آغاز یک پایان پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

آغاز يك پايان

استاد دانشگاه: زمان و قدرت کم، کفاف تغییرات دلخواه را به امریکا نمی دهد

استاد دانشگاه گفت: قدرت‌هایی در نظام بین‌الملل رشد کردند که در مقابل تصمیمات آمریکا مقاومت می‌کنند. لذا سرعت تغییرات نظام بین‌الملل با سرعت خواسته‌های آمریکا هماهنگ نیست و هم کشورها در مقابل تغییر به نفع آمریکا مقاومت می‌کنند.

1398/03/12
|
14:15

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، تقابلات فزاینده با هم پیمانان آمریکا در جهان(اروپا، کانادا، ژاپن و ...) با حضور علیرضا کوهکن، استاد گروه روابط بین‌الملل دانشکده علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علیرضا کوهکن در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: قدرت بزرگ نظام یا رژیم بین‌الملل را در جهت منافع خودش می‌سازد، بنابراین نخستین کسی که به آن پایبند است خود آن قدرت بزرگ سازنده نظام بین‌الملل است، برای آنکه منافعش به واسطه آن تامین می‌شود. معمولا مانند بسیاری از ساختارهای دست بشر مدتی که از ساختن یک قاعده می‌گذرد، ممکن است منفعت‌رسانی آن کم یا زیاد شود، در این صورت باز کسی که می‌تواند رژیم بین‌المللی را تغییر دهد همان قدرت بزرگ است، زیرا قدرت مسلط در نظام بین‌الملل است و می‌تواند تغییرات مدنظر خودش را اعمال کند.

وی افزود: اتفاقی که در دوره ترامپ روی داده، دو اتفاق همزمان است که نخست، سرعت تغییر رویه‌های بین‌المللی در جهت منافع ایالات‌متحده متناسب با سرعتی که می‌تواند تغییری صورت دهد، نیست. برای همین است که دیگر از تغییر رویه صحبت نمی‌کند و خیلی از رویه‌ها را کنار می‌گذارد. قواعدی را خودش درست کرده و بقیه به اجبار آمریکا از آن پیروی می‌کردند، اکنون بقیه از آنها پیروی می‌کنند اما آمریکا دیگر پیروی نمی‌کند! یکی از دلایل این عدم پیروی به سرعت تغییرات برمی‌گردد که با سرعت خواسته‌های آمریکا یکی نیست. یک نمونه آن درباره تصمیم‌گیری‌های شورای امنیت است بسیاری از اوقات صحبت از این می‌شود که نوع ساختار شورای امنیت باید تغییر پیدا کند. اما این تغییر در زمانی که آمریکایی‌ها می‌خواستند اتفاق نیفتاده است، زیرا نظرات مخالف ایالات‌متحده نیز وجود دارد. برای همین برخی کنش‌های آمریکا با شورای امنیت هماهنگ نیست.

استاد دانشگاه ادامه داد: بعضی رفتارهای آمریکا نه تنها با شورای امنیت بلکه با اصولی که سازمان ملل متحد بر اساس همکاری بین‌المللی نیز شکل گرفته است، هماهنگ نیست. نکته دومی که در حال حاضر اتفاق افتاده، قدرت بزرگ در شرایطی رژیم بین‌المللی را تغییر می‌دهد که قدرت مسلط بلامنازع در نظام بین‌الملل باشد. در این صورت است که قاعده‌ای را اجرا می‌کند و هیچ‌کس هم حق تخطی ندارد. از طرفی ما قدرت‌های دیگری را می‌بینیم که دارای قدرت هستند و منافعشان با آمریکا همراستا نیست و ضمنا در مقابل آمریکا از مقاومت صحبت می‌کنند.

علیرضا کوهکن گفت: در عین حال ما از نظام بین‌المللی صحبت می‌کنیم که همچنان ایالات‌متحده با اختلاف بزرگ‌ترین قدرت موجود در آن است اما تا چند سال قبل آمریکا از این صحبت می‌کرد که من قدرت هژمون هستم، هم بزرگ‌ترین قدرت را دارم، هم قدرتم را بقیه پذیرفتند و هم هیچ‌کدام از قدرت‌های بزرگ در مقابلم مقاومت نمی‌کنند. اگر قدرت متوسط و کوچکی هم در مقابلم مقاومت کند، می‌توانم حذفش کنم، بدون مصوبه شورای امنیت به آن قدرت متوسط یا کوچک حمله می‌کنم.

وی افزود: اما اکنون شاهد هستیم قدرت‌هایی در حوزه اقتصاد، نظامی، فرهنگی و سایر حوزه‌های نظام بین‌الملل رشد کردند که در مقابل تصمیمات آمریکا مقاومت می‌کنند. برای همین است که هم سرعت تغییرات نظام بین‌الملل با سرعت خواسته‌های آمریکا هماهنگ نیست و هم کشورهایی هستند که در مقابل تغییر به نفع آمریکا مقاومت می‌کنند. در نتیجه آمریکا چکار می‌کند؟ چون هنوز بیشترین قدرت را در عرصه نظام بین‌الملل دارد و هم ایدئولوژی که ترامپ از آن تبعیت می‌کند، تامین منافع به هر قیمتی است، لذا در زمینه تامین منافعشان حرکت می‌کند بدون توجه به اینکه رژیمی است و چون قدرتش زیاد است رژیم‌ها قدرت مقابله در برابرش را ندارند. اما آمریکا آن قدر قدرت و زمان ندارد که بتواند نظام بین الملل را متناسب با خواست خودش تغییر دهد.

دسترسی سریع
آغاز یک پایان