از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

یك كارشناس سینمای استراتژیك گفت: سینمای هند هیچ گاه نتوانست تغییری در سایر سینماها به وجود آورد

یک کارشناس سینمای استراتژیک اظهار داشت: استیون اسپیلبرگ یکی از مهم ترین کارگردان های هالیوود است که نگاه و موضع های فیلم سازی خود را پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور محسوس تغییر داده است.

1397/04/01
|
11:34
|

برنامه شعبده شوم با موضوع بررسی عرفان ها ادیان انحرافی معنویت گرا در سینمای هند و آئین سینمای هندوئیسم، با حضور دکتر علی اصغر سیاحت (کارشناس سینمای استراتژیک) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر علی اصغر سیاحت با اشاره به الگوگیری افراطی سینمای گذشته ایرانی از هند، گفت: دختر لرد یکی از مشهود ترین فیلم های سینمایی نشات گرفته از سینما هند است که با ورود پارسیان هند و به دست عبدالحسین سپنتا در کمپانی هند شرقی ساخته شده است.

وی همچنین در ادامه افزود: سینمای هند برای شکست و مقابله با روحیه ی مذهبی و انقلابی افرادی که در کشور هند فعال بودند، نسخه ی فیلم های خود به فیلم های ایرانی تحمیل کرده و فیلم های فارسی مورد تاثیر خود را به وجود آورد.

این کارشناس سینمای استراتژیک همچنین در ادامه اضافه کرد: موضوعاتی مانند رقص، آواز و عیاشی از جمله عواملی هستند که همواره بر پیشانی فیلم فارسی های قبل از انقلاب اسلامی حک شده اند.

وی با اشاره به فیلم «شاهدا»، توضیح داد: محور مقاومت و مبارزه با استعمار در سینمای هند به وضوح در فیلم شاهدا نمود دارد. به طوری که این فیلم به ایجاد اختلاف در میان قوم های هندی به واسطه دخالت انگلیس می پردازد.

دکتر علی اصغر سیاحت با اشاره به تاثیر سینمای هند از سینما غرب، تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از کارگردان های مهم هالیوود موضع های سیاسی و اجتماعی خود را تغییر دانند و با بررسی مسیر آثار آن ها می توان این تعییر جهت و موضع را مشاهده کرد.

وی با بیان این که سینمای هند هیچ گاه نتوانست تغییری را در سایر سینماها به وجود آورد، اظهار داشت: استیون اسپیلبرگ یکی از مهم ترین کارگردان های هالیوود است که نگاه و موضع های فیلم سازی خود را پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور محسوس تغییر داده است.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: سینمای هند در بسیار از مواقع به دلیل القای امیدواری در سینمای خود دست به تولید موضوعاتی می زند که هیچ ارتباطی با کشور و سینمای هند ندارد.

فایل صوتی برنامه شعبده شوم از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر پنجشنبه و جمعه از ساعت 18 الی 19 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت