از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

تحلیلگر مسائل سیاسی: تلاش رهبر انقلاب برای ارائه تصویری از جهان اسلام به جوانان غربی است

یک تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اهمیت نامه‌های رهبر انقلاب به جوانان غربی گفت: رهبر انقلاب در این نامه‌ها با طرح پرسش‌هایی تلاش می‌کنند که یک فضای بدون واسطه را در اتصال بین مخاطبین خودش و اسلام ، برقرار کنند.

1396/09/19
|
14:00
|

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(بازخوانی اهداف، محورها و تاثیرات نامه رهبری به جوانان غربی در سالگرد این نامه) با حضور دکترمهدی اقراریان، تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی اقراریان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: مخاطب نامه‌های رهبر انقلاب جوانان غربی هستند و ایشان مطرح می‌کنند که چرا جوانان غربی مورد خطاب واقع شدند و ایشان شرح می‌دهند که این‌طور نیست که پدرها و مادرهای شما و بزرگترهایتان مورد توجه قرار نگرفتند اما آینده کشورها به شما برمی‌گردد قرار است که آینده را شما بسازید.

وی افزود: موضوع اصلی نامه، صحبت در حوزه اسلام است و رهبر انقلاب در نامه می‌فرماید که سخنم با شما درباره اسلام و به طور خاص درباره تصویر و چهره‌ای که از اسلام به شما ارائه می‌شود. وقتی درباره تصویر صحبت می‌کنیم، باید مدنظر داشته باشیم که نگارش این نامه‌ها را باید در چارچوب دیپلماسی عمومی انقلاب اسلامی تحلیل کرد. لذا نکته‌ای که در دیپلماسی عمومی مورد توجه قرار می‌گیرد، بحث مدیریت تصویر و ساخت روایتهاست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: به عبارتی مدیریت تصویر یکی از موضوعات بسیار مهمی است که در دنیا مورد توجه قرار می‌گیرد و ابتکار عمل رهبر انقلاب در ورود به این عرصه بسیار مهم است، هرچند وقتی به سابقه بیانات امام خمینی(ره) مراجعه می‌کنید، درمی‌یابید که جنسی از این ادبیات را در دستور کار خودشان داشتند، هرچند که به صورت مکتوب نیست اما در فرمایشات حضرت امام می‌بینید که مورد خطاب قرار دادن مردم در کشورهای غربی مورد توجه قرار می‌گیرد و در جای جای صحیفه این ادبیات را می‌توانید مشاهده کنید.

مهدی اقراریان گفت: رهبرانقلاب تعدادی پرسش را در نامه خود به جوانان غربی مطرح می‌کنند که به بعضی از مهم‌ترین این پرسش‌ها عبارت است از: آیا تا کنون مستقیما به قران مسلمانان مراجعه کردید؟ از این‌رو رهبر انقلاب در این محور پرسشها تلاش می‌کنند که یک فضای بدون واسطه را در اتصال بین مخاطبین خودش و آن چیزی که به عنوان اسلام وجود دارد، برقرار کنند.

وی افزود: رهبر انقلاب دو درخواست مشخص را بیان می‌کنند که اولا درباره انگیزه‌های سیاه‌نمایی گسترده علیه اسلام سوال می‌کنند. زیرا همان‌طور که اشاره کردم این نامه‌ها در چارچوب عملیات روانی گسترده غرب و آن چیزی که به آن اسلام‌فوبیا یا اسلام‌هراسی گفته می‌شود، اتفاق می‌افتد و چون نه در قامت رهبر انقلاب اسلامی ایران بلکه در قامت یک رهبر جهانی به دفاع از اسلام می‌پردازند. آن چیزی که امروز شاهد آن هستیم که در سایر بخش‌ها و حوزه‌های جهان اسلام اتفاق نمی‌افتد و شاید توقع می‌رفت که مراکزی مانند الازهر و دیگر مراکز فکری و اندیشه‌ای در فضای این اسلام‌هراسی که غرب در دستور کار خودش گذاشته است، قیام می‌کرد اما هیچ واکنشی حتی از علما و نخبگان نمی‌بینید.


دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت