صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

مهدی تسخیری گفت: امروز در اسلام سیاسی، ادعای عصمت نداریم! در نظام ما عناصری هستند که از برخی موقعیت‌های سوء‌استفاده می‌کنند که به طور ناخواسته چهره این اسلام را زشت جلوه بدهند که امیدواریم خود مردم چنین عناصری را از صحنه بیرون کنند.

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، اسلام سیاسی و ظرفیت‌سازی تمدن اسلامی به عنوان یک قطب جهانی) با حضور حجت‌الاسلام مهدی تسخیری، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی تسخیری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: وقتی نشانی غلط داده می‌شود، ما باید نشانی درست بدهیم، زمانی که خشونت‌هایی در منطقه به اسم القاعده و طالبان درست کردند، به نام اسلام آنرا تبلیغ کردند. چه امروز که داعش را علم کردند. ما از خودمان می‌گوییم خود ترامپ در تبلیغات دوران نامزدی برای پست ریاست‌جمهوری اعلام کرد که داعش ساخته و پرداخته دست اوباما بود و در این میان 7 هزار میلیارد دلار هزینه شد و نتیجه مثبتی از داعش نگرفتند. لذا این نشانی غلط دادن است که شما یک چهره زشتی را ارائه دهید و بعد بگویید این چهره زشت متعلق به آن چهره زیباست.

وی افزود: تمام این تلاش‌ها برای این است که بگویند جمهوری‌اسلامی همان اسلام سیاسی است که در افغانستان، پاکستان، عراق و عربستان وجود دارد. ما در اینجا باید از ظرفیت‌های نرم استفاده کنیم، یکی از ظرفیت‌های نرم همان گفت‌وگوی ادیانی ماست؛ گفت‌وگوی ادیانی ما با رهبران ادیان، استادان دانشگاهی مختلف دنیا از اروپا، آسیای دور. در حالی که نشستیم و صحبت کردیم و برای این نخبگان دقیقا پذیرفته شده است که اسلام در ایران متفاوت با کشورهای دیگر است، زیرا ما صحنه‌های خشن از اسلام نداشتیم. البته آنها سعی کردند گروه‌های در ایران به وجود بیاورند، قبل از اینکه داعش و طالبان شکل بگیرند، در ایران چنین گروه‌های به وجود بیایند، اما شاهد هستید که بیش از 17 هزار شهید ترور داریم که این افراد که دست به خشونت زدند، به تعبیر امام چپ آمریکایی بودند.

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: این افراد همان کسانی بودند که به دنیاطلبان غرب نشانی غلط بدهند. اما خوشبختانه ما احساس می‌کنیم در گفت‌وگو، ارتباطات و روابط دانشگاهی و ادیانی نخبگان این را خوب می‌دانند که در ایران چه چهره‌ای از اسلام در حال فعالیت است. لذا آنها برخود واجب می‌دانند به دانشجوها و مردمشان این را برسانند که اسلام سیاسی در ایران با سایر کشورها متفاوت است، البته این معنای ادعای عصمت کردن ما نیست! خیر، در اسلام سیاسی ما عناصری هستند که از برخی موقعیت‌های سوء‌استفاده می‌کنند که به طور ناخواسته چهره این اسلام را زشت جلوه بدهند که امیدواریم به مرور زمان خود مردم چنین عناصری را از صحنه بیرون کنند.

مهدی تسخیری گفت: هر سختی باعث می‌شود یک گشایش عجیبی به وجود بیاید، اگر این فشارها به نظام وارد نمی‌شد، شاید امروز نظام به این تاثیرگذاری و قدرتمندی نبود. فشارهای تحریم باعث شد که ابتکار و خلاقیت در جامعه ما به وجود بیاید. برای مثال باید به چند نشانی اشاره کنم؛ از بدو انقلاب اسلامی تا به امروز، حرکت‌های آزادیبخشی که جمهوری‌اسلامی از آنها پشتیبانی کرده، به کجا رسیده است و حرکت‌های آزادیبخشی که به امید آمریکا و شوروی بودند، امروز کجا هستند؟!

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: دشمنان از ابتدای انقلاب کشورهای منطقه را از نظام ما ترساندند، اما امروز گروه‌های اسلامی به قدرت رسیدند و حرف نخست را می‌زنند، در لبنان به همین شکل و در سوریه متصل و در یمن که می‌گفتند طی یک هفته از بین می‌رود، امروز هنوز در حال جنگیدن است. نشانی‌های مختلفی می‌توان به اهل تحقیق ارائه کرد که در نقاط مختلف دنیا از نظام اسلامی ما تاثیر پذیرفتند. لذا این واقعیت است و نمی‌توانند آنرا منکر شوند. از طرف دیگر پیشرفتهای ما در بیشتر عرصه ها خیره کننده است در حالی که قبل از انقلاب نخست‌وزیر ما گفت ایرانی عرضه ندارد یک میخ درست کند و امروز ما در حال حرکت به سمت موفقیت‌های پی در پی هستیم، اگرچه ادعا نمی‌کنیم که در قله هستیم اما با تمام موانع و محدودیت‌ها توانستیم که از قابلیتهای نیروهای داخلی استفاده کنیم و متکی به خود باشیم.

مرتبط با این خبر

  • در حال ورود به فاز سیاسی تحولات سوریه هستیم +صوت

  • اتحاد و انسجام محور مقاومت باعث توالی پیروزی در سوریه و عراق است

  • اسلام داعشی؛ موردپسند آمریکا‌/ روحانی بی‌تفاوت به سیاست، مسلمان نیست

  • فلسطین همچنان مسئله اول جهان اسلام

  • طرح امریکا برای انتقال داعش به سرزمین های دیگر شعاری بیش نیست

  • دسیسه جدید آمریکا و عربستان در عراق

  • انتخاب رهبر جدید مصادف با رویارویی داعش با چالش جدید

  • معارضین بومی مسلح نقش عمده‌ای در هدایت جریان داعش در سوریه دارند

  • برنامه سازی برای دوران پساداعش، هدف کنونی رسانه های بیگانه

  • باید در موارد اختلافی فقط همدیگر را تحمل کنیم +صوت