صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

سفیرسابق ایران در افغانستان گفت: شرایط مرگباری در دریاچه هامون حاکم است که می تواند منافع دو کشور را در بر داشته باشد و باید به این موضوع توجه کنیم.

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب و روابط ایران با آسیای جنوبی (هند، پاکستان و افغانستان) و با دکتر فداحسین مالکی سفیر سابق ایران در افغانستان و دکتر محمد ناصحی پژوهشگر حوزه روابط بین الملل به روی آنتن رفت.

مالکی در مصاحبه با رادیو گفتگو بیان داشت: هند هم اکنون جزو کشورهای پیچیده ای است که بعد از استقلال و طرد انگلیسی ها از کشورشان خیلی سریع جایگاه واقعی خود را در منطقه و دنیا پیدا کرد و البته هندی ها هم همین نگاه را نسبت به تحولات ایران در چهل سال اخیر دارند.

سفیر سابق ایران در افغانستان افزود: هند در عین تحولات اقتصادی سریع و کسب استقلال در این حوزه، اما در سیاست خارجی با این شتاب حرکت نکرده است. با توجه به اینکه ایران نزدیک ترین شاهراه به آبهای آزاد و دریای عمان است هندی ها به شدت نیازمند برقراری ارتباط با ما هستند.

وی یادآور شد: بخشی از مدیریت چابهار به هندوستان واگذار شده اما هندوستان باید بداند که جمهوری اسلامی بر اساس منافع ملی خود حرکت می کند و در صورت کوچکترین حرکت و یا عمل نکردن به تعهدات از سوی هند در این باره، ایران در قراردادهای بلندمدت با هند تجدیدنظر خواهد کرد.

مالکی همچنین درباره روابط ایران با پاکستان گفت: مهمترین مشکل فعلی، ساختار حکومتی پاکستان است یعنی ساختار ارتش پاکستان از دولت آن جداست. پاکستان و ایران همواره در کنار هم بوده اند و با وجود ارتباطات فرهنگی، دینی و از هرجهت این دو کشور با هم اما مشکلاتی هم وجود دارد لذا روابط باید حساب شده باشد.

وی اضافه کرد: بارها در دادوستدها و تبادلات مرزی بین سیستان و بلوچستان و استانهای هم مرز با پاکستان همکاری هایی داشتیم اما گروهک هایی مانع این دادوستدها می شوند و به خاطر همین موضوع ما تلفات سنگینی دادیم و آخرین تلفات، گروگان گیری یازده مرزبان بود.

سفیر سابق ایران در افغانستان با اشاره به سیاست های دولت جدید پاکستان گفت: انتخاب عمران خان یک تحول برای مردم پاکستان و پیامی از طرف مردم پاکستان به دنیا بود. علاقمندی عمران خان به ارتباط با کشورهای قدرتمند همسایه و مبانی فکری امام خمینی (ره) مشهود است و مطمئنیم که می توان با دولت فعلی پاکستان ارتباطات سیاسی و اقتصادی برقرار کرد.

وی افزود: البته در این میان مشکلاتی وجود دارد، دیپلماسی ما نسبت به جذب و ارتباط با کشورهای همسایه در سال های اخیر فوق العاده کمرنگ بوده و از طرفی دولت سعودی و پاکستان رابطه استراتژیکی با هم دارند.

مالکی درباره جایگاه ایران در تحولات فعلی افغانستان اظهارکرد: از سال 2003 به بعد بیش از 48 کشور دنیا تحت عنوان ناتو و آمریکا در افغانستان هستند که هرکدام از آنها با ایران مشکل دارند. بنابراین ما حتما باید افغانستان را پررنگ ببینیم و ارتباط همه جانبه با این کشور داشته باشیم.

وی بیان داشت: شرایط مرگباری در دریاچه هامون حاکم است که می تواند منافع دو کشور را در برداشته باشد و باید به این موضوع توجه کنیم.

در ادامه ویژه برنامه "فانوس" رادیو گفت و گو، دکتر ناصحی اظهارکرد: روابط هند با ایران متأثر از دو فاکتور مهم است. نخست، اشتراکات فرهنگی که به قبل از میلاد مسیح برمی گردد. حدود 800 سال اقوام فارسی زبان ایرانی بر هند حکومت کردند و می توان از تأثیرات این موضوع به عنوان یک فرصت مبادلاتی استفاده کرد.

پژوهشگر حوزه روابط بین الملل افزود: مسئله دوم، ژئوپولیتیک است. جمعیت زیاد این کشور، نیاز شدید به انرژی و علاقمندی آنها به توسعه روابط از جمله ظرفیت هایی است که می توان از آن استفاده کرد.

ناصحی با اشاره به دو چالش اصلی در روابط ایران با هند گفت: نگاه جمهوری اسلامی به هندوستان با نگاه این کشور به ایران متفاوت است. هندی ها شدیداً به دنبال منافع ملی خود هستند ضمن اینکه روابط هند با آمریکا در حال ارتقاست و این می تواند تهدیدی علیه ما باشد.

وی افزود: چالش دوم اینکه کشورهای عربی شدیدا در تلاشند تا با تأمین انرژی و نفت هندوستان ما را از فرصت ارتباط با این کشور دور کنند و حتی روی پروژه چابهار نیز تاثیر منفی بگذارند.

پژوهشگر حوزه روابط بین الملل در رابطه با مناسبات ایران و پاکستان گفت: ما بالغ بر 500 کیلومتر مرز مشترک داریم و این کشور بعد از اندونزی دومین کشور پر جمعیت مسلمان است. 20 درصد جمعیت پاکستان شیعه هستند و در بحران سوریه و دفاع از حرمین شرفین زینبیون همکاری خوبی با جمهوری اسلامی داشتند. اما متاسفانه قدرت های مرتجع عربی مانند عربستان و امارات تا به الان نگذاشتند ما این فرصت ها را عملیاتی کنیم و همیشه سعی کردند با وابسته کردن اقتصاد پاکستان به خود روابط ما با پاکستان را به چالش بکشند.

ناصحی یادآور شد: ما در بحث امنیتی به شدت نیازمند همکاری های مشترک با پاکستان هستیم یعنی باید یک اراده جدی در پاکستان شکل بگیرد چراکه بی ثباتی پاکستان به معنای بی ثباتی ایران حداقل در مرزهای شرقی خواهد بود.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران تا به الان قربانی ناامنی و جنگ داخلی در افغانستان بوده است. اتفاقات در این کشور از طرفی موجب مهاجرت افسارگسیخته برادران افغانستانی به ایران شده و از طرف دیگر هم با توجه به آمار بالای افغانستان در تولید مواد مخدر و حضور آمریکایی ها در این کشور ما در خطر این معضل هستیم.

ناصحی با اشاره به نقش هیرمند در ارتباط ما با افغانستان گفت: در صورت ادامه پیدا کردن قطع بودن حق آبه ما از رودخانه هیرمند توسط افغانستان با بحران زیست محیطی و نهایتا سیاسی مواجه می شویم. دستگاه دیپلماسی باید این موضوع را با جدیت پیگیری کند.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود