کرسی های آزاد اندیشی چهارشنبه ها از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

كرسي هاي آزاد انديشي

رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت: دانشگاهیان بودجه فرصت مطالعاتی را از دولت مطالبه کنند

برخورداری با اظهار اینکه اکثر دانشگاهیان بر ضرورت وجود فرصت های مطالعاتی متفق القولند تأکید کرد: دانشگاهیان باید از دولت تأمین اعتبار برای فرصت مطالعاتی را مطالبه کنند.

1398/07/06
|
11:30

برنامه "کرسی های آزاداندیشی" با موضوع فرصتهای مطالعاتی دانشجویان مقطع دکتری با حضور دکتر محمد علی برخورداری رئیس سابق و استاد دانشگاه علم و صنعت و رئیس اسبق دانشگاه های خوارزمی، زنجان و یزد از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

برخورداری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: تحصیلات تکمیلی در گذشته رونق چندانی نداشت اما دولت تعداد زیادی از دانشجویان را بورسیه می کرد تا خارج از کشور و در مقطع دکتری تحصیل کنند.

وی افزود: با گذشت زمان و فراهم شدن امکانات ادامه تحصیل در داخل کشور در دوره دکتری قرار بر این شد که از تعداد بورسیه ها کاسته و به جای آن فرصت مطالعاتی حداقل شش ماهه به دانشجویان دکتری در داخل کشور داده شود تا از این طریق اطلاعات علمی خود را مبادله و تکمیل کنند.

استاد دانشگاه علم و صنعت گفت: بدین ترتیب تعداد زیادی از دانشجویان هر ساله برای گذراندن فرصت مطالعاتی به خارج از کشور می رفتند اما به تدریج و به دلایل متعدد، دانشجویان کمتری برای فرصت مطالعاتی به خارج از کشور اعزام شدند.

برخورداری متذکر شد: البته اعزام دانشجو به خارج از کشور برای گذراندن فرصت مطالعاتی به معنای نبود امکانات در کشور نیست بلکه به دلیل اهمیت و فایده تبادل اطلاعات علمی با کشورهای دیگر است که امیدواریم این کار ادامه پیدا کند.

رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت با اظهار اینکه 80 درصد بودجه اکثر دانشگاه ها برای حقوق پرسنل صرف می شود و مابقی هم به غذای دانشجویان و آب و برق و گاز تعلق می گیرد افزود: عملا مبلغی برای پژوهش و فرصت مطالعاتی باقی نمی ماند.

وی همچنین تصیح کرد: متاسفانه آمایش آموزش عالی هنوز با وجود اینکه طرح هایی هم برای آن تهیه شده اما به دلیل مسائل سیاسی و اجتماعی پشت پرده قابل اجرا نیست.

برخورداری با تأکید بر اینکه آموزش عالی باید اولویت نخست کشور باشد گفت: جایگاه آموزش عالی آنگونه که باید برای مسئولان برنامه ریز کلان تفهیم نشده است. همه مسئولان در مقام حرف به این نکته اذعان دارند که آموزش عالی زیربنای توسعه علم و دانش است اما متاسفانه عملاً جایگاه لازم را در اختصاص بودجه ندارد و در اولویت های آخر کشور قرار گرفته است.

استاد دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه امروز آموزش عالی کشور هند به جایگاه خودکفایی رسیده و هم اکنون بسیاری از دانشجویان هند در کشورهای مختلف دنیا کار می کنند گفت: بسیاری از صنایع این کشور به جایگاه خوبی رسیده اند چراکه این کشور، آموزش عالی را در مطعی از زمان در اولویت نخست قرار داد.

وی با اظهار اینکه اکثر دانشگاهیان بر ضرورت وجود فرصت های مطالعاتی متفق القول هستند تأکید کرد: دانشگاهیان باید از دولت تأمین اعتبار حداقلی برای فرصت مطالعاتی را مطالبه کنند.

برخورداری در پایان مطلب بر لزوم سازماندهی آمایش آموزش عالی بیان کرد: مسئولان جایگاه آموزش عالی را آنگونه که باید بشناسند و به آن توجه کنند و در برنامه ریزی های دانشگاه ها نیز مشارکت داشته باشند.

دسترسی سریع
کرسی های آزاد اندیشی