صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

منصوری گفت: چین یک کشور نیست یک قاره است. ظرفیت بسیاری در تمام زمینه ها وجود دارد و ما می توانیم با چین همکاری کنیم و آنها هم حاضر هستند.

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب و روابط ایران با چین در چهل سالگی انقلاب و با دکتر جواد منصوری سفیر اسبق ایران در چین و دکتر وحید قربانی پژوهشگر حوزه روابط بین الملل به روی آنتن رفت.

منصوری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهارکرد: دولت ها به طور معمول بر اساس امکانات، قدرت، تولید، مدیریت و همچنین نفوذشان در میان مردم و دولتهای دیگر موقعیتی را کسب می کنند. بنابراین هر دولتی که این مولفه ها را در سطح بالاتری دارد طبعاً در صحنه بین المللی نیز از جایگاه خوبی برخوردار است.

سفیر اسبق ایران در چین افزود: دولت چین از چهل سال قبل یعنی همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی این عوامل تاثیرگذار در سطح منطقه ای و بین المللی را در خود تقویت کرد.

وی با اظهار اینکه نرخ رشد چین در چهل سال گذشته بالای 10 درصد بوده گفت: به همین ترتیب بازارهای بین المللی، کیفیت و تولید این کشور در سطح بالایی قرار گرفت بگونه ای که هم اکنون تمام دولت های دنیا روی قدرت اقتصادی، سیاسی و نظامی چین حساب باز می کنند.

منصوری با اشاره به اینکه چین هم اکنون قدرت دوم اقتصادی دنیاست بیان داشت: قطع به یقین کشور چین در پنج تا ده سال آینده قدرت اول اقتصادی، سیاسی و نظامی دنیا خواهد شد و در سطح بین المللی نیز به همین نسبت قدرت پیدا خواهد کرد.

سفیر اسبق ایران در چین مطرح کرد: در حال حاضر 30 هزار نفر از اروپا و 7 هزار نفر از آمریکا و 40 هزار نفر از آفریقا در چین مشغول تحصیل هستند تا با زبان، فرهنگ و اقتصاد و سیاست و تمدن و هنر آشنا شوند. حتی تعدادی از آمریکایی ها در حال یادگیری پزشکی و لهجه های مختلف چینی هستند.

منصوری همچنین در رابطه با جایگاه چین در سیاست خارجی ایران گفت: متأسفانه در داخل ایران اظهارنظرهایی که درباره کشورها می شود دقیق نیست و نظریات غالبا از منظر غربی ها ارائه می شود. حتی رسانه های ما هم کشورها را اشتباه به ما معرفی می کنند. الان ذهنیت مردم ما از چین یک کشور بزرگ و دارای هوای آلوده و طوفان و سیل و زلزله است اما آیا رسانه های ما پیشرفته ترین تکنولوژی های چین را هم به مردم نشان می دهند؟ این درحالیست که حجم مبادلات چین با کشورهای پیشرفته صنعتی بسیار بالاست.

منصوری تأکید کرد: دستاورد دو قرن ارتباط ما با اروپا و آمریکا چیزی جز تحقیر، استحاله فرهنگی، چپاول ثروت های ملی، کودتا و تحمیل پهلوی و غیره نبود. ما باید کمی درباره این قضایا فکر کنیم البته همکاری ما حتی با چین هم باید حساب شده و مناسب باشد.

وی در رابطه با علت عدم شکل گیری روابط راهبردی بین ایران و چین گفت: متاسفانه دستگاه اداری ما حیات خود را به غرب وصل کرده است. اما دولت فعلی چین خیلی سریعتر از اروپایی ها به تکنولوژی های جدید دسترسی پیدا می کند چراکه فکر و امید خود را از غرب جدا کرده است.

سفیر اسبق ایران در چین افزود: هم اکنون مهمترین مسئله دولت ما میزان فروش نفت است درحالیکه ما باید دندان طمع فروش نفت را بکشیم و تا زمانی که این تفکر را داشته باشیم مشکل حل نخواهد شد. وقتی دولت چین بداند ما از شدت استیصال به این دولت روی آورده ایم او هم سوء استفاده خواهد کرد.

منصوری عنوان کرد: چین تلاش می کند تا با همه کشورهای دنیا به نوعی رابطه داشته باشد اما این بدین معنا نیست که منافع ملی خود را نادیده بگیرد. چین تا امروز حاضر نشده یک کلمه درباره تایوان عقب نشینی کند بنابراین مطلقاً به دنبال سازش نیست.

وی یادآور شد: قطعاً دولت چین هیچ گاه با ایران در یک هماهنگی و اتحاد علیه غرب وارد نمی شود اما به صورت دو جانبه حاضرند با ما همکاری کنند که این مسئله به دلیل فشار عوامل غرب در دستگاه های ما اجرایی نمی شود.

منصوری با اشاره به آینده روابط ایران و چین در شرایط سخت تحریمی علیه ایران گفت: چین یک کشور نیست یک قاره است بنابراین ظرفیت بسیاری در تمام زمینه ها وجود دارد و ما در همه این زمینه ها می توانیم با چین همکاری کنیم و آنها هم حاضر هستند.

همچنین در ادامه ویژه برنامه "فانوس" رادیو گفت و گو، دکتر قربانی با بیان اینکه ظرفیت های بالقوه ای در همکاری با چین وجود دارد گفت: چین یک پدیده جدید در روابط بین الملل است که ما باید از آن استفاده بهینه کنیم اما آنگونه که باید از این ظرفیت ها استفاده نکرده ایم.

پژوهشگر حوزه روابط بین الملل با تصریح بر اینکه مسیر توسعه ایران از غرب نمی گذرد افزود: از زمان انقلاب روابط ما با غرب به سمت نرمال شدن حرکت نکرد و موفق به برقراری یک رابطه استراتژیک با غرب نشدیم اما در شرایط فعلی صنعت ما نیازمند فناوری بوده و 300 میلیارد دلار به سرمایه گذاری نفتی احتیاج داریم.

قربانی اظهار کرد: ظرفیت های بالقوه ای در همکاری ایران و چین در این چهل سال وجود داشته که هنوز شکوفا نشده است. این ظرفیت ها در حوزه های مختلف فرهنگی، امنیتی، اقتصاد و انرژی وجود دارد.
وی همچنین مطرح کرد: در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شد شاهد بودیم که چین آنگونه که باید به سمت ایران نیامد این به دلیل این است که ما نتوانستیم اعتمادسازی لازم را برای چین ایجاد کنیم.

مرتبط با این خبر

  • آمریکایی ها خواستار برهم زدن نظم تجارت جهانی هستند

  • فاینانس،شاهراهی در جهت افزایش حجم تولید کشور +صوت

  • آزاد سازی قیمت ها و نقش نظارتی دولت باید محقق گردد

  • با سیاستگذاری جدید دولت، قاچاق راه می افتد

  • هر دو بخش دولتی و خصوص مقصر شرایط پیش آمده هستند

  • بهانه سی.اف.تی برای خارج کردن ایران از چرخه جهانی بانک

  • راه خروج از وضعیت بد اقتصادی، شفافیت است

  • بزرگترین بازار قیر ایران به دلیل کیفیت پایین از دست رفت

  • تولید داخل قابلیت عرضه در بازارهای جهانی را ندارد

  • ارتباط چین با آمریکا، آینده روابط این کشور را تحت شعاع قرار می دهد +صوت