صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: از طریق رسانه‌ها و پژوهشکده‌های خودشان دست به ایران‌هراسی می‌زنند و آمارهای کذب و اخبار دروغ را منتشر می‌کنند تا به دنیا بقبولاند که جمهوری‌اسلامی به دنبال صلح نیست و در پی جنگ است.

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع (واکاوری تهدیدات و توطئه های دشمنان انقلاب از زمان آغاز انقلاب تا کنون، توطئه منزوی کردن ایران در منطقه و جهان) با حضور دکتر علی جعفری، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی جعفری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: پس از آنکه انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و نظام جمهوری‌اسلامی تشکیل شد، مهم‌ترین کاری که آمریکا و همراهانش، کشورهای غربی علیه جمهوری‌اسلامی کردند، رژیم بعث عراق را به جنگ با جمهوری‌اسلامی تحریک کردند؛ جنگی با اقتدار جمهوری‌اسلامی همراه بود و ذره‌ای از خاک کشور کم نشد. در کل یک از سیاست‌های آمریکا و کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی تحریم بوده است، دشمنان هر وقت دست‌شان کوتاه بوده از اینکه قدرت جمهوری‌اسلامی را کاهش دهند، با ایجاد تحریم سعی در فشار آوردن به نظام بودند و در واقع به دنبال فرسایش تدریجی قدرت و قابلیت‌های جمهوری‌اسلامی برآمدند.

وی افزود: نمونه این فشارها، تحریم‌های نفتی است که در حال حاضر نیز برای ما مصداق دارد، دولت ترامپ اخیرا تحریم نفتی را به راه انداخته، اگرچه معافیت‌هایی نیز به برخی کشورها داده است، اما در واقع سیاست فروش حداقلی در حوزه نفت را مطرح کرده و علنا هم وزیرخارجه و هم ترامپ اعلام کردند و فشار وارد کردند به کشورهایی که از جمهوری‌اسلامی نفت خریداری کنند. سفرهای اخیری که سیاستمداران آمریکایی به ترکیه، عراق، هند و سایر کشورها داشتند، حاکی از تلاش مقامات آمریکایی برای مجاب کردن خریداران نفت جمهوری‌اسلامی برای قطع این خرید است در حالی که کشورهای مزبور اعلام کردند، آمریکایی‌ها هنوز نتوانستند ما را برای خرید نکردن نفت از جمهوری‌اسلامی مجاب کنند. آمریکا به هر طریقی تلاش کرده خریداران نفت جمهوری‌اسلامی را با تحریم بیمه‌ای، بانکی، سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز در فشار قرار دهد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: آمریکا، علاوه بر تحریم بحث ائتلاف‌سازی و اجماع علیه جمهوری‌اسلامی را نیز دنبال می‌کند، اگرچه در دوره ترامپ در دشمنی با جمهوری‌اسلامی سعی در انتخاب کم هزینه‌ترین راه‌های تحت فشار گذاشتن را در دست کار خود قرار داده است. لذا ائتلاف‌سازی و اجماع علیه جمهوری‌اسلامی را در قضیه هسته‌ای دنبال کرد، اگرچه این سیاست از دوره اوباما به کار گرفته شد که در دوره ترامپ نیز با شدت بیشتری در دستور کار قرار گرفت. در این ائتلاف و اجماع‌سازی که با محوریت متحد کردن کشورهای منطقه؛ از جمله کشورهای عربی خلیج‌فارس و همچنین متفق کردن کشورهای دورست مانند اروپا همراه بود، البته در هیچ کدام از این ائتلاف‌ها به اهدافی که مدنظر داشت، دست پیدا نکرد. اگرچه در ظاهر برخی از کشورهای عربی با آمریکا همراهی کردند، اما این همراهی نتایج قابل توجهی به همراه نداشت. در همین زمینه قرار است اجلاس بی‌پشتوانه‌ای در لهستان را‌ه‌اندازی کند.

علی جعفری گفت: به نظر می‌رسد آمریکا، سیاست محدودسازی راهبردی جمهوری‌اسلامی از طریق همسایگان را نیز در نظر دارد، در واقع اقداماتی که ایالات‌متحده طی سال‌های اخیر انجام داده، با این هدف جرات و جسارت دادن به همسایگان جمهوری‌اسلامی بوده که به نوعی در مقابلش ایستادگی کنند. البته در میان کشورهای حوزه خلیج‌فارس، کشوری بوده که به نوعی اقدامات منفی علیه جمهوری‌اسلامی را پیاده کرده است اما به توفیق آنچنانی دست پیدا نکردند. اگرچه همزمان با تلاش‌های منطقه‌ای، فعالیت‌های جهانی نیر صورت گرفته و جمهوری‌اسلامی را از دوره‌های قبل به حمله نظامی تهدید کردند و به ویژه با بزک کردن رژیم صهیونیستی این تهدید همراه بوده است.

وی افزود: از طریق رسانه‌ها و پژوهشکده‌های خودشان دست به ایران‌هراسی می‌زنند و آمارهای کذب و اخبار دروغ را منتشر می‌کنند تا به دنیا بقبولاند که جمهوری‌اسلامی به دنبال صلح نیست و در پی جنگ است. در حالی که مسئولان نظامی و اجرایی ما همواره اعلام کردند به دنبال جنگ نیستند، مگر اینکه کشوری به ما حمله کند. از طرفی حقوق بشری را ابزاری برای فشار به جمهوری‌اسلامی قرار دادند و لابی رژیم صهیونیستی نهادهای آمریکایی، تلاش‌های قابل توجهی را در این زمینه انجام دادند و کشورهای غربی نیز با استفاده از رژیم صهیونیستی و کشورهای منطقه، جمهوری‌اسلامی را به انزوا بکشاند.

مرتبط با این خبر

  • گره زدن مسائل اقتصادی به خارج مانند برجام بی‌نتیجه است

  • جهان سلطه با خلق عرفان‌های کاذب جهان سوم را تحت سیطره خود درمی‌آورد

  • مشکلات کشور ناشی از بی‌تدبیری‌هاست نه تحریم

  • جریان سازندگی اصرار به حذف نگاه سیاه به آمریکا و انگلیس داشت

  • ضرورت نهادسازی برای تثبت گفتمان عدالت در انقلاب اسلامی

  • توطئه، ترویج و پشتیبانی فرق ضاله و عرفان های کاذب علیه جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر

  • سوریه با حمایت رهبری انقلاب توانست در برابر فتنه داعش بایستد

  • برجام شکست خورده، هنوز صحنه مانور مسئولان است!

  • تهدیدات و تحریمهای ظالمانه نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر

  • گفتمان تمدن مدرنیته، علوم انسانی غربی است