صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

پژوهشگر مسائل تاریخ اسلام گفت: آمریکا با همراهی برخی از کشورهای منطقه همواره در صدد جریان‌سازی، گروه‌سازی، رسانه‌سازی و تشکیلات‌سازی در میان شیعه و سنی در ایران با هدف تفرقه‌افکنی و فعال کردن گسل‌های مذهبی است.

برنامه «جنگ تا جنگ» با موضوع (اقدامات تفرقه افکنانه مذهبی علیه انقلاب) با حضور سید امیر حسینی، پژوهشگر مسائل تاریخ اسلام روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سید امیر حسینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: وقتی سخن از تشیع آمریکایی یا انگلیسی به میان می‌آید، نوع نگرش و برداشت از اسلام و مذهب تشیع است که آنها برداشت خاصی از تشیع دارند و به دلیل اینکه بسیاری از مراکز آنها در انگلیس یا آمریکا قرار دارند، به آن نام معروف می‌شوند. این گروه‌ها معمولا بر اساس شناخت اجتماعی یکسری گروه‌های فکری و اجتماعی به راه می‌اندازند که مثلا نوع نماز خواندن آنها با ما تفاوت ندارد اما نوع عزاداری آنها متفاوت می‌شود.

وی افزود: بسیاری از علمای ما با خشونت در عزاداری مخالف هستند، اما برخی از گروه‌های شیعه انگلیسی یا آمریکایی تبلیغ خشونت می‌کنند، مثل قمه زدن یا زنجیز زدن به شکل خشن. لذا شیعه انگلیسی را می‌توان این گونه تعریف کرد، شیعه‌ای که جهاد یا شهادت در آن وجود ندارد، مبارزه با ظلم در آن وجود ندارد و برای کشورهای مثل آمریکا و اسرائیل بی‌خطر است. درباره طاغوت‌های زمان سکوت کامل اختیار می‌کنند و هیچ سخنی نمی‌گویند، شیعه‌ای که ترجیح می‌دهد در عزای امام حسین(ع) بگرید اما در رکاب امام نجنگد.

پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد: شیعه انگلیسی یا آمریکایی نه تنها به مسائل فلسطین و مظالم اسرائیل اعتنایی ندارد بلکه در رابطه با ظهور داعش و جنایاتی که در منطقه مرتکب شد، هیچ واکنشی نشان ندادند. حتی درباره مسائل یمن و فجایعی که عربستان سعودی با حمایت آمریکا مرتکب شد، سکوت کامل کردند و هیچ سخنی در محکوم کردن این فجایع بر زبان نیاوردند. برخی گروه‌های شیعی انگلیسی یا آمریکایی دارای امکانات زیادی مانند شبکه تلویزیونی و روزنامه در کشورهای اروپایی از جمله انگلستان هستند. لذا اینگونه می‌توان برداشت کرد که آمریکا با همراهی انگلیس و اسرائیل و بعضی از کشورهای منطقه خاورمیانه با اشراف بر مبانی اختلاف میان شیعه و سنت همواره در صدد جریان‌سازی، گروه‌سازی، رسانه‌سازی و تشکیلات‌سازی در میان شیعه و سنی در ایران با هدف تفرقه‌افکنی و فعال کردن گسل‌های مذهبی است.

امیر حسینی گفت: بهترین معیار برای مقاصد انگلیس و آمریکا در تفرقه‌افکنی میان شیعه و سنی، فردی به نام یاسرالحبیب یا بالاتر از آن سیدصادق شیرازی است که تمام مقاصد و اهداف آنها را به خوبی پیاده می‌کند و در حال نزدیک شدن به هدف‌هایی که آنها می‌خواهند. سیدمحمد شیرازی، برادر بزرگ سیدصادق بحثی درباره ولایت‌فقیه دارد و اعتقاد به تشکیل حکومت اسلامی دارد اما نه به سبک نظام جمهوری اسلامی. حکومت را به شکلی می‌خواهند که خودشان تعریف می‌کنند نه آن تعریفی که ما از حکومت داریم و یکی از محورهای اصلی انحراف این جریان می‌تواند مخالفت با ولایت‌فقیه، نظام جمهوری اسلامی و رهبری مقام معظم رهبری بدانیم.

وی افزود: یکی از محورهای اصلی انحراف فرقه شیرازی‌ها تاکید بر احیای شعائر اسلامی به ویژه عزاداری برای امام حسین(ع) و ترویج قمه‌زنی است و تکیه بر مسائل اختلافی میان شیعه و سنی یکی از محورهای راهبردی آنهاست. اما برخی گروه‌های انحرافی نیز در میان شیعه و سنی ایجاد شده که اگرچه چندان حوزه فعالیت آنها وسیع نیست، اما به نوعی با بروز دادن رفتارهای خاصی در پی اظهار وجود هستند تا بلکه بتواند بر تعداد پیروان خود بیافزایند.

پژوهشگر تاریخ اسلام در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: بعضی از گروه‌های صوفی با انجام حرکت‌های عجیب و غریب در پی جلب نظر قشر جوان هستند و این گروه‌ها دارای یک راس به نام قطب هستند که این قطب با حرکات و رفتار خود در میان افراد جلب توجه کرده و عده‌ای را به دور خود جمع می‌کند. در بعضی از گروه‌های صوفیه نماز را کنار می‌گذارند و به نیاز می‌پردازند و روزه را طی سه روز در سال در بهترین شرایط مثلا در فصل زمستان می‌گیرند. اما در این میان یکسری کنجکاوی‌ها باعث می‌شود که جوان‌ها به سمت چنین گروه‌هایی جذب شوند. در این میان برخی از جوانان بدون مطالعه اهداف گروه‌های مختلف به سمت آنها گرایش پیدا می‌کنند بدون اینکه درباره ریشه و فعالیت‌های آنها مطالعه و آگاهی درستی داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • دشمنان شیعه، مهدویت و عزاداری برای امام حسین(ع) را نشانه گرفتند

  • تحریک احساسات فرق اسلامی به شیعه، منجر به ظهور داعش است

  • حمله به سفارت ایران در لندن با حمایت دولت انگلیس بود +صوت

  • هدف فرقه شیرازی خارج کردن جمهوری اسلامی از مدیریت شیعیان جهان است

  • انگلیسی ها همواره به دنبال محو اسلام هستند

  • سیده الیزابت انگلیسی؛ برگی دیگر از شاهکارهای فرق ظاله