آغاز یک پایان پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

آغاز يك پايان

تحلیلگر مسائل امنیت بین‌الملل : تجارت موادمخدر، زیر پرچم داعش قوت گرفت

مهدخت ذاکری گفت: وقتی شکل گروه‌های تروریستی تغییر پیدا می‌کند، روش‌های مقابله با آن به شیوه‌های گذشته و سنتی موفقیت‌آمیز نخواهد بود، بنابراین ابتدا نیز است که این مسائل ریشه یابی شود که چرا این گروه‌ها شکل می‌گیرند.

1398/06/11
|
11:15

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، تروریسم و تضعیف قدرت جهانی آمریکا) با حضور دکتر مهدخت ذاکری، تحلیلگر مسائل امنیت بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدخت ذاکری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: هر تحرک منازعه‌آلودی که در منطقه خاورمیانه اتفاق می‌افتد، می‌توانیم تاثیرات آن‌را بر بازار نفت، بورس و تحولات اقتصادی و سیاسی ببینیم. بنابراین عموما با افزایش منازعه و تنش، بسترهای بی‌ثباتی و ناامنی فضا را برای فعالیت‌های تروریستی مهیاتر می‌کند و این منازعات در یک چرخه بازتولید می‌شود. برای همین اگر بخواهیم به نقش ایالات‌متحده و میزان تاثیرش در شدت و افزیش شتاب منازعات در منطقه بپردازیم، باید دید نفع آمریکا در تشدید تنش در منطقه چیست؟ تنشی که باعث افزایش استفاده از تسلیحات و بی‌ثباتی در بازار نفت می‌شود، ضمن این‌که حضور آمریکا را در منطقه موجه می‌سازد.

وی افزود: آنچه پس از بررسی نقش تروریسم با تکیه بر دخالت آمریکا به دست می‌آید، کاهش تاثیر آمریکا در عرصه بین‌الملل است و آنچه که در منطقه بیشتر با آن مواجه هستیم، پررنگ شدن بعد اسلام‌ستیزی آمریکا در خاورمیانه که جزء هزینه‌های غیرمادی آمریکاست، اما هزینه‌های مادی بر طبق اعلام رسانه‌های آمریکایی عددی معادل هفت هزار میلیارد دلار است که در کل به عنوان هزینه‌های نظامی از سال 2001 تا به امروز از آن یاد می‌شود که آمریکا در منطقه ما در لوای عناوین مختلفی چون مبارزه با تروریسم، ائتلاف و غیره هزینه کرده است. در نهایت آنچه که برای آمریکا می‌ماند، هزینه‌های مادی و غیرمادی است که متحمل خواهد شد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر پیامدهای ناشی از تروریسم علیه امنیت بین‌الملل که در سال‌های اخیر بعد از ظهور داعش در منطقه با آن مواجه بودیم. بحث‌های علیه امنیت انسانی شامل کشتار، برآمدن تهدیدات نامتقارن جدید که البته بیش از این در منطقه وجود داشته، اما در مواردی همچون قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق اعضای بدن و عتقیه تقویت شده است. نکته دیگری که متوجه آمریکا و اتحادیه اروپا شده، بحث مهاجران است که در سال‌های اخیر عدد قابل توجهی از پناهجویان ناشی از جنگ عراق و سوریه داریم که به سمت اروپا روان شدند. مسائلی که به ویژه در بحث مهاجران و پناهجویان ذکر کردم، آمریکا و اروپا را دچار هزینه می‌کند.

مهدخت ذاکری گفت: امروزه دشوار تروریسم دیگر در آن شکل، سنتی و دولت‌پایه آن تعریف نمی‌شود، بلکه با تنوع و افزایش نوع کنشگران تروریسم هم جنبه غیردولتی و فراملی پیدا کرده است و متغیرهایی چون ضعف دولت مرکزی، خلاء قدرت، وجود هر گونه منازعه و افزایش ارتباطات تکنولوژیک، فساد دولتی و ضعف اقتصادی باعث توسعه حوزه کنشگری تروریست‌ها می‌شوند و در پی آن تهدیدات نامتقارن جدید و کاهش امنیت جهانی به وجود می‌آید.

وی افزود: امروز ماهیت سازمان‌های تروریستی تغییر کرده و منجر به شکل‌گیری فرم جدیدی از تروریست شده است که من نام آنرا سازمان‌های هیبریدی گذاشتم، سازمان‌هایی که ماموریت دوگانه‌ای دارند، یعنی ممکن است که این گروه‌ها در ابتدا ماهیت تروریستی داشته و با گذشت زمان و از آنجایی که این گروه‌ها در بدو شکل‌گیری وابسته به دولت خاصی نیستند و بعد از پایان فعالیت تروریستی نیاز به بقا دارند، لذا برای حفظ بقا می‌خواهند سرزمین‌های خودشان را توسعه بدهند و ایدئولوژی خودش را منتشر کنند، برای این اهداف نیاز به تامین مالی دارند، بنابراین ماهیت دوگانه پیدا می‌کند که برای نیل به این مهم ناگزیرند که یکسری تجارت مجرمانه انجام بدهند.

تحلیلگر مسائل امنیت بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: ‌گروه‌های تروریستی برای بقا دست به یکسری فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی مانند تجارت مواد مخدر، قاچاق اعضای انسان، سلاح و نفت می‌زنند، ضمن اینکه تجارت مواد مخدر پس از ظهور داعش در منطقه خاورمیانه افزایش پیدا کرد و پررنگ شد. بنابراین وقتی شکل گروه‌های تروریستی تغییر پیدا می‌کند، روش‌های مقابله با آن به شیوه‌های گذشته و سنتی موفقیت‌آمیز نخواهد بود، بنابراین ابتدا نیز است که این مسائل ریشه یابی شود که چرا این گروه‌ها شکل می‌گیرند که بنا بر آن نیاز است یکسری ترمیم ساختاری در حکومت‌های منطقه اتفاق بیفتد و توانمندسازی دولت‌ها با مشارکت بین‌المللی شکل بگیرد.

دسترسی سریع
آغاز یک پایان