صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

استاد حقوق دانشگاه امام حسین(ع) گفت: امروز موازنه قدرت در منطقه غرب آسیا، تبدیل به موازنه بسیار پیچیده‌ای شده است، لذا آینده جنگ برای آنها به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست که بتوانند پیروزی خودشان را تضمین کنند.

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع (واکاوی تهدیدات و توطئه‌های دشمنان انقلاب تا کنون، توطئه‌های جنگ آمریکا در ایران از جنگ مستقیم تا جنگ‌های نیابتی) با حضور دکتر محمدجواد تهامی، دکترای حقوق دانشگاه امام حسین (ع) روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محمدجواد تهامی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: متاسفانه برخی از سیاستمداران از توان نظامی کشور خبر ندارند و بعد درباره آن اظهارنظر می‌کنند، برای همین بعد از آنکه یکی از مسئولان درباره توان دفاعی کشور اظهارنظر کردند، مقام معظم رهبری اعلام کردند مسئولان باید یک اردوی نظامی برده شوند تا شهرهای زیرزمینی جمهوری‌اسلامی را ببینند. به طوری که 11 شهر زیرزمینی موشکی داریم و در هر کدام از این شهرها بیش از 3 هزار موشک وجود دارد؛ موشک‌هایی که از قابلیت‌های قابل تاملی برخوردارند و امروز شاهد هستیم، وقتی سطوح پایین آن به دست متحدان جمهوری‌اسلامی مانند یمن یا غزه رسیده، خیلی راحت چترهای دفاع ضدموشکی کشورهای پیشرفته به ویژه ایالات‌متحده و اسرائیل که درباه آن تبلیغ می‌کنند به راحتی می شکند و به اهداف خودش اصابت می‌کند.

وی افزود: امروز بحث نظامی و جنگ نظامی از کشور ما کلا برداشته شده، چون مسائلی از قدرت نظامی کشور ما که آشکار است، به قدری قدرتمند هست که هیچ کشوری جرات نمی‌کند در این منطقه یا جهان با جمهوری‌اسلامی درگیر شود در حالی که گفته می‌شود هفتاد درصد این قدرت، قدرت مخفی است و ما سلاحهای بسیاری داریم که نه رونمایی شدند و نه آشکار و در برخی از مانورها تنها دیده شدند و حرکتی با آنها صورت نگرفت که دارای چه قدرت و توانایی است، مجهول مانده و در حال حاضر جمهوری‌اسلامی در جبهه مقاومت متحدانی در سراسر منطقه دارد که هیچ کشوری چه آمریکا و چه اسرائیل جرات نمی‌کند با جبهه مقاومت درگیر شود.

کارشناس مسائل حقوقی ادامه داد: بنابراین صحبت‌هایی که مسئولان در رابطه با توان نظامی کشور می‌زنند، به دلیل اطلاع نداشتن از توان و قدرت نظامی جمهوری اسلامی است. باید یادآوری کرد جمهوری‌اسلامی در بحث نیروهای زمین به طور قطع از آمریکا قوی‌تر است اما در بحث نیروهای دریایی تقریبا توان یکسانی وجود دارد. از طرفی آمریکا در خلیج‌فارس حضور نظامی دارد در حالی که چندین هزار کیلومتر از خاک خودش فاصله دارد، در حالی که جمهوری اسلامی یکی از کشورهای مطرح منطقه است. اما یکی از دلایلی که اسرائیل را در خاورمیانه قرار دادند و آن را به شدت حمایت می‌کنند، برای مقابله با حرکت‌هایی بود که در آن زمان صداهایی به گوش می‌رسید، درباره تحریم‌های نفتی و حمایت‌هایی که همواره از اسرائیل می‌کنند به این دلیل است. به عبارتی بالانس قدرت به شکلی که به نفع آمریکا باشد در خاورمیانه نیست.

محمدجواد تهامی گفت: ابتدا آمریکایی‌ها، جنگ‌های نیابتی را شاید به شکل فرصت نگاه می‌کردند اما در ادامه ثابت شد که این یک تهدید بسیار بزرگ برای آمریکاست. به طوری که به نظرم اگر به عقب برمی‌گشیتم آمریکا از این شرایط فاصله می‌گرفت و به دنبال این مساله نمی‌رفت. امروز جمهوری‌اسلامی برخلاف گذشته کشوری است که متحدان بسیار قدرتمندی در کشورهای مختلف دنیا دارد. می‌دانید که ارتش زینبیون، ارتش مقاومت در پاکستان است، فاطمیون در افغانستان، علویون در عراق و بزرگ‌تر از همه، سازمان عظیم حشدالشعبی.

وی افزود: به طوری که اشاره شد، تلاش‌هایی که آمریکا برای فروپاشی ارتش ایران انجام داد، ما شاهد هستیم که دقیقا همین تلاش‌ها را در عراق برای از هم پاشیدن حشدالشعبی انجام می‌دهند. شاید بزرگ‌تر از همه، حزب‌الله و در مرتبه بالاتر حوثی‌های یمن باشد. به عبارتی امروز موازنه قدرت در منطقه غرب آسیا، تبدیل به موازنه بسیار پیچیده‌ای شده است، لذا آینده جنگ برای آنها به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست که بتوانند پیروزی خودشان را تضمین کنند. ضمن اینکه تجهیزات نظامی پیشرفته که برخی از مردم حذر دارند، همه این تجهیزات در بالاترین سطح جنگ اسرائیل علیه حزب‌الله لبنان استفاده شد و باعث شکست آنها شد.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود