صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 16:00 به مدت 90 دقیقه

عبدالحسین شاهوردی در نشست خبری رادیو گفت و گو به تشریح جدیدترین اقدامات و دستاوردهای پژوهشگاه رویان پرداخت.

نشست خبری "منشور تلاش" به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با حضور دکتر عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان و همچنین اصحاب رسانه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

شاهوردی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: پژوهشگاه رویان در سال 1370 با هدف پاسخ به نیاز جامعه در زمینه درمان ناباروری کار خود را آغاز کرد.

وی افزود: ناباروری بعد از بیماری قلبی دومین بیماری در ایران بود و بیشترین ارز را به خود اختصاص می داد چراکه بیماران برای درمان این مشکل به خارج از کشور می رفتند. به همین خاطر محققان و متخصصین کشور به ویژه مجموعه جهاد دانشگاهی و رویان برای پاسخ به این نیاز جامعه وارد عمل شدند و امروز نه تنها بیماران ما به خارج نمی روند بلکه میزبان قابل توجهی از بیماران خارجی نیز هستیم.

شاهوردی از فعالیت بیش از 70 مرکز درمان ناباروری در کشور خبر داد و گفت: این مراکز توسط دانشگاه ها و مجموعه های جهاد دانشگاهی شکل گرفته و خدمات استانداردی را در هر استان ارائه می دهند. رویان، مرکز محل زایش سوالات پژوهشی است که در پژوهشکده ها اجرا می شود و نتایج تحقیقات مجدداً به مرکز بازمی گردد.

رئیس پژوهشگاه رویان بیان کرد: بر اساس مقاله ای که در مجله سلول های بنیادی به چاپ رسیده نام کشور ما از نظر تعداد کارآزمایی های بالینی و تولید دانش و مقالات در زمینه سلولهای بنیادی در منطقه، رتبه اول را دارد و بعد از ما به فعالیت های رژیم صهیونیستی در این زمینه اشاره شده است. اما اخیراً ترکیه، عربستان، قطر و امارات منطقه ای را برای تولید دانش در این زمینه طراحی و یک شهرک سلولی را احداث کرده اند و محققان را از سراسر دنیا جذب نمودند تا در سطح بین المللی فعالیت کنند. با این حال، جایگاه ایران جایگاه خوبی است اما اگر تلاش نکنیم و حمایت های مالی جدی از سوی دولت و خیرین و درآمد خود مرکز نشود مطمئنا کشورهای دیگر از ما جلو خواهند افتاد.

شاهوردی یادآور شد: به همان اندازه ای که قیمت ارز بالا رفت قدرت خرید و حمایت از این تحقیقات نیز کاهش یافت و برای انجام بسیاری از اقدامات با مشکل هزینه ای مواجه شدیم. اگر در بودجه 98 تغییرات ارزی و حمایت از این پژوهشکده لحاظ نشود قطعاً در خریدها و دیگر مسائل دچار چالش می شویم.

وی در رابطه با حمایت دولت از این پژوهشکده گفت: دولت با فعال کردن معاونت فناوری و راه اندازی ستاد بیوتکنولوژی و سلولهای بنیادین از پروژه های بزرگ حمایت کرد.

رئیس پژوهشگاه رویان با بیان اینکه ناباروری و سلول درمانی برای کشور ما یک امتیاز ایجاد کرده افزود: در موضوع ناباروری علاوه بر تخصص، مسائل فرهنگی نیز بر آن حاکم است. بسیاری از بیماران ما، مسلمان و نسبت به درمان و شکل گیری جنین و اهدا مقید هستند و این باعث شده ما مزیت خاصی را در دنیا پیدا کنیم.

وی یادآور شد: پژوهشکده برای صرفه جویی در هزینه ها، بانک هایی را شکل داده و خدمات زیادی را به آزمایشگاه های مختلف ارائه کرده است. هم اکنون بیش از 400 رده سلول های بنیادی داریم و در پژوهش های مختلف از آن استفاده می کنیم.

رئیس پژوهشگاه رویان به رادیو گفت و گو گفت: یکی از اقدامات ما با همکاری شرکت دارویی برکت، فعال کردن "شرکت سل تک فارمد" در زمینه تولید سلولهای بنیادی است این شرکت به دنبال این است که از مغز استخوان یا بافت چربی فرد، سلول های بنیادی را جدا کرده و پیوند بزند.

شاهوردی ادامه داد: در بسیاری از بیماری های استخوان و غضروف، سیستم عصبی، سوختگی های قرنیه و لک و پیس می توان از سلول های جداسازی شده استفاده کرد.

وی گفت: رویکرد فعلی در این حوزه، تولید بانک سلول های مزانشیمی است. تحقیقات و پایلوت این طرح به اتمام رسیده و در بیماری مختلف استفاده شده اما باید به شکل حرفه ای و صنعتی به این موضوع ورود کرد.

رئیس پژوهشگاه رویان در رابطه با رحم اجاره ای بیان کرد: یکی از راهکارها برای زنانی که ساختار آناتومی رحم آنها قابلیت پذیرش جنین ندارد رحم اجاره ای است. خیلی از ادیان مخالف اهدای جنین و گامت هستند اما فقه شیعه به دلیل پویایی نگاه مثبت تری به این موضوع دارد. آمار دقیقی از تعداد رحم اجاره ای در کشور نداریم اما می توان گفت حدود 70 تا 80 زوج از طریق رحم اجاره ای صاحب فرزند شده اند.

شاهوردی با اشاره به دستاوردهای اخیر این پژوهشگاه تشریح کرد: پیوند بافت تخمدانی برای افراد سرطانی که سلولهای جنسی خود را از دست داده اند، تولید بافت ارگانوئید یا بافت کبدی، تولید بزغاله های شبیه سازی شده در اصفهان و به کار گرفتن این فناوری در صنعت دامپروری، همانندسازی" بز سانن" با قابلیت شیردهی روزانه 4 تا 5 لیتر و همچنین تولید داروهای دامی به روش های جدید از جمله دستاوردهای اخیر این پژوهشکده به شمار می روند.

مرتبط با این خبر

  • بهره برداری از 722 پروژه استانی در ایام الله دهه فجر

  • بازاریابی مهم ترین نیاز فعلی شرکت های دانش بنیان است

  • راه اندازی 2 هزار واحد بوم گردی در روستاها

  • جزئیات بسته حمایتی مددجویان به مناسبت دهه فجر

  • 70 درصد مدارس ایلام استاندارد هستند

  • "تپه هگمتانه" سال آینده ثبت جهانی می شود

  • بیکاری اصفهان 2درصد بالاتر از میانگین کشوری

  • نمایشگاه صنایع دستی فاخر 15 بهمن ماه برگزار می شود

  • اجرای 40هزار پروژه محرومیت زدایی با حضور فرمانده کل سپاه

  • اجرای " بورس تحصیلی" در خوزستان