تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

استقبال خوب مردم از طرح پاییزه کتاب

مدیر دنیای کتاب قم در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از استقبال پرشور مردم از طرح پاییزه کتاب، با وجود کاهش 40درصدیِ یارانه این دوره نسبت به قبل، خبر داد.

1400/09/07
|
09:07
|

حسین قوامیان با اشاره به پایان طرح پاییزه کتاب در تهران و ادامه آن در شهرستان‌ها به برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو گفت: طرح از 29 آبان آغاز شده است و همزمانی این رویداد با هفته کتاب، بسیار تاثیر گذار بود.

وی افزود: متاسفانه زمان این طرح بسیار محدود بود؛ ضمن اینکه پنجشنبه و جمعه مستثنی شده و در این طرح گنجانده نشده بود.

قوامیان از استقبال بسیار خوب مردم و در عین حال بودجه اندک برای طرح پاییزه سخن گفت و ادامه داد: مبلغ یارانه برای هر مخاطب از 200 به 300 هزار تومان افزایش پیدا کرد ولی یارانه کلی برای طرح و هزینه اختصاصی به کتاب فروشی‌ها، 40درصد کاهش یافته بود.

مدیر دنیای کتاب قم با بیان اینکه کتابفروشی‌ها باید پاسخگوی مشتریان ثابت می‌بودند، به راهکار کتابفروشیِ خود اشاره کرد و گفت: ما دو روز این طرح را تمدید کرده و شخصا هزینه کردیم. ضمن اینکه پنجشنبه و جمعه هفته گذشته نیز به این مهم اختصاص یافت.

قوامیان در پاسخ به شهاب دارابیان –مجری کارشناس رادیو گفت‌وگو- که در خصوص انتقادات وارده به این طرح، پرسید، گفت: مخاطبان اصلی در طرح‌های پاییزه عموم مردم هستند که در شرایط عادی کتاب می‌خوانند و چنین طرح‌های تخفیف داری، بهانه‌ای برای حضور مردم در کتابفروشی هاست.

وی ادامه داد: با شروع طرح‌های فصلی شاهد شور و اشتیاق در مخاطبین هستیم. عده‌ای عکس گرفته و در صفحات اجتماعی خود کتاب‌ها را تبلیغ می‌کنند و بخشی دیگر با خانواده در کتابفروشی‌ها جمع شده و اقدام به خرید می‌کنند.

قوامیان تاثیر این طرح را در کتابفروشی‌ها تا 40درصد مثبت ارزیابی کرد و گفت: مردم در این طرح با کتاب‌ها آشنا شده و پس از پایان طرح، حضور خریداران افزایش پیدا می‌کند. همچنین تخفیفات بهانه‌ای برای تبلیغ کتاب است و از طرفی کتاب کالایی است که مخاطب برای تبلیغِ آن پیش قدم بوده و تبلیغ این کالای فرهنگی برای او کسر شأن نیست.

وی افزود: برخی از خوانندگان کبر سن داشتند ولی با این وجود، باز هم حاضر نبودند خارج از نوبت خرید کنند و در صف می‌ایستادند و اذعان داشتند که از ایستادن در صفِ فروش کتاب لذت می‌برند.

قوامیان گفت: در طول 4 سالی که طرح فصلی کتاب برگزار شده است، ما حدود 100 نشست تخصصی برپا کرده‌ایم که شامل جشن امضا و دعوت از نویسنده‌های برتر کشور بود و در دوران کرونا هم از طریق پخش زنده اینستاگرام چراغ این جریان را روشن نگه داشتیم.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)