آغاز یک پایان پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

آغاز يك پايان

استاد دانشگاه تهران: تهدید روسیه، حمایت از ناتو را برای آمریکا ضروری کرده است

ناصر هادیان گفت: تهدید بودن روسیه برای ایالات‌متحده در سایه است، اگر در این زمینه تصمیم‌گیری با ترامپ بود تا کنون هزار کار با پوتین کرده بود، اما شاهد هستید علی‌رغم میلش نمی‌تواند آن کارهایی را که دوست دارد با روسیه بکند.

1398/06/31
|
15:15

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، تقابلات فزاینده با هم پیمانان آمریکا در جهان "اروپا، کانادا، ژاپن") با حضور دکتر ناصر هادیان، عضو هیئت علمی گروه روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ناصر هادیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: شاید ترامپ به نوعی یک رئیس‌جمهور غیرمتعارف برای ایالات‌متحده باشد، من نمی‌توانم بگویم که رئیس‌جمهور بعدی نیز همین مسیر را ادامه خواهد داد. از طرفی ممکن است در دوره رئیس‌جمهور جدید بسیاری از افرادی که در دوره ترامپ از صحنه سیاست حذف یا کمرنگ شدند، دوباره برگردند، اما اکنون مساله این نیست. لذا در حال حاضر برنامه‌ریزی مدون و مشخصی در صحنه سیاسی آمریکا به چشم نمی‌آید که بر اساس آن افراد انتخاب یا حذف شوند، اکنون شمِ اقتصادی ترامپ بسیاری از برنامه‌ها را تعیین می‌کند.

وی افزود: شاید ترامپ از معدود روسای‌جمهور آمریکا باشد که تجربه کار عمومی و دولتی نداشته و در واقع شناخت بین‌المللی عمیقی نیز از مسائل ندارد، برخی کارهایش نشان از نداشتن برنامه و عمق شناخت از مسائل دارد، مانند تصمیم‌گیری‌هایی که در توئیت‌هایش منتشر می‌کند و خیلی به دولت در سایه اهمیت نمی‌دهد و به یکسری مکانیسم‌ها در صحنه سیاست اعتقادی ندارد. نوع رویکرد سیاسی ترامپ به گونه‌ای متفاوت است به طوری که روسای‌جمهورهای دیگر آمریکا مانند ریگان که متفاوت بودند، در یک چارچوب کار می‌کردند، اما ترامپ خیلی غیرمتعارف عمل می‌کند، به نظرم با این نوع رویکرد در برخی عرصه‌ها موفق هم نخواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: به نظرم ترامپ در عرصه‌ای که بیشتر موفق خواهد بود، کالایی کردن امنیت است که هر زمان نیز قیمت آن را بالا می‌برد و می‌تواند از عربستان، ژاپن و اروپا مطالبه داشته باشد که من امنیت را تامین می‌کنم و امنیت نیز مانند بسیاری دیگر یک کالاست و قیمت آن افزایش پیدا کرده و شما باید هزینه آن‌را پرداخت کنید. آنها نیز یک جمع‌بندی می‌کنند و بعد در می‌یابند که به نفعشان است که هزینه را پرداخت کنند، لذا در این عرصه موفق خواهد بود.

ناصر هادیان گفت: به نظرم ترامپ در عرصه سیاست‌های حمایتی موقت شکست خواهد خورد، مگر این‌که رئیس‌جمهور بعدی این مسیر را ادامه نخواهد داد و ریشه آن به مباحث جهانی شدن برمی‌گردد و ریشه‌های این مباحث آن‌قدر عمیق است که فردی مانند ترامپ نمی‌تواند آنها را به هم بریزد و به جای دیگری برود، برای مثال اکنون چین حامی سیاست‌های جهانی شده است و آمریکا که بزرگ‌ترین بازیگر در این عرصه بوده، کنار کشیده و چین سوشیال به شدت طرفدار سیاست‌های جهانی شدن است.

وی افزود: به نظرم سیاست جهانی شدن که در حال پیش رفتن ورای ایدئولوژی است و در هم‌تنیدگی کل دنیا است و هر چه قدر یک کشور هم قدرتمند باشد، نمی‌تواند جلوی آن بایستد. به نظرم این درست نیست که تصور کنید در آمریکا دولت است که همه تصمیمات را می‌گیرد، چنین چیزی نیست، از طرفی همه تصمیمات را ترامپ نمی‌گیرد، همیشه نوعی ترکیب از این دو وجود دارد، به عبارتی رویکرد سیاسی آمریکا ترکیبی از ساختار و رئیس‌جمهور است، در حال حاضر جمع‌بندی دولت سایه و حاکمیت آمریکا معتقد است که چین به سمت قدرتمند شدن پیش می‌رود و ترامپ نمی‌تواند مانع از قوی شدن چین شود. همچنین تهدید بودن روسیه برای ایالات‌متحده نیز جمع‌بندی دولت در سایه است، اگر در این زمینه تصمیم‌گیری با ترامپ بود تا کنون هزار کار با پوتین کرده بود، اما شاهد هستید که علی‌رغم میلش نمی‌تواند آن کارهایی را که دوست دارد با روسیه بکند.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: درباره مساله سوریه و افغانستان دولت در سایه جمع‌بندی ندارد که از سوریه بیرون برود یا در افغانستان چه کار بکند، نوع رویکردش در این مسائل بستگی به رئیس‌جمهور و میزان هماهنگی‌اش با کنگره دارد. بنابراین همیشه در ساختار آمریکا به این شکل نیست که هر کس دستش باز باشد، هر کاری بخواهد بتواند بکند. در برخی موارد خیلی محکم جلوی رئیس‌جمهور می‌ایستند و این‌گونه نیست که هر کاری خواست، انجام بدهد.

ناصر هادیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: وقتی ترامپ وارد کاخ سفید شد، نظرش این بود که از ناتو بیرون بیاید، اما دولت سایه در این رابطه محکم ایستاد و چون مساله تهدید روسیه مطرح است، ماندن در ناتو اهمیت دارد و این‌طور نیست که ترامپ بتواند از ناتو بیرون بیاید، اما همیشه انتقاد نسبت به رویکرد ناتو وجود داشته است و قبلا نیز برخی از سیاستمداران آمریکا معتقد بودند که ناتو آن هزینه‌ای که باید برای امنیت اروپا خرج کند، هزینه نمی‌کند. حال ترامپ بر این موضوع بیشتر تاکید دارد که ناتو باید در بحث امنیت اروپا فعالیت بیشتری بکند و شاید در دوره ترامپ است که به شکل تحقیرآمیزی وابستگی اروپا به آمریکا مطرح شد.

دسترسی سریع
آغاز یک پایان