صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

قائمی نیا تأکید کرد: ما در آستانه چهل سالگی انقلاب، شرایط اقتصادی مناسبی نداریم اما دولت با توجه به اقتصاد درون زا می تواند فضای اقتصادی کشور را متحول کند.

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی و مسئله سیاست گذاری اقتصادی در تمامی عرصه ها در چهل سالگی انقلاب و با حضور دکتر علی اصغر قائمی نیا پژوهشگر ارشد حوزه اقتصادی به روی آنتن رفت.

قائمی نیا در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: مبانی اقتصادی بعد از انقلاب اسلامی مطابق با شرایط زمانی پایه گذاری شده بودند.

وی افزود: قوانینی که در اقتصاد تصویب شدند دو جنبه عدالت طلبی و توسعه اقتصادی را در مبانی آن دوره پوشش دادند.

قائمی نیا ادامه داد: ما در فضای سیاست گذاری همواره با چالش نقطه حساس کنونی روبرو بوده ایم، بعد از جنگ در سال 1368 اولین برنامه توسعه اقتصادی پنج ساله را تکمیل کرده و سال 1372 نیز دومین برنامه را تبیین نمودیم. این دو برنامه پنج ساله که مبتنی بر برنامه های توسعه اقتصادی مدل های رایج بودند ریل گذاری برای سیاست گذاری های اصلی اقتصاد ما را تشکل دادند.

این پژوهشگر ارشد حوزه اقتصادی با اشاره به اینکه توسعه و رشد اقتصادی و سازندگی بعد از جنگ به یک مطالبه تبدیل شد گفت: سیاست گذاری های اقتصادی ما بعد از انقلاب ناظر به برنامه های تعدیل ساختاری بود و سیاست گذاران اقتصادی با عناوینی چون توسعه و استراتژی صنعتی مجوز گرفتند تا جریان واردات را تقویت کنند اما متاسفانه بیشتر به سمت کالاهای لوکس متمایل شدیم.

قائمی نیا با بیان اینکه برداشت ها از اقتصاد مقاومتی متفاوت است گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که بر اساس نیروهای درونی شکل بگیرد تا در تکانه ها مقاوم شود علاوه براین، سیاست های کلی باید در برنامه پنج ساله دیده شود و این برنامه نیز باید خود را در بودجه نشان دهد.

وی اثرگذاری برنامه های اقتصادی را منوط به منطبق بودن با شرایط اقتصادی دانست و افزود: هم اکنون ما در چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم و دیگر سیاست گذاری ها برای دوران گذر جوابگو نیست. نگرش سیاست گذاری ما از سال 1380 به بعد به سمت درون گرایی اقتصادی رفته است.

این پژوهشگر ارشد حوزه اقتصادی با تأکید بر اینکه دولت باید مردم را به عنوان عامل تولید در اقتصاد در نظر بگیرد افزود: ما در آستانه چهل سالگی انقلاب شرایط اقتصادی مناسبی نداریم اما دولت با توجه به اقتصاد درون زا می تواند فضای اقتصادی کشور را متحول کند.

قائمی نیا در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: سیاست گذاری ما از نظر تئوری باید بر اساس بازه های زمانی مختلف تعیین شود. به عبارتی هرچه در مبانی اقتصادی عمیق تر شویم وضعیت بهتری را تجربه خواهیم کرد اما زمان را هم باید در نظر گرفت.

وی همچنین متذکر شد: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید با کمک دولت به میدان آمده و الگوهایی را پیشنهاد دهد که ناظر بر مسائل واقعی جامعه باشند. ما همه به دنبال رسیدن به نقطه مطلوب هستیم اما اگر نگرش درستی به وضع موجود نداشته باشیم هرگز نمی توانیم به وضعیت مطلوب برسیم.

مرتبط با این خبر

  • نوسانات ارزی؛ عامل اصلی تورم در اقتصاد ایران

  • راهکار برون رفت ایران از معمای امنیتی با آمریکا

  • شرایط مرگبار دریاچه هامون؛ تهدیدی علیه منافع ایران و افغانستان

  • دانشگاه تهران با نگاه اروپایی به علم تأسیس شد

  • خانم دباغ نمونه بارز یک زن انقلابی بود

  • بی عدالتی مسئولان؛ عامل سرخوردگی جامعه

  • انقلاب اسلامی و سیاست گذاری اقتصادی در تمامی عرصه ها در چهل سالگی انقلاب

  • انقلاب اسلامی و واکاوی نقش زنان در تمامی عرصه ها در چهل سالگی انقلاب

  • آینده روابط ایران و چین در شرایط سخت تحریمی علیه ایران

  • تشکیل ستاد بحران در حوزه فرهنگ ضروری است