باشند.

وی در رادیو گفت‌وگو افزود: فضای فیزیکی برای برگزاری جشنواره آماده است که در ادامه آثار در فضای مجازی نیز به سهولت ارائه می‌گردد.

میرهاشمی معقتد است پروتکل‌های بهداشتی باید در نظر گرفته شود و در این راستا بخش "ایثار و فداکاری" به تلاش گروه‌های جهادی در دوران کرونا اختصاص خواهد یافت.

وی همچنین از دریافت مقالات علمی و نظری در این جشنواره خبر داد و گفت: بخشی نیز به حکیم نظامی گنجوی اختصاص یافته است تا نسل جدید این بزرگان را به دست فراموشی نسپارند.

میرهاشمی تاکید کرد زمینه برای استفاده از آثار این حکما باید در حوزه هنر و دوران کنونی مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)