صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

محمد مهدی‌نژاد نوری گفت: در بحث‌های دفاعی و تجهیزات روسیه دو سه مورد محصولی را ارائه کرده که امروز حتی اعضای ناتو از آن خرید می‌کنند.

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، افول قدرت علمی، تاثیر تحولات عرصه علمی و فناوری بر کاهش و افول قدرت آمریکا) با حضور دکتر محمد مهدی‌نژاد نوری، دکترای الکترونیک از هوکایدو ژاپن و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمد مهدی‌نژاد نوری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: سقوط یک ابرقدرت در یک عرصه یا ظهور یک قدرت چندان اتفاق عجیب و غریبی نیست، در طول تاریخ با چنین مسائلی مواجه بودیم، برای مثال سقوط اتحاد جماهیر شوروی یا بر عکس آن تبدیل شدن چین به یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان. کشوری که مثل چین که تا سی سال پیش محلی از اعراب نداشت، آنجا را صرفا یک جامعه کارگری گرسنه و دربه‌در می‌دیدند، امروز به قدرت اقتصادی دوم جهان تبدیل شده است.

وی افزود: اگرچه چین در بعضی از رشته‌های علمی و فناوری رتبه اول دنیا را دارد که خیلی هم باعث دردسر کشور آمریکا شده است یا کشور هند با وجود آن همه فقر و فلاکتی که در آن کشور بود، امروز یکی از قدرت‌های مهم جهان است و در مجموعه کشورهایی که به اسم بریکس معروف هستند، قرار دارد. لذا این تغییرات و جا‌به‌جایی‌ها مساله عجیب و غریبی نیست. نکته دیگر این‌که امروز آمریکا در خیلی از رشته‌های علمی پیشتازی خودش را از دست داده است با دیگر به عنوان یک قطب منحصر مطرح نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر ادامه داد: از جمله فناوری‌هایی که امروز در حوزه مخابرات یا فناوری اطلاعات مطرح است، بحث مخابرات نسل پنجم است که شرکت هواوی چین آن‌را تجاری کرده است، وگرنه اصل این کار در آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر از لحاظ تحقیق، توسعه و تلاش برای تجاری‌سازی صورت گرفته که تحقق این قضیه در بازار به همراه فناوری‌های نوظهور دیگری مانند فناوری اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی عرصه به اصطلاح حقیقت یا واقعیت مجازی و رابطه انسان و ماشین‌ها چهره زندگی جهان را ظرف 10 سال آینده به شدت تغییر خواهد داد.

محمد مهدی‌نژاد نوری گفت: نمونه‌ای از آن بحث خودروهای پرنده است که ترکیبی از همین فناوری‌هاست و بحث ناوبری آزادی که اتفاق بیفتد و ارتباطی که باید داشته باشند که با استفاده از همین فناوری‌ها مقدور است و شاید باعث شود که دیگر معضلی به نام ترافیک با عملیاتی شدن این برنامه دیگر وجود نداشته باشد. لذا چین در این قضیه اول است. در بحث‌های دفاعی و تجهیزات آن شاهد هستیم که روسیه دو سه مورد محصولی را ارائه کرده که امروز حتی اعضای ناتو از آن خرید می‌کنند. بنابراین معلوم می‌شود در عرصه فناوری‌های دفاعی که همیشه یکی از نقطه قدرت آمریکایی‌ها در بحث علم و فناوری دیگر در آن یکه‌تاز نیست.

وی افزود: در عرصه فضا کشورهایی مانند چین، هند و روسیه وارد کار شدند و به اصطلاح هر کدام از این کشورها دارای برنامه‌های خیلی وسیعی هستند و توانمندی‌های بی‌نظیری دارند که باز آمریکا نه در این عرصه‌ها انحصار دارد و نه می‌توان گفت در تمام این بحث‌ها جلوست. در عرصه علم زمانی آمریکا یکه و تنها در صدر جدول تولید علم جهان قرار داشت، اما امروز شاهد هستیم که چین به شدت به آن نزدیک شده و اختلاف خودش را بسیار کم کرده است و بعید نیست طی چند سال آینده از آمریکا پیشی بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: تازه زمانی که توسعه‌های علمی اتفاق می‌ا‌فتد، به صورت ریز به آمریکا نگاه می‌کنیم؛ بالای هشتاد درصد سرآمدان علمی که اکنون در آمریکا مشغول هستند، آمریکایی نیستند. اگر فرضا روزی اتفاقی در آمریکا بیفتد، اکثرا این افراد به کشورهایشان برمی‌گردند یا در ادامه بخش مهمی از توانمندی‌هایشان را به ارمغان می‌آوردند. فعالیت در فضای سایبری ضمن این‌که نوعی سلطه و هژمونی برای آمریکایی‌ها فراهم کرد، از آن طرف برای آنها یک نوع تهدید هم به شمار می‌آید، تهدید از این لحاظ که سرعت تبادل اطلاعات را برای دانشمندان مختلف در سراسر جهان بسیار افزایش داده است.

مرتبط با این خبر

  • طرح ایجاد خاورمیانه نوین بر محور فشار به جمهوری اسلامی ایران بود

  • بسیج جهان اسلام در برابر آمریکا نشان از عمق تاثیر گفتمان انقلاب اسلامی دارد

  • افول هژمونی اقتصادی امریکا تشدید جنگ اقتصادی با چین و اروپا و چشم انداز آینده

  • عدم توفیق در اهداف نظامی از دلایل مهم افول هژمونی آمریکاست

  • خروج آمریکا از سازمان‌های بین‌المللی از نشانه‌های افول آن است

  • ترامپ قادر به تبیین چشم‌اندازی برای آینده آمریکا نیست

  • چین و روسیه جهان را به سوی نظام چندقطبی پیش می‌برند

  • افول هژمونی آمریکا جهان را به سمت چندجانبه‌گرایی پیش می‌برد

  • مرگ رویای امریکایی...

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!