صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ایام محرم از ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

حجت الاسلام صدارت گفت: مراسمات خشن مانند قمه زنی در فرهنگ شیعی وجود ندارد و از فرهنگ مسیحیت وارد شده است.

ویژه برنامه " از سکوت تا بایکوت " رادیو گفت و گو به مناسب فرارسیدن ایام محرم و با موضوع نمایش برخی عزاداری های غلط و استفاده از آن به عنوان بهانه ای برای اسلام هراسی، شیعه هراسی و متوحش جلوه دادن مسلمانان و شیعیان و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد صدارت کارشناس مسائل دینی به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام صدارت در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: علت و ریشه های شکل گیری عزاداری های غلط به دو عامل داخلی و خارجی برمی گردد.

وی افزود: ریشه داخلی این موضوع که به هیئت ها و مجالس عزاداری مربوط می شود به علت دوری از وعظ و خطابه است. متاسفانه از زمانی که وعظ و خطابه در هیئات و مجالس کم رنگ شده و جوانان ما به محیطی رفتند که شور مجلس بیشتر از شعور و شعار مجلس است باعث شده جوانان از عزاداری های سنتی و روش های اصل غافل شوند و به سمت این شکل عزاداری هایی که در حال مرسوم شدن است بروند.

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به عامل خارجی این موضوع خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه انقلاب اسلامی ایران توانسته کل دنیا را تکان دهد و به عنوان یک حکومت شیعی و انقلابی در دنیا مطرح می شود طبیعی است که دشمنان برای جلوگیری از صدور انقلاب برنامه هایی را در قالب شیعه هراسی مطرح کنند که یکی از آن ها منحرف کردن عزاداری های امام حسین (ع) است.

حجت الاسلام صدارت تاکید کرد: اینگونه مراسمات در فرهنگ اسلام و شیعی وجود ندارد و از فرهنگ مسیحیت وارد شده است. در دین مسیحیت برای روز مصائب مسیح مراسماتی بسیار خشن برگزار می کنند و آسیب های زیادی به بدن خود وارد می کنند اما هیچ عکسی از آن ها وجود ندارد.

وی بیان داشت: در سه دوره، مرجعیت در مقابل این حرکت قمه زنی و آسیب زنی به بدن در محرم ایستاده است و قمه زنی را حرام می دانند. در زمان مرجعیت و زعامت آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، یکی از علما به نام علامه سید محسن امین بحث حرام بودن قمه زنی را مطرح می کند. در دوره امام خمینی (ع) خود امام به این موضوع ورود می کنند و حرام می دانند. در سال 1373 نیز مقام معظم رهبری موضع خود را نسبت به این قضیه بیان کردند و حکم حکومتی خود را نیز مبنی بر حرام بودن آن مطرح می نمایند.

این کارشناس مسائل دینی اظهار داشت: در هر سه دوره بعد از موضوع گیری مرجعیت، افرادی بین مردم عادی قضیه را به گونه ای جلوه دادند که گویا علما با کلیت عزاداری مخالفت می کنند.
وی اضافه کرد: دشمن با استفاده از افراد نفوذی بین مردم از جهالت و بی سوادی سوء استفاده می کرد تا این فتاوا را به گونه ای دیگر جلوه دهد. اما در دوره حاضر به دلیل آگاهی مردم و وقوع انقلاب اسلامی با پدیده شیعه انگلیسی روبرو هستیم.

مرتبط با این خبر

  • حضور فعال زنان در دفاع مقدس با تأسی از فرهنگ عاشورا بود

  • نفی سلطه پذیری، پیام مهم قیام عاشورا به جهانیان است

  • قیام عاشورا حقانیت اسلام را اثبات کرده است

  • نقش رسانه ای حضرت زینب (س) در نهضت عاشورا

  • واکاوی دلایل افول ناپذیری و رشد پیام‌های حماسه کربلا

  • نماز ظهر عاشورا بر بندگی مطلق خدا تاکید دارد

  • روح آزادگی در قیام عاشورا، منافع استکبار را به خطر انداخته است

  • نذری دادن برای سیدالشهداء، سنت اهل بیت (ع) بوده است

  • جوانان درباره منبع اخبار و اطلاعات در فضای مجازی تحقیق کنند

  • خدامحوری علت ماندگاری و اثربخشی نهضت عاشورا است