صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

قاسم علیدوستی گفت: آمریکا درشرایط جدید به هر نقطه‌ای چنگ می‌زند تا هزینه‌هایش را جبران کند. لذا ترامپ آشکارا به عربستان می‌گوید گاو شیرده! از کره‌جنوبی می‌خواهد اگر تجهیزاتی را در آنجا مستقر کند، هزینه‌اش پرداخت شود.

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، چالش با نهادها، سازمان ها و رژیم های بین المللی و افول قدرت) با حضور دکتر قاسم علیدوستی، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

قاسم علیدوستی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: گفتمان امنیتی جدیدی در غرب آسیا در حال رخ دادن است، گفتمانی که در واقع انقلاب اسلامی بر مبنای نگاه و اندیشه امام خمینی(ره) و بعد مقام معظم رهبری مطرح کرد، یک نقطه قدرتمند داشت و آن بحث ایمان بود؛ یعنی همان ایمانی که در جنگ تحمیلی توانست در مقابل قدرت‌های جهانی بایستد و به پیروزی برسد و بعد هم این روند در سطح منطقه ادامه پیدا کند به طوری‌که این ایمان قدرت آفرید و در جنگ سی و سه روزه، بیست و دو روزه، جنگ سوریه و بعد عراق نقطه قوت پیروزی جمهوری‌اسلامی، سوریه و کشورهای متحد را تشکیل داد و این ایمان به ایجاد نیروهای مردمی در عراق، سوریه انجامید.

وی افزود: تا پیش از تشکیل نیروهای مردمی در غرب اسیا، با حمایتی که آمریکا از نیروهای افراطی در منطقه داشت، منطقه مدام دچار مشکل بود و با تشکیل داعش و حمایت غرب از آن، سوریه و عراق را به اشغال خودش درآورد. وقتی عقب‌نشینی داعش اغاز شد که حشدالشعبی ظهور پیدا کرد. به عبارتی تشکیل نیروهایی که بر مبنای گفتمان امنیتی انقلاب اسلامی ظهور و پس از آن حرکت کردند، منطقه وارد مرحله جدیدی شد. در مقابل آمریکا با ظهور ترامپ یکسری تغییرات را تجربه کرد به طوری که ترامپ در بازدید از عراق گفت کار در منطقه غرب آسیا به جایی کشیده که ما باید شبانه به عراق برویم و برگردیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در واقع آمریکایی که خودش اشغالگر عراق بود و 7 تریلیون دلار هزینه کرده و خسارت‌های مختلفی بر آن وارد شده است، اما با همه این تفاسیر، امروز ترامپ شبانه به عراق می‌آید و برمی‌گردد! بشار اسد که 7 سال پیش سوریه تحت رهبری‌اش در حال فروپاشی بود، امروز با هزینه‌های گزاف و متعدد پرپا ایستاده و این پابرجایی ناشی از مسائلی است که هنوز آمریکایی‌ها به درک آن نرسیدند. به عبارتی نگاه امنیتی و گفتمان امنیتی که در سطح منطقه غرب آسیا ایجاد شده و آن هم گفتمان ضدسلطه و مقاومت در سطح منطقه است.

قاسم علیدوستی گفت: آنچه که مسلم است، سیاست اصلی آمریکا در بحث سلطه و انحصار بین‌المللی تغییر نکرده و آنچه ما شاهد آن هستیم، در واقع یک نوع آشکارسازی بطن و ماهیت آمریکاست و می‌توانیم بگوییم ترامپ بطن و سایه آمریکا را آشکار کرد و آن چیزی را که در آمریکا وجود داشت و پنهان بود، آن جلوه پنهان، امروز آشکار شد. جالب اینجاست که با آشکار شدن این جلوه پنهان شاهد استفاده آشکار و عینی آمریکا از ابزارهای مختلف علیه همه کشورها هستید، به طوری که حاکمیت مالی آمریکا به عنوان یک ابزار وجود داشت اما ترامپ آن را آشکار و حتی آنرا علیه اروپا، ناتو، چین نیز استفاده کرد.

وی افزود: در حالی ترامپ سلطه مالی آمریکا را به عنوان ابزاری علیه سایر کشورها به کار گرفت که تا پیش از آن شاهد استفاده از آن علیه جمهوری‌اسلامی، عراق و کره شمالی بودیم. اما در شرایط جدید آمریکا با توجه به لرزش و سقوطی که احساس کرده، در واقع چنگ می‌زند و هزینه‌های خودش را جبران می‌کند. ترامپ آشکارا به عربستان سعودی می‌گوید گاو شیرده! به کره‌جنوبی می‌گوید اگر قرار باشد تجهیزاتی را در آنجا مستقر کنیم، باید هزینه‌اش را پرداخت کنید. در واقع آمریکا وارد عرصه‌ای شده که دیگر از حوزه اجاره خارج شده و عنوان می‌کند متحدان من علاوه بر اینکه دشمنانم باید تسلیم شوند به دلیل قدرت ابزاری که در حوزه دانش، مالی، نظامی و اقتصادی دارم، متحدانم باید هزینه امنیت خودشان را پرداخت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: با توجه به رویکردی که ترامپ در پیش گرفته، باید اشاره کرد جریانی که در طول جنگ سرد ایجابی بود، حتی در مقابل متحدانش سلبی شده است. برای همین آشکار شدن سیاست پنهان آمریکا را در دوره ترامپ مشاهده می‌کنیم به طوری که رهبری درباره ترامپ عنوان کردند رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا شخصیتی است که ماهیت آمریکا را آشکار کرده است.

مرتبط با این خبر