تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

"پایتخت کتاب" حائز شاخصه‌های ملی و بین‌المللی است

یکی از داوران انتخاب پایتخت کتاب امسال، در رادیو گفت‌وگو، سنندج را دارای شاخصه‌های ملی و بین‌المللی برای این انتخاب معرفی کرد.

1400/10/11
|
12:09
|

سیدعلی کاشفی خوانساری در مصاحبه با برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو در خصوص انتخاب سنندج به عنوان پایتخت کتاب اظهار کرد: بسیاری کشورها با این کار سعی می‌کنند شور و شوق و نیز اطلاع رسانی و برنامه‌هایی را در حوزه کتاب پیش بینی کنند.

وی با اشاره به اینکه با چنین نگاهی پایتخت جهانی کتاب نیز معرفی می‌شود، افزود: این شهرها دوستدار کتاب هستند و مردم، سازمان‌های دولتی، مدنی و دانشگاهی برنامه‌های کتاب محور را برای آن تعریف می‌کنند.

هر ساله یک شهر دوستدار کتاب به عنوان نماد معرفی می‌شود که ضمن کارهای از پیش تعیین شده از آن قدردانی شود و بهانه‌ای باشد تا شاهد شکل گیری نهادهای جدید مرتبط با کتاب باشیم.
کاشفی ادامه داد: در این صورت می‌توان کتاب را بیشتر و بیشتر با زندگی مردم گره زد.

وی در خصوص ملاک‌های انتخاب شهر سنندج به رادیو گفت‌وگو گفت: کمتر از 200 شهر اعلام آمادگی کرده و مدارک خود را برای دبیرخانه این جشنواره فرستادند که مرحله اول داوری توسط کارشناسان و نیز تیمی متخصص صورت گرفت و در نهایت 5 شهر به جلسه داوری وارد شدند.

کاشفی که در ترکیب تیم داوری نیز حضور داشت، افزود: هر 5 شهری که نامزد این حوزه شدند و برخی از آن‌ها چند سال پیاپی نامزد بودند، همگی فعالیت‌های خوبی در حوزه ترویج کتاب داشتند و حرکت جمعی و باور عمومی در آن‌ها شکل گرفته بود.

وی بم، سمنان، نجف آباد و... را از جمله 5 شهر برتر نام برد و گفت: پایتخت کتاب باید برنامه‌های ملی و بین المللی داشته باشد و سنندج برنامه‌هایی فراتر از خود طراحی کرده بود و نقش خود را در سطح کل کشور تبیین نمود.

کاشفی در این راستا به جشنواره، همایش و نمایشگاه‌هایی در سنندج اشاره کرد که نشان دهنده وضعیت کتاب در کل ایران بود.

پایتخت‌های کتاب در دوره‌های قبل همگی به سهم خود فعالیت‌هایی را انجام دادند و باید در این راستا از آن‌ها قدردانی کرد ولی جدا از کارهای عمومی که حال و هوای شهر را کتاب محور می‌کند و موجب مشارکت مردم، مساجد، شرکت‌ها و... می‌شود، می‌بایست اتفاقی فراتر از یک شهر را رقم بزنیم که همچون یک پایتخت سیاسی، نقشی را در کل کشور ایفا کند.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)