صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

پژوهشگر علوم اجتماعی گفت: ما در فرآیند جهانی شدن بیش از هرچیز دیگر باید ذخایر تمدنی خود را شناخته و آن ها را احیا کنیم و در چارچوب فرهنگ مقاومت عمل نمائیم.

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی و مسئله جهانی شدن و با حضور دکتر علی انتظاری استاد دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر احسان آزمون نیا پژوهشگر حوزه علوم اجتماعی به روی آنتن رفت.

انتظاری در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: جهانی شدن یکی از پرکاربردترین واژه های جهانی است که تقریبا تمام متفکران علوم اجتماعی به آن پرداخته اند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در حال حاضر تحول عمیقی در ارتباطات ایجاد شده به گونه ای که همه جوامع تحت تأثیر وقایع دور قرار گرفته اند. معتقدم مفهوم جهانی شدن یک مفهوم جعلی است و ما مسئله ای به نام هویت جهانی نداریم بلکه این مناسبات هستند که توسعه پیدا کرده و فراملی شدن اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: ما دیگر مقید به مرزهای ملی نیستیم و حتی موانع جغرافیایی را نیز پشت سر گذاشته ایم. در حقیقت فراملی شدن به جهانی شدن منجر نشده بلکه به قطبی شدن انجامیده است.
همواره یک قطب غالب خود را به عنوان جهان معرفی کرده و سیاست و فرهنگ خود را جهانی نشان داده و هر کس که با این قطب مخالف باشد می گویند با جهانی شدن مخالف است.

انتظاری یادآور شد: برخی مسئولان معتقدند که ما باید جهانی بیندیشیم و بومی عمل کنیم اما بنده اعتقادی به این موضوع ندارم چراکه این جمله یعنی ما آنچه را که در غرب اتفاق افتاده ترجمه داخلی کنیم و معتقدم این کار مشارکت در جهانیت نیست.

این استاد دانشگاه بیان داشت: انقلاب اسلامی برای ما این مأموریت را ایجاد کرده که برای خود قطب جهان اسلام را ایجاد کنیم. جهان در حال قطبی شدن است و این یعنی ما در یک پیچ تاریخی قرار گرفته ایم لذا باید فرهنگ خود را جهانی کنیم چراکه در غیر این صورت باید به فرهنگ جهانی شدن دیگران عمل کنیم.

وی تصریح کرد: ما در بُعد نظری مشکل داریم و هنوز تعریف مان را از عقلانیت اسلامی مشخص نکرده ایم چراکه مأموریت انقلابی اسلامی را باور نداریم.

انتظاری با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته عمدتاً مدیرانی بر سر کار بودند که نگاه فراملی نداشتند افزود: ماهیت انقلاب اسلامی با صدور انقلاب اسلامی پیوند عمیق دارد. ما باید با جنبش های مقاوم در برابر مدرنیته ارتباط بگیریم و همه ارگان های مدیریتی ما انقلابی باشند.

در ادامه این ویژه برنامه، آزمون نیا پژوهشگر حوزه علوم اجتماعی گفت: عملکرد آمریکا قطبی است و به سمت جهانی شدن حرکت نکرده است.

وی افزود: ماهیت مناسبات اجتماعی دچار تحول شده اما در کنار این پروسه ای که در فراملی شدن می بینیم جنبه پروژه ای هم وجود دارد و آن، دستکاری قدرت ها برای حفظ منافع خود است. ما تقسیم کار جهانی و قطب غالب را نپذیرفته و همواره آن را به چالش کشانده ایم.

آزمون نیا اظهار کرد: جایی امکان شکل گیری قطب وجود دارد که ذخایر فرهنگی و تمدنی کافی وجود داشته باشد و ایرانِ فرهنگی با محوریت تشیع این ظرفیت را دارد و پیاده روی اربعین یکی از همین ذخایر است. ما در این فرآیند بیش از هرچیز دیگر باید ذخایر تمدنی خود را شناخته و آن ها را احیا کنیم و در چارچوب فرهنگ مقاومت عمل نمائیم.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر ایجاد تمدن سازی اسلامی گفت: رهبر ما یک متفکر اسلامی است و به مسئله تمدن اسلامی و ساختار سازی توجه ویژه ای دارد. توجه به ساختار سازی و نهادسازی بسیار حائز اهمیت است و توجه صرف به توانمندی ها کافی نیست.

پژوهشگر حوزه علوم اجتماعی تأکید کرد: انقلاب اسلامی باید از این مرحله گذر کرده و ساختارهای اجتماعی و فرهنگی خود را بسازد درغیر این صورت هیچ تضمینی برای ادامه شکوفایی ما وجود نخواهد داشت.

آزمون نیا در پایان ویژه برنامه " فانوس" از شبکه رادیویی گفت و گو ابراز داشت: ما باید به مسائل از بعد تاریخی بنگریم و اگر صرفاً به مسائل روز تکیه کنیم خیلی از موارد از دید ما پنهان خواهد ماند.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود