صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:00 به مدت 120 دقیقه

پورفرخ گفت: کسی که عزت نفسش بالاست خود کارآمدی بهتری را هم در امور زندگی خواهد داشت، بنابراین گاهی توجه به خود وسط همه روزمرگی ها، حال ما را خوب می کند.

برنامه نو...روز؛ جنگ صبحگاهی رادیو گفت و گو با موضوع راهکارهایی برای داشتن زندگی شاد با حضور دکتر مینا پورفرخ متخصص روانشناسی و مدرس دانشگاه به روی آنتن رفت.

مینا پورفرخ با بیان اینکه احساس خود ارزشمندی عاملی برای بالا بردن عزت نفس افراد است، گفت: در جامعه در حال گذار از سنت به مدرنیته و در عین حال زندگی هایی که با شتاب در گذر است، شاید کمتر فرصت کنیم که به خودمان بپردازیم و این پردازش به خود و در لحظه اکنون بودن، باعث می شود که یادمان باشد مفید و دوست داشتنی هستیم و به فراغت نیاز داریم و این نوازش های کلامی و ذهنی که حتی به خودمان برقرار می کنیم، احساس خود ارزشمندی را در افراد بالا می برد و کمک می کند که افراد، عزت نفس بیشتری داشته باشند.

وی اظهار داشت: کسی که عزت نفسش بالا است خود کارآمدی بهتری را هم در امور زندگی خواهد داشت بنابراین گاهی توجه به خود و وقت گذاشتن به خود وسط همه روزمرگی ها، حال ما را خوب می کند.

متخصص روانشناسی از تکنیک های توجه آگاهی به عنوان یکی از مهمترین تکنیک های روانشناختی و تکنیک های موج سوم در روانشناسی یاد کرد و بیان نمود: تکنیک های ذهن آگاهی، توجه آگاهی یا به هوشیاری یعنی اینکه ما آگاهانه تصمیم بگیریم توجه داشته باشیم به تک تک مسائلی که پیرامون مان است.

وی در ادامه در خصوص این تکنیک توضیح داد: در توجه آگاهانه زیستن ما پنج تا حس وجودیمان را یعنی حس بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی را در لحظه اکنون دعوت می کنیم. آن لحظه که فنجان چای داغ را در دستمان می گیریم لمسش می کنیم، چای را بویش می کنیم، طعمش را آرام حس می کنیم و به رنگ زیبای چای نگاه می کنیم، تمام توجهمان را در لحظه اکنون آوردیم و توانستیم آن لحظه لذت چای توجه آگاهانه را درک کنیم.

پورفرخ افزود: این سه چهار دقیقه چای خوردن به ما کمک کرده که ما نه به فکر دغدغه ها، خیال ها و غبطه های گذشته مان باشیم و نه اضطراب و نگرانی از گذشته داشته باشیم.

وی با بیان چند پرسش، اظهار داشت: چند نفر از ما وقتی چای می خوریم حواسمان به کارهای بعدی است که می کنیم یا وقتی مسواک می زنید دارید به برنامه فردا فکر می کنید یا قرار است در سوپر مارکتی بایستیم و خریدی را انجام دهیم و فراموش کردیم؟ اینها صرفا بخاطر این است که ما یاد نگرفتیم توجه آگاهانه زندگی کنیم و همیشه یا در گذشته بودیم یا در آینده بودیم.

این مدرس دانشگاه متذکر شد: اینگونه نمی توانیم از لحظه اکنون مان لذت ببریم و بسیاری از نعمت هارا مانند نعمت بینایی، شنوایی و یا لامسه را درک کنیم. افراد موفق و شاد، افرادی هستند که همیشه در زندگی این مسئله را رعایت کردند و توانستند سپاسگزار نعمت هایی باشند که روزی آرزوی دیروزشان بوده و بخاطر روزمرگی دیگر به آن توجهی ندارند.


مرتبط با این خبر

  • هزینه های سفر را می توان با استفاده از تجربیات دیگران به حداقل رساند

  • برای تحقق شعار سال ابتدا باید فرهنگ مصرف کالای خارجی تغییر کند

  • بروز اختلال مخابراتی هنگام سیل امتیاز منفی برای مدیریت بحران ایلام است

  • با پایش خود انعطاف پذیرتر خواهیم شد

  • کاهش حوادث در نوروز امسال نسبت به سال های گذشته

  • زیستگاه های جنگلی همانند فرشته های نجات عمل می کنند

  • عمده ترین دلیل سیل در آق قلا و گمیشان، حجم زیاد بارندگی بوده است

  • لای روبی نکردن رودخانه ها دلیل اصلی مشکلات موجود در استان خوزستان است

  • راه دسترسی بیش از 250 روستای شهرستان الیگودرز مسدود شده است

  • رسانه ها به وظایف شان در کاهش دامنه بحران درست عمل نکرده اند