جنگ تا جنگ هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

جنگ تا جنگ

پژوهشگر تاریخ فرهنگی: جمهوری اسلامی با هیچ کشوری قصد مخاصمه ندارد

یک پژوهشگر تاریخ فرهنگی گفت: بارها اعلام کردیم با هیچ کشوری قصد مخاصمه نداریم و با هیچ کشوری وارد جنگ نمی‌شویم و رهبری نیز با قاطعیت گفتند آمریکا هیچ جنگی را شروع نخواهد کرد، چون عملا می‌داند دوران بزن و درو تمام شده است.

1397/11/17
|
14:38

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع (واکاوی تهدیدات و توطئه‌های دشمنان انقلاب تا کنون، توطئه‌های جنگ آمریکا در ایران از جنگ مستقیم تا جنگ‌های نیابتی) با حضور حسین احمدی، پژوهشگر تاریخ فرهنگی و کارشناس تاریخ شفاهی دفاع مقدس از مرکز اسناد و تحقیقات جنگ روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

حسین احمدی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: پس از اینکه جمهوری‌اسلامی موفق به پس گرفتن خرمشهر شد، آمریکا و برخی کشورهای حامی صدام احساس خطر کردند که این جنگ برنده‌ای نداشته باشد. اگرچه از همان موقع شاهد حضور آمریکا در جنگ هستیم اما به صورت غیرمحسوس و جمهوری‌اسلامی را در فهرست حامیان تروریست قرار داد و ما را تحریم تسلیحاتی کردند، در حالی که صدام را از فهرست ترویست خارج کردند تا بتواند سلاح و مهمات بهتری را خریداری کند.

وی افزود: وام‌های کلانی را در اختیار صدام قرار داد و تجهیزات مدرن را از طریق کشورهای ثالث به دست صدام رساند، در این میان تلاش کرد جلوی صادرات نفت ما را بگیرد تا قدرت مالی و اقتصادی ما کاهش پیدا کند. با همه این کارشکنی‌ها و فشارها جمهوری‌اسلامی جنگ را اداره کرد و فاو را بهمن 64 گرفت، به عبارتی گلوگاه دریایی صدام در دست ما بود، به طوری که صدام از طریق فاو، موشک‌های کرم ابریشم به کشتی‌هایی که برای ما مواد غذایی می‌آوردند، حمله می‌کرد، اما وقتی رزمندگان ما فاو را گرفتند، عملا قدرت دریایی صدام از بین رفت.

پژوهشگر تاریخ فرهنگی ادامه داد: با خلائی که صدام در دریا دچار آن شدند، آمریکا را به خلیج‌فارس کشاند و در جنگ نمود بیشتری پیدا کرد و حتی به طور مستقیم ناو سهند ما را زدند. از طرفی چون ارتش ما تقریبا از دریا کنار کشیده و نیروی دریایی سپاه تازه تشکیل شده بود، لذا نخستین رویاروی آمریکا با ما توسط قایق‌های تندرو سپاه اتفاق افتاد و نیرو دریایی سپاه نیز برای کنترل ناوهای آمریکایی، بهترین راه را مین‌ریزی می‌دانست و براساس همین راهکار کشتی وینسنت روی مین رفت.

حسین احمدی گفت: جالب اینجاست آمریکایی‌ها برای اینکه به ما خبر بدهند و به اصطلاح روانی شوک وارد کنند، خبرنگاران زیادی را با خودشان همراه کرده بودند و کشتی‌های کویتی با پرچم آمریکا حرکت می‌کردند تا این را به عنوان قدرت و ابهت آمریکا انعکاس بدهند، وقتی کشتی روی مین رفت، خود خبرنگاران و فیلمبرداران نخستین افرادی بودند که آن خبر را به همه دنیا مخابره کردند و ابروی آمریکا رفت و بعد از آن، قضیه زدن هواپیمای ما پیش آمد.

وی افزود: حال بعضی‌ها استدلال می‌کنند که آمریکایی‌ها در آن موقع دید نداشتند، در حالی که همه این بهانه برای سیستم مدرن یک ناو قابل توجیه نیست که نتواند تشخیص بدهد یک هوایپما نظامی هست یا خیر! در واقع آمریکایی‌ها با هدف قرار دادن هواپیمای غیرنظامی ما، قصد داشت شوک عظیمی را به داخل جمهوری اسلامی وارد کند. زیرا به وجود آوردن عملیات روانی بخشی از جنگ است و رقیب سعی می‌کند وقتی نتواند در میدان جنگ اهداف خود را به درستی پیاده کند، از عملیات روانی بهره بگیرد. لذا دست به عملیات روانی زد تا به هر شکل ممکن ما را وادار کند یکی از قطع‌نامه‌های سازمان ملل را بپذیریم.

پژوهشگر تاریخ فرهنگی ادامه داد: البته جنگ ما با عراق نیر به نوعی جنگ نامتقارن بود، زیرا آنطور که اطلاع دارم ما از چند کشور در زمان جنگ اسیر داشتیم و این خود شاهدی بر این است که عراق در جنگ با جمهوری‌اسلامی تنها نبود و کشورهای منطقه و فرامنطقه به رژیم صدام در جنگ 8 ساله همه گونه کمکی کردند. از طرفی اگر در جنگ‌های جدید بتوان نخستین ضربه را به حریف وارد کنید، به طوری که 80 درصد توان نظامی حریف را از بین ببرید، پیروز میدان هستید، در غیر این صورت باید تاوان بسیار سنگینی را بپردازید. به همین دلیل این فرایند در حوزه بین‌الملل مانور قدرت است.

حسین احمدی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: بنابراین ما در عرصه بین‌الملل و به ویژه عرصه خاورمیانه با آمریکا به اصطلاح وارد یک مانور قدرت شدیم. ما عملا آمریکا را یک اجنبی می‌دانیم، زیرا کشورهای منطقه می‌توانند امنیت را تامین کنند. اگرچه ما بارها اعلام کردیم با هیچ کشوری قصد مخاصمه نداریم و با هیچ کشوری وارد جنگ نمی‌شویم. رهبری اشاره کردند که شروع‌کننده هیچ جنگی نبودیم و با همان قاطعیت نیز گفتند آمریکا هیچ جنگی را شروع نخواهد کرد، چون عملا می‌داند دوران بزن و درو تمام شده است.

دسترسی سریع
جنگ تا جنگ