صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

لطیفی گفت : بهبود شرایط اقتصادی در سبک زندگی ، جامعه را به یک آرامش نسبی می رساند که تحقق گام دوم را سرعت می بخشد.

برنامه " گام دوم" با موضوع بررسی ابعاد تمدن سازی در گام دوم انقلاب اسلامی ، با حضور دکتر سیدعلی لطیفی ، دکترای علوم سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه علی لطیفی ، با بیان اینکه مفهوم تمدن در عین ظاهر ساده خود نیازمند تبین پیچیده است ، اظهار کرد : در تمدن سازی به دو عامل انسانی و ساختاری نیازمندیم. در مورد اول بعد روان شناختی و در خصوص عامل دوم نگاه جامعه شناختی نقش دارد.

وی افزود : بسته به اینکه در کدام نقطه جغرافیایی زندگی می کنیم ، هم تاریخ و هم جغرافیا در شکل گیری معرفت شناختی تمدنی موثر هستند.به عنوان مثال ممکن است در جامعه اروپایی عامل انسانی یا کارگزار و در کشور دیگر امریکایی عامل ساختار نقش اساسی داشته باشد.

این کارشناس علوم سیاسی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد : از آنجایی که جغرافیا فرهنگ ساز است و بسیاری از مولفه های تمدن را تعیین می کند ، زمانی که رهبری از الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت صحبت می فرمایند ، در واقع مسئله جغرافیا را مطرح می کنند.

لطیفی تمدن سازی را نیازمند یک نوع عقلانیت دانست و اظهار کرد : این عقلانیت که به صورت تاریخی است بر اساس انباشته معرفتی شکل می گیرد و به این شکل نیست که در یک بازه زمانی از پیش تعیین شده به یک دوره وارد شویم.

وی اضافه کرد : در همین راستا انقلاب اسلامی ساحت جدیدی در عصر متریالیستی ایجاد کرد که همان قرار دادن دین و دنیا در کنار هم بود. به معنای دیگر انقلاب اسلامی جهان سه قطبی که شامل امریکا ، شوروی و ایران بود را پایه گذاری کرد. در واقع ایران با ظهور انقلاب یک رقیب برای این دو پارادایم شد و می توان گفت یکی از دلایل معرفتی فروپاشی شوروی انقلاب اسلامی ایران بود.

این کارشناس علوم سیاسی مهمترین مولفه تمدن سازی مورد نظر گام دوم را سبک زندگی دانست و گفت : سبک زندگی جمع علم و پژوهش ، معنویت و اخلاق ، اقتصاد و عدالت است. مقام معظم رهبری با بیان اقتصاد مقاومتی نقش بزرگی در ارائه سبک زندگی نوین داشته اند.

لطیفی ادامه داد : اگر بحث اقتصادی در سبک زندگی را جدی نگیریم و جامعه به یک آرامش نسبی نرسد ما نمی توانیم گام دوم را با شتاب بیشتری اجرا کنیم.در واقع اگر جوانان مورد خطاب رهبری در آرامش نباشند در تحقق گام دوم ضعیف عمل خواهیم کرد.

مرتبط با این خبر

  • چرا مردم به ساختارهای رسمی در کشور بی اعتمادند؟

  • تشکیل احزاب رسمی متعهد در کشور ضروری است

  • توقع رهبری از جوانان حضور فعال در همه عرصه هاست

  • مسئولان با توسل به بند و تبصره از بازنشستگی فرار کردند

  • تاکید رهبری در بیانیه گام دوم بر کنشگری جوانان است

  • میدان ندادن به جوان‌ها در کشور اپیدمی شده

  • احقاق حقوق خصوصی باعث تامین وحدت کشور و جذب حداکثری می‌شود

  • بیاینه گام دوم جوانان را تشویق به ورود در قدرت می‌کند

  • بیانیه گام دوم ریشه در مبنای عمیق قرآنی دارد

  • رهبری در بیانیه گام دوم مفهوم "پیچ تاریخی" را تبیین کردند