گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی : میان تذکرات گام دوم و چهره امریکا در برجام ارتباطی تنگاتنگ است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی عنوان کرد: رهبری در گام دوم بر بصیرت افزایی برای شناخت قدرت نرم امریکا و چهره واقعی او تاکید دارند که در برجام به خوبی به جهان نشان داده شد.

1398/04/02
|
13:00
|

برنامه گام دوم تحلیل و واکاوی ابعاد اجتماعی و سیاسی جریان ساز گام دوم مقام معظم رهبری با حضور دکتر فرج الله علی قنبری ، دکترای علوم سیاسی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

علی قنبری در ابتدای برنامه به مقایسه جامعه ایران اسلامی و امریکای لیبرالیسم پرداخت و عنوان کرد: نهادهای مختلف در امریکا فرهنگ سازی عجیبی برای هدایت و موضع گیری افراد جامعه انجام می دهند که سبب می شود افکار مردم این کشور طبق آنچه که در رادیو و تلویزیون مطرح می شود ، شکل بگیرد و آنها بدون هیچ مناقشه ، بحث ، فکر و انتقادی پذیرای اندیشه تحمیل شده باشند.

وی افزود: استادان دانشگاه و متخصصین امریکایی با مطالعه دقیق جامعه خویش ، فنونی را به کار می برند تا در مردم که دارای سطوح مختلف دانشگاهی و طبقاتی هستند، تعهد و مقوبلیت خاصی نسبت به رژیم حاکم ایجاد کنند و آن را صادق بدانند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به دو واژه "بصیرت افزایی " و "جنگ نرم " در بیانه گام دوم اشاره کرد و گفت : جنگ نرم امریکا که حاصل قدرت نرم است حساب شده و با مطالعه دقیق صورت می گیرد. لذا برای اینکه تمام قدرت خود را به کارگیرد از تمام امکانات خود استفاده می کند و افراد را آموزش می دهد.

علی قنبری با ابراز تاسف از اینکه در ایران از مسئله آموزش غفلت شده است ، اظهار کرد :در زمان انقلاب کل کشور یک مدرسه سیاسی بود و نهادها و ابزارهای مختلف که در پیشبرد انقلاب نقش داشتند تلاش کردند تا شناخت سیاسی در مردم را تقویت کند.

وی تاکید کرد: غفلت و عدم داشتن بصیرت در خصوص جنگ نرم کشورهای غربی که از طریق رسانه ها ، فضای مجازی و حتی کتب درسی نفوذ می کند، رشد فرهنگ سیاسی در جامعه را تضعیف خواهد کرد. از این رو مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم نخست بر بصیرت افزایی یعنی افشای این برنامه ها و دوم شناخت جنگ نرم تاکید دارند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی به بررسی علل عدم پایداری مدرسه واحد سیاسی در سال های پس از انقلاب پرداخت و عنوان کرد: بلافاصله پس از پیروزی انقلاب ، کشور با چالش های متفاوتی مواجه شد و نیرو و انرژی مسئولین را به خود متوجه کرد و منجر به تاخیر در برخی از وعده های پیش از انقلاب شد.

علی قنبری ادامه داد: چالش هایی چون درگیری ها، گروهک های مختلف ، کودتای طراحی شده توسط گروهای معاند و مهمترین آن جنگ تحمیلی سبب شد تلاش ها برای حذف این مشکلات معطوف شود و در همین راستا بسیاری از سرداران و افراد نخبه کشور را از دست بدهیم.

وی در پایان به برجام اشاره کرد و گفت : گرچه بابت برجام هزینه سنگینی پرداخت شد اما نقض آن توسط امریکا به هر فردی در دنیا ثابت کرد که این کشور به هیچ مسئله اخلاقی پایبند نیست.این همان چهره ای از امریکاست که رهبری پیوسته در سخنان خود و به ویژه گام دوم بر آن تاکید دارند و مردم را به بصیرت در این خصوص دعوت می کنند.

دسترسی سریع
گام دوم