از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

پژوهشگر و مدرس سواد رسانه ای: بازی‌های رایانه‌ای از موثرترین روش های نوین برای بی‌اثر کردن تفکراسلامی است

لیلا وصالی با اشاره به اینکه تفکر اسلامی به واسطه موانعی که برای تفکرات غربی دارد ایجاد می کند، قرار است نباشد یا کمرنگ و یا بی اثر باشد، گفت: برای بی اثر بودن، روش های نوینی وجود دارد که از موثرترین آنها بازی های رایانه ای هستند.

1398/08/22
|
10:15
|

برنامه «از سکوت تا بایکوت» با موضوع بررسی اسلام هراسی غرب در بازی های رایانه ای و با حضور دکتر لیلا وصالی پژوهشگر و مدرس سواد رسانه ای به روی آنتن رفت.

وصالی با اظهار به اینکه آن چیزی که در غرب با آن مبارزه می شود مظاهر تمدن اسلامی نیست بلکه صرفا تفکر اسلام است، تصریح کرد: شاید بتوان گفت غرب با خود اسلام مشکلی ندارد یعنی اگر اسلام را به شکل آمریکایی شده و بی ضرر و بی خطر مطرح کنید، هیچ مشکلی با آن ندارد. بنابراین بحث صرفا تفکری است که مانع تفکر سرمایه داری می شود.

وی افزود: تفکر سرمایه داری این حق را از آن خودش می داند که در هرجایی که بتواند به منابع مالی آنجا دست پیدا کند و هر تفکری که مانع این دسترسی شود، پس می زند. تفکر اسلامی خیلی جاها بر روی تمامیت ارضی ما تاکید می کند. آن تفکری که اجازه نمی دهد ما زیر بار خیلی از حرف هایی برویم که ممکن است منافع ملی ما را به خطر بیندازد و چون تفکر اسلامی دارد مانع ایجاد می کند پس نباید باشد. تفکر اسلامی با مصرف گرایی دارد مبارزه می کند در حالی که بخش عمده ای از ثروت تفکر سرمایه داری از طریق ترویج مصرف گرایی دارد ایجاد می شود.

پژوهشگر و مدرس سواد رسانه ای با اشاره به اینکه تفکر اسلامی به واسطه موانعی که برای تفکر سرمایه داری و تفکرات غربی دارد ایجاد می کند، قرار است که نباشد یا کمرنگ و یا بی اثر باشد، گفت: برای بی اثر بودن یا کمرنگ شدن، روش های نوینی وجود دارد که یکی از موثرترین آن ها گیم ها و بازی های رایانه ای هستند.

وی با اشاره به ترویج اسلام هراسی با استفاده از بازی های رایانه ای گفت: یکی از مهمترین عواملی که باعث می شود بازی های رایانه ای قدرت اثرگذاری داشته باشند، قدرت کلیشه سازی و انگاره سازی شان است یعنی بر اثر تکراری که ایجاد می کنند آن تکرار این قابلیت را فراهم می کند تا کلیشه های ذهنی بر ذهن مخاطب ایجاد شود و بر اساس باور سازی و انگاره سازی این امکان را ایجاد می کند تا فرد نسبت به آنچه که دیده و با آن مانوس شده تعصب پیدا کند و آن را جزو عقاید خودش بداند بدون اینکه احساس کند این از جایی دارد هدایت می شود یا به او دارد القا می شود.

وصالی با ذکر اینکه کاراکتر سازی و نماد سازی در بازی ها استفاده زیادی نمی شود، گفت: وقتی کاراکتری محبوب می شود معمولا ما با آن انس می گیریم و دوست داریم پیروز شود. اصولا صحنه مقابل ما افراد با نمادهای اسلامی هستند که جزو دشمنان کاربرند و آن لحظه کاربر به دنبال پیروزی است و خیلی به ایدئولوژی اش فکر نمی کند و برای بردن هر کاری را می کند و این هدف ناخودآگاه این اثر را ایجاد می کند تا با تکرار شرایط نمادهای اسلامی را نقطه مقابلش ببیند.

وی افزود: معمولا گیم ها دارای جاذبه بصری بسیار بالا هستند و مخاطب را ترغیب به تکرار و مهارت اندوزی و کسب امتیاز بیشتر می کنند و در نتیجه قرار گرفتن در آن فضا اثرگذاری آن را بالاتر می برد.

پژوهشگر و مدرس سواد رسانه ای متذکر شد: اساسا نمادها قرار نیست توسط ما فهمیده شوند و قرار است کار خودشان را به صورت نامحسوس انجام دهند. مثلا از فرصت نام گذاری به عنوان یک نماد استفاده می کنند و اسامی اسلامی را به عنوان شخصیت های منفور در بازی ها استفاده می کنند.

وی در خصوص راهکارهای لازم برای مقابله با اسلام هراسی در حوزه بازی های رایانه ای اظهار کرد: ما اول باید تفکرات خودمان را تقویت کرده باشیم تا بتوانیم نقاط ضعف و قوت پیام های رسانه ای که به ما می رسد یا تطبیق و یا عدم تطبیقش با ایدئولوژی خودمان را بسنجیم.

وصالی تاکید کرد: باید ببینیم چقدر تولید رسانه ای منطبق با فرهنگ خودمان داریم. تعداد تولید گیم ها، سریال ها و انیمیشن ها نسبت به محتواهایی که فرزندانمان امروز دارند در مقابلش قرار می گیرند و با فرهنگ و ایدئولوژی بیگانه است خیلی کم است و نیازمند این هستیم تا نسل جدید و کسانی که در این زمینه استعداد دارند تشویق کنیم و آن ها را سوق دهیم که چطور کار کنند و از قوه تخیلی و استعداد نسل جوان برای گیم سازی های جدید بهره گیریم.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت