صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 16:00 به مدت 90 دقیقه

ریاست بنیاد مستضعفان اظهار کرد : سال گذشته بنیاد صادرات داشته و هر ارزی که وارد کشور شد در سامانه سنا ثبت و کاملا شفاف است.

برنامه " منشور تلاش " با موضوع فعالیت های سازمان های کشور در دوره انقلاب اسلامی با حضور دکتر پرویز فتاح ، ریاست بنیاد مستضعفان ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

پرویز فتاح در ابتدا با یادآوری این موضوع که بنیاد مستضعفان نخستین نهاد تشکیل شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی است ، اظهار کرد : دلیل تشکیل این سازمان اتفاقات متعددی است که همزمان با انقلاب در دستگاه های مختلف کشور رخ می دهد و سبب فراموش و رها شدن بخش هایی از کشور می شود.

وی افزود: بیش از 4هزار و 550 روستا در کشور از صاحبان واقعی آن ها گرفته شده و با یک سند واحد به نام فرزندان محمدرضا پهلوی بوده است . تجزیه این زمین ها و پس دادن به مالکان توسط بنیاد در حال انجام است و در مدت 41سال گذشته از روستائیان اجاره دریافت نشده است.

رئیس بنیاد مستضعفان ایران با بیان اینکه هفته گذشته 92هزار فقره واگذاری در استان گلستان انجام شده است ، اظهار کرد : سند شش دانگ برای این املاک و مستغلات صادر شده است و در اختیار صاحبان قرار گرفته است.

وی در خصوص آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی که پس از انقلاب در اختیار بنیاد قرار گرفته ، توضیح داد : این املاک با همکاری سازمان میراث فرهنگی تعیین تکلیف شده است که کاخ مرمر یکی از این موارد است . البته نگهداری این بنا به عهده بنیاد است اما سازمان میراث فرهنگی در خصوص نحوه نگهداری آن نظر داده است.

رئیس بنیاد مستضعفان ایران ادامه داد : کاخ های دیگر توسط سازمان های دیگر به بهره برداری رسیده است اما مالکیت آنها همچنان بر عهده بنیاد مستضعفان است.

فتاح در بخش دیگری از برنامه " منشور تلاش " رادیو گفت و گو ، با اطمینان خاطر از تعامل دولت و بنیاد مستضعفان ، اظهار کرد : بحث هایی مانند دخالت بنیاد در صادرات و واردات ، بازار ارز یا پیشرفت کشور نادرست است و در واقعیت چنین مشکلاتی وجود ندارد و همه کارها در نهایت همکاری انجام می شود .

وی در همین راستا به ساخت آزاد راه تهران – شمال اشاره کرد و گفت : همکاری موثر بنیاد در این پروژه بزرگ در خواست دولت ها بوده و حضور بنیاد سبب پیشرفت کار شده است .

رئیس بنیاد مستضعفان ایران درواکنش به معافیت مالیاتی این سازمان عنوان کرد : بنیاد مستضعفان شرکتی اداره می شود و رسیدگی مالیاتی آن بر اساس قانون تجارت انجام و هر ساله برای مفاصا حساب آماده می شود . این سازمان مالیات خود را به صورت صد در صدی پرداخت می کند و هیچ گونه حرف و حدیثی در این خصوص وجود ندارد.

فتاح با تاکید بر اینکه بنیاد حتی یک ریال ارز 4200 دریافت نکرده است ، اظهار کرد : بنیاد در سال گذشته صادرات داشته و هر ارزی که وارد کشور شده در سامانه سنا ثبت شده و کاملا شفاف است.

وی ادامه داد : تولید و عرضه کالا توسط بنیاد بر اساس نرخ های مصوب دولت دولت است و تمام قوانین و مقررات رعایت می شود.

رئیس بنیاد مستضعفان ایران با اشاره به فعالیت 169 شرکت فعال در شرایط سخت اقتصادی فعلی گفت : تعداد زیادی کارخانه ، هتل و کارگاه های تولیدی زیر نظر بنیاد فعالیت می کنند که تا کنون گزارشی از نارضایتی کارمندان و کارگران آن وجود نداشته است.

فتاح در پاسخ به انتقادی مبنی بر اینکه بنیاد مستضعفان به محل بازنشستگان تبدیل شده است ، عنوان کرد : تعداد کل این افراد به صد نفر نمی رسد که همین عزیزان نیز تاپایان سال از بنیاد خواهند رفت و نیروی جوان که با بودجه سازمان در سطح دکترا تحصیل کرده اند ، جای آنها را خواهند گرفت .

وی درخاتمه خاطر نشان کرد : مطلب سری یا نقطه ابهامی در بنیاد مستضعفان وجود ندارد و تمام تلاش این مجموعه این است که نتایج حاصل از عملکرد سازمان را به صورتی که منافع آن ملموس باشد در اختیار و خدمت مردم قرار دهیم .

مرتبط با این خبر

  • کشاورزی دانش بنیان؛ نجات بخش امنیت غذایی در کشور

  • علمی شدن کشاورزی نتیجه حضور شرکت های دانش بنیان است

  • آزادی بیان بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت چشم گیری داشته

  • راه اندازی پالایشگاه شیر برای اولین بار در فجر امسال

  • برندسازی پوشاک با کیفیت از جشنواره فجر کلید می خورد

  • جمهوری اسلامی ایران بدون ملت ایران اداره نمی شود

  • فساد در اقتصاد ایران سازمان یافته و سیستماتیک نیست

  • پایتخت گردشگری آسیا رونق دوچندان خواهد گرفت

  • مردم باید اثرات پیشرفت علمی را در سفره معیشت خود احساس کنند

  • امروز طیف دشمنان نظام و انقلاب متکثر و متمرکز تصمیم می گیرد