صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل اقتصادی و دیپلماسی گفت: مسائلی که تحریم ایجاد می‌کند باید با نگاه واقع‌بین‌تری دیده شود، زیرا بسیاری از مسائلی که در کشور ایجاد شده به دلیل تحریم نیست بلکه به علت بی‌تدبیری‌ها و سوء‌مدیریت‌های داخلی است.

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع(توطئه و تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر، تحریمهای ظالمانه نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران) با حضور دکتر حسین حاجیلو، کارشناس مسائل اقتصادی و دیپلماسی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

حسین حاجیلو در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: تقسیم‌بندی تحریم‌ها به هسته‌ای و غیرهسته‌ای اشتباه بود، برای اینکه تحریم‌ها کلا یک هدف را دنبال می‌کند، از طرفی معتقدم فهم غربی‌ها از بازخوردهایی که جامعه ما در مقابل تحریم‌ها نشان می‌دهد، باعث می‌شود که دشمن تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کند که به روند تحریم‌ها به بهانه‌های مختلف ادامه بدهند یا خیر.

وی افزود: درباره کانال مالی Spv که قرار بود، اروپا برای جمهوری‌اسلامی باز کند و در اجرایی کردن تا به امروز بدعهدی کرده است؛ بدعهدی که براساس پیام‌هایی که از داخل جمهوری‌اسلامی دریافت می‌کند، تصمیم می‌گیرد که هر چه سریع‌تر آنرا برقرار کند یا در راه‌اندازی آن تعلل و تاخیر داشته باشد. وقتی هیچ واکنش واقعی که نشان دهد جمهوری‌اسلامی برای تعدیل تعهدات هسته‌ای جدی است، مشاهده نمی‌کند، در تصمیم‎‌های خودشان تعلل می‌کنند. رهبر جمهوری‌اسلامی نیز تاکید کردند که باید بحث فعالیت‌های هسته‌ای و سانتریفیوژها دنبال شود.

کارشناس مسائل اقتصادی و دیپلماسی ادامه داد: در حال حاضر اروپایی‌ها، رفتارهای مسئولان جمهوری اسلامی را رصد می‌کنند تا دریابند در حوزه هسته‌ای تغییراتی را نسبت به قبل رخ خواهد داد یا خیر، وقتی دریابند که چنین نیست، تحریم‌ها بیشتر می‌شود. در دوره نخست تحریم‌ها 600 نهاد و فرد تحریم شدند و در حال حاضر تقریبا 1000 نهاد و فرد مشمول تحریم شدند، یعنی تحریمی بدتر از دفعه قبل. با شرایطی که پیش آمده مسئولان ما در تعهد برجام ماندند و آنچه که پذیرفته‌اند، تمام و کمال اجرا می‌کنند. چنین رفتاری، این پیام یا پالس را به طرف خارجی منتقل می‌کند که حتی اگر اروپا نیز از برجام خارج شود و روسیه و چنین نیز در برجام نباشند، ما همچنان یک‌طرفه به تعهدات‌مان عمل خواهیم کرد.

حسین حاجیلو گفت: مسائلی که تحریم ایجاد می‌کند باید با نگاه واقع‌بین‌تری دیده شود، زیرا بسیاری از مسائلی که در کشور ایجاد شده به دلیل تحریم نیست بلکه به علت بی‌تدبیری‌ها و سوء‌مدیریت‌های داخلی است. از سویی باید دید غربی‌ها چه فهمی از جامعه ایران پیدا کردند که دیگر ابزار تحریم را رها نمی‌کنند. در حال حاضر برجام را بستیم اما باز ه برگشتند بر سر همان تحریم‌های قبلی. وقتی سر میز مذاکره نشستیم و درباره برجام توافق کردیم، در واقع بخشی از اقتدارمان چشم‌پوشی کردیم و همان طور که دولت اذعان دارد، بخشی از انرژی هسته‌ای را تعطیل کردیم.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اما طرف ما نه تنها در زمانی که برجام اجرایی شد، تحریم را رها نکرد، بلکه اکنون نیز که آمریکا از برجام خارج شده، در حال اضافه کردن تحریم‌ها هستند. در مقابل رویکرد ما در مذاکرات، تسلیم شدن به تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای درست نبود، زیرا ما از سال 2010 شاهد تحریم‌های بانکی ثانویه آمریکا هستیم، تحریم‌های بانکی که نمی‌توانیم بگوییم به دلیل تحریم‌های هسته‌ای، حقوق بشر و غیر بوده است.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود