صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

پژوهشگر ارشد اقتصادی گفت: یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد کننده تورم در اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392 و یا 1396 تا 1397 تغییرات نرخ ارز بوده است.

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی و مسئله شاخص های توسعه اقتصادی در تمامی عرصه ها و با حضور دکتر علی اصغر بالسینی پژوهشگر ارشد حوزه اقتصاد و پوریا پرتو پژوهشگر حوزه اقتصاد به روی آنتن رفت.

بالسینی با مقایسه وضعیت توسعه اقتصادی قبل انقلاب با بعد انقلاب اظهار داشت: طی دهه های گذشته استراتژی ها و مفاهیم مختلفی در حوزه توسعه مطرح شده است. تا مدتها افزایش ظرفیت های نظام اقتصادی برای بالا بردن سطح تولید ناخالص داخلی به معنای رسیدن کشور به سطحی از توسعه یافتگی تلقی می شد و این در زمانی بود که معنای توسعه با رشد یکسان در نظر گرفته می شد.

پژوهشگر ارشد حوزه اقتصاد افزود: ممکن است گفته شود قبل از انقلاب هم صنایع مهم و اثرگذاری در ایران پایه گذاری شده بود اما باید بررسی کرد که آیا این روند، کشور را به سمت توسعه یافتگی به معنای حقیقی خود رساند یا خیر.

وی همچنین با اشاره به سه معیار سازمان ملل برای شاخص های توسعه انسانی گفت: سلامت، آموزش و تولید ناخالص داخلی سرانه کشور سه معیار اصلی سازمان ملل برای رسیدن کشورها به توسعه انسانی است.

بالسینی یادآور شد: فارغ از اینکه در سال های بعد انقلاب چه دولت هایی بر سر کار بوده اند ما یکی از بالاترین نرخ های رشد نقدینگی را در اقتصاد داشتیم. یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد کننده تورم در اقتصاد ایران در سال های 1390 تا 1392 و یا 1396 تا 1397 تغییرات نرخ ارز بوده است.

این پژوهشگر ارشد حوزه اقتصاد در مصاحبه با رادیو گفت و گو گفت: بخشی از تورم در اقتصاد ایران ناشی از لجام گسیختگی حوزه نقدینگی و بخشی هم ناشی از این است که عرضه اقتصاد ما نتوانسته خود را به سطح تقاضا برساند.

وی میزان بهره وری در اقتصاد ایران را نابهنجار دانست و افزود: بهره وری اقتصاد در اثر اثربخشی و کارایی در اقتصاد حاصل خواهد شد. آخرین گزارش مرکز ملی بهره وری ایران نشان می دهد بین سال های 1384 تا 1396 عدد بهره وری در ایران صفر است.

بالسینی تصریح کرد: هم اکنون ما در شرایط عادی نیستیم و سهم بالای ناکارآمدی دولت در این قشیه کاملا مشهود است. در طول چهاردهه به سمت توسعه یافتگی حرکت نکردیم، در طول هشت سال جنگ کلیه زیرساخت های ما ویران شد و در دهه 90 هم درگیر جنگ اقتصادی شده ایم.

در ادامه ویژه برنامه "فانوس"، پرتو بیان کرد: ما پیشرفت های خوبی در این چهل سال داشتیم اما از دید مردم این موضوع مطرح است که اگر ما از نظر شاخص های توسعه پیشرفت کردیم پس چرا این تغییرات در زندگی هایمان احساس نمی شود و اقتصاد ایران قبل انقلاب و بعد انقلاب همواره با تورم و گرانی همراه بوده است؟ یا اینکه چرا آمار بیکاری تا این حد در کشور بالاست؟ این سوالات باید در تحلیل های اقتصادی لحاظ گردد و در مورد این مسائل با مردم صحبت شود.

پرتو گفت: ما در مقاطعی از زمان با گرانی مواد اولیه و تورم و افزایش هزینه های نهایی تولیدکنندگان مواجه شدیم که دولت با اتخاذ سیاستی مبنی بر حمایت از مصرف کننده جلو افزایش قیمت ها را می گرفت.

این پژوهشگر حوزه اقتصاد بیان داشت: حدود هفت سال است که تشکیل سرمایه ثابت در ایران منفی است و نه تنها در این مدت نتوانستیم از طریق سرمایه گذاری این مشکل را حل کنیم بلکه روز به روز نرخ آن منفی تر هم شده است.

وی در پایان مطلب اظهارکرد: اقتصاد ایران دارای ظرفیت های بالقوه بسیار زیادی است. ما بزرگترین پنجره جمعیتی جوان را در بین کشورهای دنیا داریم که تا ده سال آینده بسته می شود و سوال اینجاست که چگونه می خواهیم نیروی کار را تأمین کنیم؟

مرتبط با این خبر

  • کاسبی برخی دانشگاه های دولتی در شرایط تحریم و نوسانات ارزی

  • جلوگیری از فرار مدیران، علت طرح ممنوع الخروجی مدیران متهم در نوسانات ارزی

  • اجرای سیاست تک نرخی؛ راهکار جلوگیری از نوسانات ارزی +صوت

  • سفر برای توریست ها در ایران گران است +صوت

  • بازار مسکن برای خروج از رکود به تسهیلات نیاز ندارد

  • دولت بازار غیررسمی ارز را کتمان می کند

  • موز بازهم گران می شود

  • غولی که گریبان خودروسازی کشور را گرفت!

  • سکه ارزان می شود

  • فدراسیون ها و باشگاه ها از سفرهای غیرضروری خودداری کنند