صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

مدیر ارشد مرکز مطالعات اسلامی تاکید کرد: دولت ها تنها در مسیری حرکت می کنند که اهداف انقلاب را به عنوان حاکمیت مردم محقق کنند و به همین جهت رهبری در بیانیه خطاب به مردم سخن گفته اند.

برنامه " گام دوم " با موضوع تحلیل و واکاوی ابعاد و واقعیتهای اجتماعی و سیاسی جریان ساز بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری با حضور دکتر طاها رمضانی ، مدیر ارشد مرکز مطالعات اسلامی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

طاها رمضانی در ابتدا ، تشبیه انقلاب اسلامی به یک انسان را به عنوان نقطه قوت بیانیه گام دوم مطرح کرد و گفت : اینکه جامعه مانند یک انسان ترسیم شود برآمده از تفکرات پایه انقلاب اسلامی است.در واقع مقام معظم رهبری با توصیف حیات طیبه انقلاب اسلامی ، برای آن رشد و تربیت نیز قائل شده اند که مستلزم درون زا بودن پیشرفت است و ریشه در استقلال انقلاب اسلامی دارد.

وی افزود : قدرت انقلاب اسلامی مربوط به ماهیت اندیشه ای بودن آن است.ویژگی این اندیشه برقراری ارتباط با تمام مردم بود چراکه بر پایه فطرت بنا شده بود .عمده حرکت ها ، انقلاب ها و تمدن هایی که در مقابل انقلاب اسلامی هستند ، حاکمیت عموم نیستند و در این کشورها عاملی مانند سرمایه ، رسانه ، زور و سلاح است که بر عموم حاکم شده است در حالی که انقلاب اسلامی عموم را برخود حاکم می کند.

مدیر ارشد مرکز مطالعات اسلامی در گفت و گو با برنامه گام دوم رادیو گفت و گو ادامه داد : مسیر انقلاب از گذشته تا کنون نسبت به دیگر حکومت های جهانی از نظر تطابق با فطرت بسیار مطلوب عمل کرده است.اگر فطرت بشر را عقلانیت و جنبه معنوی درنظر بگیریم پس در غرب که آزادی تولید و مصرف سلاح ، مشروبات الکلی و محصولات مبتذل وجود دارد نمی توان از فطرت سخن گفت.از سوی دیگر انقلاب اسلامی برای حکومت خود از چنین ابزارهایی بهره نبرده است بلکه برای تیره نشدن افکار مردم ایستاد و هزینه پرداخت کرد.

رمضانی عنوان کرد : گرچه خانواده ایرانی در برخی مسائل نسبت به افق مطلوب مورد رضایت نیست اما ما برای حمایت از خانواده ها جلوی رسانه های مبتذل را گرفته ایم برای رشد فرزندان و انسان های این کشور ارزش ایجاد کرده ایم.همچنین با وجود مشکلاتی که در آموزش و پرورش وجود دارد این نهاد در ایران استقلال خود را حفظ کرده است در حالی که آموزش و پرورش در بسیاری از کشورها مستقل نیست و نفوذ لابی های سرمایه داری و اندیشه های مختلف برای پرورش انسان مورد نیاز همان تمدن صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه نهاد ولی فقیه و بسیج دو نهاد تربیتی بزرگ در کشور هستند، اظهار کرد : زمانی که از انقلاب اسلامی به عنوان یک پدیده مردمی یاد می کنیم واقعا مردم حاکم هستند و دستگاه های رسمی کشور در کنار مردم حرکت می کنند و انواع نهادها وظیفه تربیتی دارند و انحصار تربیت را از دستگاه های رسمی خارج کرده اند.

مدیر ارشد مرکز مطالعات اسلامی خاطر نشان کرد : بیانیه گام دوم در راه اعمال ولایت صادر شده است و رهبری جامعه را تربیت می دهند.بیانیه برای دستگاه های اجرایی نیست و خطابش به جوانان است و رابطه امام و امت در آن برقرار است.

وی با تاکید بر اینکه گام دوم را نباید به دولت ها منتسب کرد ، گفت : انقلاب اسلامی آمده است تا حاکمیت مردم را محقق کند و دولت ها هم در همین راه حرکت می کنند و قرار نیست دولت ها انقلاب را به سمت و سویی سوق دهند چرا که توان آن را ندارند به همین جهت رهبری برای تحقق گام دوم با مردم صحبت کرده است.

مرتبط با این خبر

  • چرا مردم به ساختارهای رسمی در کشور بی اعتمادند؟

  • تشکیل احزاب رسمی متعهد در کشور ضروری است

  • مسئولان با توسل به بند و تبصره از بازنشستگی فرار کردند

  • تاکید رهبری در بیانیه گام دوم بر کنشگری جوانان است

  • میدان ندادن به جوان‌ها در کشور اپیدمی شده

  • احقاق حقوق خصوصی باعث تامین وحدت کشور و جذب حداکثری می‌شود

  • بیاینه گام دوم جوانان را تشویق به ورود در قدرت می‌کند

  • بیانیه گام دوم ریشه در مبنای عمیق قرآنی دارد

  • رهبری در بیانیه گام دوم مفهوم "پیچ تاریخی" را تبیین کردند

  • بیانیه گام دوم؛ مشتی محکم بر دهان 2030