جنگ تا جنگ هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

جنگ تا جنگ

استاد دانشگاه: عربستان، سیاست جمهوری‌اسلامی در حفظ وحدت جهان اسلام را کتمان نمی‌کند

یک استاد دانشگاه گفت: جمهوری‌اسلامی همواره در داخل و بیرون کشور سعی بر سیاست حفظ وحدت جهان اسلام دارد تا جایی که دولت عربستان نیز چنین سیاستی را کتمان یا پنهان نمی‌کند اما هدف اصلی آن را، گسترش شیعه‌سازی و سنی‌ستیزی می‌داند.

1397/11/19
|
10:13

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع (واکاوی تهدیدات و توطئه‌های دشمنان انقلاب از زمان آغاز تا کنون، توطئه منزوی کردن ایران در منطقه و جهان) در ادامه با حضور مرتضی رفیعی، استاد دانشگاه امام‌حسین روانه آنتن رسانه روانه آنتن شد.

مرتضی رفیعی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برخی از معتقدند که سخن از منزوی کردن جمهوری اسلامی توهم است و اینکه همه دنیا به دنبال منزوی کردن ایران هستند، ناشی از توهم توطئه است و بعضی از استادان دانشگاه می‌گویند چنین موضوعی وجود ندارد و چنین توهمی ناشی از خود بزرگ‌پنداری است! مانند این است که وقتی مورچه در لیوان می‌افتد، می‌گوید دنیا را آب برد! شما مثال آن مورچه هستید. حال با این تفاسیر باید پرسید ایا ما واقعا توهم داریم؟ کمتر از یک ماه دیگر اجلاسی بین‌المللی در لهستان برگزار خواهد شد که پمپئو، وزیرخارجه ایالات‌متحده چند روز پیش اعلام کرد دستور کار اصلی این اجلاس، انزوای جمهوری اسلامی است.

وی افزود: افرادی که تاریخ مطالعه کردند، قریب این مضمون که همه کشورهای دنیا دور هم جمع شوند و کشوری را منزوی کنند، اتحادجماهیرشوروی بود. در این رابطه اتفاقا، همه کشورها نبودند و بعضی از کشورها در راستای سیاست و تمایلات آمریکا به منزوی کردن اتحادجماهیر شوروی پرداختند. حال در زمان کنونی، ابرقدرت بلامنازع دنیا، رسما اعلام می‌کند، اجلاس لهستان برای منزوی کردن جمهوری‌اسلامی است. از سوی دیگر پنج رئیس‌جمهور کشوری قدرتمند(جرج بوش پدر، جرج بوش پسر، بیل کلینتون، اوباما و ترامپ) اعلام می‎کنند با تحریم خودمان جمهوری‌اسلامی را فلج خواهیم کرد. پنج رئیس‌جمهوری که با سیاست‌ها و برنامه‌هایشان کنار رفتند و یک نفر از آنها امروز در عرصه سیاست قرار دارد و ما همچنان با همه فشارها و تحریم‌ها در صحنه ایستاده‌ایم.

استاد دانشگاه ادامه داد: 40 سالگی انقلاب اسلامی در حالی فرا رسید که تلاش برای منزوی کردن جمهوری‌اسلامی در تاریخ بشریت نظیر ندارد، قصد نداریم بگوییم که تلاش‌ها در زمینه فشار و تحریم به جمهوری‌اسلامی صد در صد بی‌ثمر است اما هدف اصلی دشمنان در منزوی کردن جمهوری‌اسلامی محقق نشده است. جمهوری‌اسلامی از 57 سیاست اعلام شده‌ای مبنی بر ایجاد وحدت میان کشورهای جهان اسلام مطرح و پیگیری کرده است. لذا ما داعیه وحدت میان کشورهای جهان اسلام را داریم و از حماس سنی مسلک تا حزب‌الله شیعه مسلک حمایت کردیم.

مرتضی رفیعی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در داخل کشور از اقلیت‌ها؛ بلوچ، کُرد که اغلب سنی مذهب هستند، حمایت می‌کنیم آنها در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در حال حاضر دولت فعلی مناصب بالایی را به اهل تسنن داده است. بنابراین ما در داخل و بیرون کشور همواره سعی کردیم سیاست حفظ وحدت جهان اسلام را پیش ببریم. تا جایی که دولت عربستان نمی‌تواند چنین سیاستی را کتمان یا پنهان کند و می‌گوید هدف اصلی سیاست وحدت جمهوری‌اسلامی، گسترش شیعه‌سازی و سنی‌ستیزی است.

وی افزود: از سویی در خاورمیانه، عربستان سعودی از آغاز انقلاب اسلامی تا به امروز، کانون حمایت و تکثیر و گسترش بنیادگرایی اسلامی به معنای منفی کلمه است. همان‌طور که می‌دانید عربستان‌سعودی معتقد است که جمهوری‎اسلامی بنیادگرایی را در منطقه ترویج می‌کند. اما باید در منطقه خاورمیانه طالبان، القاعده و داعش، سه گروه برخاسته از بنیادگرایی اسلامی از کجا آمد؟ ایا غیر از این است که عربستان‌سعودی از این گروه‌ها، حمایت مالی و تجهیزاتی می‌کند و حتی مانع مبارزه کشورهای منطقه با این نوع گروه‌ها می‌شود! در حال حاضر دولت اسلامی داعش هم به کشتار شیعه دست می‌زند و هم سنی.

استاد دانشگاه ادامه داد: اما جمهوری‌اسلامی که متهم به شیعه‌گری و تفرقه‌افکنی است، از سُنیان و شیعیان سوریه و عراق حمایت می‌کند. در این میان به طور اساسی دعوای جمهوری‌اسلامی شیعه‌گری نیست بلکه حفظ وحدت جهان اسلام است. به علاوه ما در حال حاضر از حاکمیت مسلمانان در کل دنیا حمایت می‌کنیم. حتی ما داعیه حمایت از آزادگان جهان را داریم، به طوری که می‌دانید آمریکایی جنوبی دو قرن سابقه مبارزه ضدآمریکایی دارد، ما از آنها که مسلمان هم نیستند، حمایت می‌کنیم، به طور کلی سیاست جمهوری‌اسلامی، حمایت از آزادگانی است که در مقابل امپریالسیم ایالات‌متحده بایستند.

مرتضی رفیعی گفت: برخی از نسل چهارم انقلاب بعضی انتقادها به مواضع جمهوری‌اسلامی در رابطه با آمریکا دارند، چون مسائل به درستی برای آنها تفهیم نشده و آنها هم مقصرند. زیرا تاریخ را به درستی نخواندند. اما وقتی قضیه برجام پیش آمد، به بسیاری از دوستان گفتم که آمریکا در برجام نخواهد ماند. همان طور که به معاهده الجزایر وفادار نماند.

دسترسی سریع
جنگ تا جنگ