تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

نگاه رادیو گفت‌وگو به تازه‌های نشر؛ روایت‌ داستان فدک در رمان "باغ پسته"

مدیر تولید انتشارات "به‌نشر" از در دست چاپ بودنِ رمانی با عنوان "باغ پسته" خبر داد که با وجودِ شکل و شمایلِ امروزی، اشاره‌ای به ماجرای فدک دارد.

1400/10/18
|
11:15
|

رامونا میرحاجیان در خصوص تازه‌های این انتشارات در حوزه فاطمی به برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو گفت: ما سابقه‌ای 37 ساله در حوزه نشر داریم و تا امروز حدود 2800 عنوان کتاب منتشر کرده‌ایم.

در چند سال اخیر بر ادبیات دینی تمرکز داریم و آثار وجوه هنری و آئینی را توأمان دارند. یکی از این کتب با نام "عروس مهربان" منتشر شده است که داستان زندگی حضرت زهرا(س) را برای مخاطبان کودک روایت می‌کند.

"پیراهن دوستی" مجموعه داستان‌های تاریخی برای کودک و نوجوان می‌باشد و اثر دیگر با نام "یک نفر تو را دوست دارد" در باب آموزه‌هایی در رابطه با زندگی حضرت زهرا(س) برای قشر نوجوان منتشر شده است.

وی با اشاره به اینکه رمان و داستان با موضوع اهل بیت(ع) به ندرت منتشر می‌شود، ادامه داد: این مسئله صرفا در خصوص کُتبی با موضوع حضرت زهرا(س) نیست و زندگی اهل بیت(ع) را هم دربر می‌گیرد.

میرحاجیان در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو، ضمن تایید سخنان مجری برنامه مبنی بر اینکه جوایزی نظیر "خاتم" بر افزایش سطح کمی کتبی درباره زندگی پیامبر مکرم اسلام(ص) افزوده است، گفت: ما به مشوق‌هایی نظیر جشنواره با موضوع ادبیات دینی نیاز داریم و نهادهای مختلف باید در این زمینه تمرکز کرده و درباره آن کار کنند.

این پژوهشگر صنعت نشر خاطرنشان کرد: ما به دست‌مایه‌های داستانی هم نیاز داریم. لذا برای نویسندگان حوزه ادبیات دینی باید خوراک مناسب را تهیه کنیم که از طریق نشست‌های تخصصی فراهم می‌آید.

وی انتشارات "به‌نشر" را از جمله فعالانِ این عرصه خواند و افزود: پژوهش نامه‌های دینی و نشست‌های تخصصی باید فراهم آید.

عالمان دینی و داستان نویسان مختلف با حضور در این نشست‌ها، کمک می‌کنند دست مایه‌های داستانی برای نویسنده‌ها فراهم آید. البته بسیاری آثار صرفا از جنبه تاریخی به مسائل می‌نگرند و فاقد وجوه هنری هستند.

میرحاجیان در رادیو گفت‌وگو همچنین از نبود هیچ اثری در باب زندگی امام هادی(ع) انتقاد کرد و گفت: شاید دلیلِ اندک بودنِ داستان‌هایی با موضوع زندگی حضرت زهرا(س) این است که حوادث زندگی این حضرت، در سایه پیامبر(ص) و حضرت امیر(ع) قرار گرفته است.

ما در نشر "به‌نشر" اقدام به برنامه ریزی محتوایی کرده‌ایم تا جنبه‌های مختلف زندگیِ حضرت را مدِنظر قرار دهیم. از طرفی بر محورهای الگوپذیری از زندگیِ ایشان تاکید داریم و در این مسیر، سفارشِ نوشتن مجموعه داستان یا رمان‌هایی را داده‌ایم.

وی همچنین از استقبال این انتشارات از نویسندگانی که در حوزه زندگی ائمه اطهار(ع) کار کرده‌اند، خبر داد و گفت: ما آثار را از دو جنبه بررسی می‌کنیم و صرفِ این که برخی آثار به ادبیاتِ دینی بپردازند، در "به‌نشر" به چاپ نمی‌رسند.

آثار باید از جنبه دینی، تاریخی، هنری و محتوایی بررسی شود و طی این مراحل، منجر به انتشار یک داستان خواهد شد و نویسنده‌هایی که آثاری در این راستا دارند، می‌توانند با مراجعه به سایت "به‌نشر" آن را برای انتشارات، ایمیل کنند.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)