صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: در حوزه عدالت رو به جلو هستیم اما توقع مردم از انقلاب و جمهوری اسلامی خیلی بالاتر از اینهاست. رفتار ضد عدالتی توسط برخی مسئولان موجب سرخوردگی جامعه می شود

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی و عدالت در چهل سالگی انقلاب و با حضور دکتر جلیل دارا استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر علی قائد رحمت پژوهشگر حوزه علوم سیاسی به روی آنتن رفت.

دکتر دارا در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران به عنوان پدیده ای مطرح است که در بین انقلاب های معروف دنیا از جایگاه خاصی برخوردار است.

وی افزود: با وقوع انقلاب اسلامی، تحلیل جدیدی مطرح شد مبنی بر اینکه انقلاب ها می توانند مبنایی از جنس ارزش ها و آرمان ها و فرهنگ باشند.

این استاد دانشگاه با تحلیل ارتباط وقوع انقلاب اسلامی ایران و مفهوم عدالت از دریچه فرهنگ گفت: شاید بتوان گفت جوهره اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی ایران، موضوع عدالت به مفهوم اسلامی و دینی بود. انقلاب ایران در زمانی رخ داد که دو بلوک شرق و غرب، کمونیسم و لیبرالیسم، نظام سرمایه داری و سوسیالیستی حاضر بودند.

دارا با بیان اینکه خمیرمایه اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی، تحقق عدالت بود، افزود: انقلاب اسلامی با نگاه و تعریف جدیدی از مفهوم عدالت، دریچه جدیدی را باز کرد و به مخاطبان خود فهماند که عدالت به آن معنای مارکسیستی و مفاهیم موجود در نظام لیبرالیسم نیست.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: ما در درک مفهوم عدالت مشکلی نداریم. به قدری در این رابطه گزاره های دینی و اسلامی داریم که می توانیم نظریه پردازی کنیم. مشکل ما کم توجهی به سازوکارهای موثر در تحقق عدالت است. به عنوان مثال شفاف سازی در حقوق مدیران یکی از مباحث مربوط به عدالت است.

وی تأکید کرد: ما در مرحله دولت سازی نیازمند ایجاد سازوکارهای قوی و کارآمد برای تحقق مفاهیمی همچون عدالت هستیم.

دارا تصریح کرد: حمایت از محرومان جزو سیاست های اصلی جمهوری اسلامی بوده و گام های خوبی هم در این رابطه برداشته شده و در حوزه عدالت رو به جلو هستیم اما توقع مردم از انقلاب و جمهوری اسلامی خیلی بالاتر از اینهاست. رفتار ضد عدالتی توسط برخی مسئولان موجب سرخوردگی جامعه می شود.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس گفت: برای اینکه یک دولت کارآمد و پاسخگو در حوزه عدالت اجتماعی داشته باشیم نیازمند کارگزاران کارآمد هستیم که از نظر فرهنگی و اعتقادی به این درجه رسیده باشند. علاوه براین روحیه مطالبه گری مردم و نظارت دستگاه ها هم باید خیلی قوی و جدی تر باشد.

در ادامه ویژه برنامه "فانوس" از شبکه رادیویی گفت و گو، دکتر قائدرحمت پژوهشگر علوم سیاسی اظهار داشت: جمهوری اسلامی یعنی نظامی که از دل اسلام برگرفته شده و منظور از عدل، عدل اسلامی است. یکی از پایه های اساسی جمهوری و انقلاب اسلامی ایران موضوع عدالت است.

قائدرحمت افزود: در قانون اساسی به موضوع عدالت در زمینه های مختلف اعم از سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، مادی و معنوی، مسکن، اشتغال و عدالت غذایی اشاره شده است اما اینکه عدالت در این موضوعات تا چه اندازه در عمل اجرا می شود قابل بررسی است.

پژوهشگر علوم سیاسی عنوان کرد: به عنوان مثال دانش آموزان در سیستان و بلوچستان و یا دیگر استان ها باید از همان امکاناتی برخوردار باشند که دانش آموزان، آن ها را در اختیار دارند.

وی یادآور شد: ما در حوزه اجتماعی بویژه اقشار نخبه و دانشگاهی نیاز جدی تری به مباحث عدالتی داریم. متاسفانه هنوز موفق به راه اندازی جنبش قوی اجتماعی در حوزه عدالت نشده ایم. البته جنبش های اجتماعی خوبی در فضای دانشجویی شکل گرفته و گروه های دانشجویی فعالیت می کنند.

قائدرحمت تأکید کرد: فضای عمومی نیروهای اجتماعی باید آمادگی بیشتری برای ایجاد حوزه گفتمانی در بحث عدالت داشته باشند. متاسفانه بخشی از نیروهای اجتماعی ما تا حدودی سیاست زده هستند بالای 95 درصد احزاب تأسیسی ما هدف سیاسی و انتخاباتی دارند و کمتر حزبی با هدف مداوم غیر از انتخابات در کشور ما شکل می گیرد.

پژوهشگر حوزه علوم سیاسی ادامه داد: ما در حوزه نیروهای اجتماعی باید این دغدغه را ایجاد کنیم که به دنبال تحقق عدالت باشند.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود