صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

مدیر شبکه دکتر فیوچریست عنوان کرد : بیانیه گام دوم که با خلاقیت و ایده پردازی رهبرمعظم انقلاب و کارشناسان خبره تدوین شده است را می توان با پیروزی انقلاب اسلامی یا وصیت نامه امام خمینی مقایسه نمود.

برنامه " گام دوم " با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و جنبش های اجتماعی ناشی از گام دوم انقلاب اسلامی با حضور دکتر احمد مهدیان ، دکترای مدیریت آینده پژوهی و مدیر شبکه دکتر فیوچریست روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ابتدای برنامه گام دوم ، احمد مهدیان اظهار کرد : بیانیه گام دوم که با خلاقیت و ایده پردازی رهبرمعظم انقلاب و کارشناسان خبره تدوین شده است را می توان با پیروزی انقلاب اسلامی یا وصیت نامه امام خمینی مقایسه نمود.

وی با بیان اینکه آینده پژوهی دارای ابزارهای دقیق برای مطالعه آینده و ارائه راهبردهای ویژه برای ساخت آینده مطلوب است ، اظهار کرد : تغییرات اجتماعی یک روند کلی است که امروزه در کنار شتاب فناوری و تغییرات محیط زیست با آن مواجه هستیم و برآیند این مولفه ها در جوامع مختلف آینده را می سازد.

این کارشناس آینده پژوهی ، تقدس گرایی را یکی از آفات جوامع اسلامی دانست و عنوان کرد : نباید تصور کنیم این بیانیه قرار است تمام مشکلات اقتصادی و زیست محیطی ما را حل کند . اگر چنین نگاهی داشته باشیم اشتباه کرده ایم و در واقع بیانیه را هم از کارکرد اصلی خود خارج کرده ایم.

مهدیان ، رهبری را به عنوان یک مزیت انحصاری برای جمهوری اسلامی در مقابل سایر کشورها توصیف کرد و گفت : رهبری که با انتخاب مردم هستند بیانیه ای را مطرح کردند که هدف آن، چشم انداز یا برنامه عملیاتی نیست بلکه یک سیاست و ارزش است و ما برای بهره برداری از این بیانیه ابتدا باید جایگاه آن را بشناسیم و از غلو کردن بپرهیزیم.

وی در ادامه مصاحبه خود با رادیو گفت و گو به تشریح بیانیه گام دوم پرداخت و عنوان کرد : در جمله نخست بیانیه ، ملت ایران با انقلاب بی نظیر اسلامی توصیف شده. در واقع ایشان یک پدیده را وصف می کنند و اندیشمندان باید لایه های زیرین این جملات را تشریح کنند که این انقلاب چگونه یک جنبش و حرکت اجتماعی و انقلابی ایجاد می کند.

مدیر شبکه دکتر فیوچریست اضافه کرد : اصولا زمانی تغییر ایجاد می شود که افراد جامعه احساس کنند وضعیت موجود نامطلوب است و باید فاصله با آرمانشهر و تمدن مدنظر کاهش یابد .یکی از علل اجتماعی رخ دادن انقلاب اسلامی نیز به همین عامل بود.

مهدیان در توضیح مطلب فوق تشریح کرد : پس از سال 1340 شبکه روحانیت در کشور ما توسعه پیدا کرد ، مردم با قرآن انس گرفتند و چشم اندازی از آینده به ذهن مردم القا شد که مردم را به این نتیجه رساند که می توانند زندگی بهتری داشته باشند چرا که دریافتند میان آرمان شهری که در قرآن ترسیم شده با آنچه که در آن قرار دارند تفاوت زیادی وجود دارد و به همین دلیل دست به جنبش زدند.

وی تاکید کرد : در دنیا نیز یک جنبش عمومی-اجتماعی به سمت صلح و جهان پایدار وجود دارد . بر اساس اصول آینده پژوهی اگر ما بتوانیم آینده مطلوب را تصور و ترسیم کنیم از هم اکنون می توانیم برای تحقق آن برنامه ریزی کنیم.

این کارشناس آینده پژوهی موفقیت یک انسان در زندگی را منوط به درک نظام هستی دانست و گفت : شکل گیری آینده بر اساس هسته گذشته است که در دست انسانی که دارای اختیار است قرار می گیرد . می توان این هسته را مانند کلاهکی در نظر گرفت که بر روی یک موشک قرار دارد . اینکه این موشک به کدام قسمت آینده پرتاب شود به قدرت اقدامات زمان حال ، جهت حرکت ، پارادایم و چشم انداز ما بستگی دارد.

مهدیان در پایان گفت و گوی خود با برنامه گام دوم رادیو گفت و گو عنوان کرد : دولت برآیند انتخاب مردم است به همین دلیل نباید ادعا کنیم جامعه خوب و دولت مشکل دارد یا بالعکس چون در این صورت دولت را از جامعه کاملا جدا می بینیم.باید با جامعه خود صادقانه برخورد کنیم و به همین دلیل تاکید گام دوم بر حرکت اجتماعی است .

مرتبط با این خبر

  • چرا مردم به ساختارهای رسمی در کشور بی اعتمادند؟

  • تشکیل احزاب رسمی متعهد در کشور ضروری است

  • مسئولان با توسل به بند و تبصره از بازنشستگی فرار کردند

  • تاکید رهبری در بیانیه گام دوم بر کنشگری جوانان است

  • میدان ندادن به جوان‌ها در کشور اپیدمی شده

  • احقاق حقوق خصوصی باعث تامین وحدت کشور و جذب حداکثری می‌شود

  • بیاینه گام دوم جوانان را تشویق به ورود در قدرت می‌کند

  • بیانیه گام دوم ریشه در مبنای عمیق قرآنی دارد

  • رهبری در بیانیه گام دوم مفهوم "پیچ تاریخی" را تبیین کردند

  • بیانیه گام دوم را نباید به دولت ها منتسب کرد