صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

سیدمجید امامی گفت: با ظهور جامعه شبکه‌ای، ایده و سازه‌ای که در دولت مدرن وجود داشت، به شدت کمرنگ شد و آن‌که بیشتر در این گرداب غوطه‌ور است، دولت آمریکاست.

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، ظهور جهان شبکه‌ای و فضای مجازی و تاثیر آن در تضعیف نقش جهانی قدرت‌های بزرگ به ویژه ایالات متحده) با حضور دکتر سید مجید امامی، عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام جعفر صادق(ع) و متخصص ارتباطات روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سید مجید امامی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: قبل از این‌که جامعه شبکه‌ای راه بیفتد، در ادبیات جهانی شدن سودای افول قدرت‌ها و دولت‌ها مطرح بود و البته این سخن در میان بود که دولت‌ها می‌مانند و این‌طور نیست که دولت‌ها کاملا کنار بروند و ما جهانی بدون دولت، ملت و مرز داشته باشیم. به دلیل اینکه هنوز هویت‌ها وابسته به دولت‌ها و ملت‌ها هستند، دولت‌ها می‌مانند اما آن ایده و سازه‌ای که از دولت مدرن وجود داشت، امروز به شدت کمرنگ شده است.

وی افزود: در راس این دولت‌های کمرنگ شده آن‌که بیشتر در این گرداب غوطه‌ور است، دولت آمریکاست. آنها خود می‌گویند آنچه امروز ایده دولت را حفظ می‌کند، تنها و تنها یک پرچم است، یعنی در واقع تنها یک پرچم را حفظ می‌کنند، اما این نکته به معنای آن نیست که بگوییم اتفاقات خوب یا بدی پشت این قضیه رخ می‌دهد. شرکت‌های چند میلتی و حکمرانی چند ملیتی و غول‌های شرکتی نقششان در سیاست‌ها و سیاست‌گذاری‌ها و اتفاق‌هایی که گاهی در ظاهر دولت انجام می‌دهد، اما در پشت آن چیز دیگری است، در حال ارزش پیدا کردن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام جعفر صادق(ع) ادامه داد: بنابراین واضح است که ماهیت قدرت در شبکه منتشر و پودر شده است و دیگری چیزی به نام دولت‌های متمرکز نیز وجود ندارد. اگرچه ممکن است برخی بگویند این چه حرفی است که می‌زنید، دولت آمریکا اراده کند به افغانستان، عراق و سوریه برود، این اتفاق می‌افتد. شما چه کاره‌اید، دولت‌های این کشورها چه کاره‌اند؟! این اتفاق ها نشان می‌دهد که قدرت دولت آمریکا پابرجاست، اما می‌خواهم تاکید کنم بر آنچه در جامعه شبکه‌ای در بحث قدرت و اقتصاد شرکتی چند ملیتی که اتفاق افتاده است و در واقع دولتی در کار نیست و پای یک شرکت چند ملیتی در میان است.

سید مجید امامی گفت: ایده این شرکت بر کاغذ به شدت نقض شده و اما در واقعیت آنچه که جامعه می‌سازد، ارزش است نه ارتباطات و نه آنچه که امروز به آن وابستگی توده به یک امر کاریزما می‌گویند هیچ کدام درست نیست، هیچ کدام جامعه نیست و آنچه که جامعه را می‌سازد، ارزش است و نظم ارزشی که باعث ایجاد یک امر مشترک می‌شود و بعد بر سر ارزش‌ها، چسب اجتماعی پیدا می‌کند و هر کدام از ما به میزانی به آن امر مشترک چسب اجتماعی داریم و به میزان آن چسب جامعه درست می‌شود، اما آنچه که در آمریکا و برخی کشورهای دیگر اتفاق می‌افتد، به طوری که بعضی از کشورها به شدت نسبت به این قضیه حساسند و آن همبستگی اجتماعی که جامعه و به طور طبیعی دولت آن را ساخته، در حال از بین رفتن است.

وی افزود: زمانی مفهومی به نام دموکراسی و سبک زندگی آمریکایی، ارزشی محور بود، در این میان حتی لذت‌طلبی، فردگرایی و در عیش زیستن در حال تحت شعاع قرار گرفتن است و قسمتی از آن تحت تاثیر جامعه شبکه‌ای ارتباطات است، به طوری که وقتی افراد بر بستر شبکه‌های اجتماعی اساسا امکان حقیقی و اشباع از نظر ارتباطی نمی‌شوند، فقط و فقط مهجور شدند در صفحاتی که ظاهرا هر روز مطالبی به آن اضافه می‌کند و مخالفانی نیز بر آن می‌افزاید افرادی هستند که آنها تنها لایک می‌زنند و یک سری مطالب را ریتوئیت می‌کنند و به این نحو ارتباطات اجتماعی به دلیل وجود شبکه‌های اجتماعی به شدت ضعیف شده و وضعیت به جایی رسیده است که روانشناسان اینترنتی معتقدند علیرغم کنار هم بودن به شکل فیزیکی اما به شدت تنها شدیم.

مرتبط با این خبر

  • طرح ایجاد خاورمیانه نوین بر محور فشار به جمهوری اسلامی ایران بود

  • بسیج جهان اسلام در برابر آمریکا نشان از عمق تاثیر گفتمان انقلاب اسلامی دارد

  • افول هژمونی اقتصادی امریکا تشدید جنگ اقتصادی با چین و اروپا و چشم انداز آینده

  • عدم توفیق در اهداف نظامی از دلایل مهم افول هژمونی آمریکاست

  • خروج آمریکا از سازمان‌های بین‌المللی از نشانه‌های افول آن است

  • ترامپ قادر به تبیین چشم‌اندازی برای آینده آمریکا نیست

  • چین و روسیه جهان را به سوی نظام چندقطبی پیش می‌برند

  • افول هژمونی آمریکا جهان را به سمت چندجانبه‌گرایی پیش می‌برد

  • مرگ رویای امریکایی...

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!