سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

جواد منصوری: بیانیه گام دوم، منشور حرکت جهانی اسلام است

جواد منصوری گفت: به نظرم بیانیه گام دوم معنایی دارد و آن منشور حرکت جهانی اسلام است، تعبیری که من از این متن دارم. البته باید توجه کرد که در داخل مسئولان، مدیران و کارشناسان ما چه قدر خودشان را برای این مساله آماده کردند.

1398/02/08
|
11:15

برنامه "سیاست نامه" با موضوع ( تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، انقلاب اسلامی و روابط خارجی) با حضور جواد منصوری، محقق و پژوهشگر تاریخ و سفیر اسبق ایران در چین و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

جواد منصوری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: وضعیت نظام بین‌الملل در 40 سال آینده متفاوت از شرایط امروز خواهد بود. به عبارتی تقریبا در بخش عمده چهل سال گذشته حاکمیت دو جریان و یک مجموعه فکری و فلسفی به جا مانده از قرن نوزدهم و هیجدهم بوده، اما این ساختار در حال فرو ریختن است. امروز آرام آرام دیگر بحثی از سوسیالیسم، مارکسیسم، ناسیونالیسم و حتی سکولارلیسم دیگر مطرح نیست. این موارد نکات بسیار مهمی است که تحولات اساسی را رقم می‌زند و 40 سال آینده جریان به شکل دیگری خواهد شد. به طوری که متفکران و پژوهشگران بزرگ دنیا، درک کردند، امروز که قدرت‌های بزرگ در حال دست و پا زدن هستند، برای اینکه دریافته‌اند چه مساله عظیمی در حال اتفاق افتادن است.

وی افزود: بحث دولت ایران، آمریکا و فرانسه نیست، بلکه سخن از یک قدرت عظیم فکری و فرهنگی است که در حال دگرگونی بسیاری از ساختارهاست و جمهوری‌اسلامی متاثر از انقلاب‌اسلامی پشتیبان این جریان تغییر دهنده است، یکی از بحث‌های پیچیده‌ای که باید به طور مستقل به آن پرداخت، برای اینکه امروز در مراکز مطالعات استراتژیک دنیا بر این موضوع کار می‌کنند که نظام فکری دنیا را چه کسی می‌سازد؟ اگر انقلاب اسلامی در ساخت آن دخیل است، چگونه می‌سازد و ما باید چه کنیم؟ شاید برای همین است که در آمریکا جلسه‌ای گذاشتند با عنوان این‌که چگونه ایران آینده دنیا را می‌سازد؟ این مساله خیلی مهم است به طوری که در بیانیه گام دوم تلویحا این مساله دیده شده که در آینده ما مبلغ و پشتیبان اسلام هستیم و مسئولیت بسط اسلام به عهده ماست. باید این کار را انجام دهیم.

سفیر اسبق ایران در چین ادامه داد: لذا نه تنها از مستضعفین به هر قیمت حمایت می‌کنیم و آن را وظیفه خودمان می‌دانیم بلکه ما پشتیبان اسلام هم هستیم. به همین دلیل است که دشمنان ما سیاست اسلام‌هراسی را به عنوان یک سیاست ثابت راه انداختند، اگرچه قطعا در این سیاست بازنده آنها هستند، تردیدی وجود ندارد اما در عین حال ناچار هستند که این کار را بکنند و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، به هر حال ما یک دوره‌ای داریم که آنها می‌خواهند برای حذف ارزش‌های اسلامی از صحنه بین‌المللی تلاش کنند اما سرانجام اسلام در این جبهه پیروز خواهد شد.

جواد منصوری گفت: بنابراین شرایط بین‌المللی نسبت به گذشته متفاوت است و ما باید خودمان را برای این شرایط جدید آماده کنیم. امروز خیلی از کشورها مراجعه می‌کنند و از ما کتاب و معلم می‌خواهند تا اصول اسلام را بیاموزند. برای همین با توجه به این شرایط، گام دوم معنایی دارد و آن منشور حرکت جهانی اسلام است، تعبیری که من از این متن دارم. البته باید توجه کرد که در داخل مسئولان، مدیران و کارشناسان ما چه قدر خودشان را برای این مساله آماده کردند، آیا توانایی اجرای بیانیه را دارند، یک موضوع است یا جریان به چه سمتی می‌رود، مقوله دیگری است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: طی 40 سال گذشته بسیاری از قضایا به ما مربوط نبوده، بلکه عنایات خداوند در پشت انقلاب بوده و تنها خدا باعث پیش رفتن انقلاب شده است. لذا کسی نمی‌تواند ادعا کند که باعث به وجود آمدن تحولات در کشور شده است. امام خمینی(ره) نیز چندین بار این جمله را عینا فرمودند: آنکه انقلاب کرده است، او نیز انقلاب را نگه می‌دارد، یعنی کسی پیش رفتن انقلاب را به خودش نبندد. چنانکه امام در زمان آزادی خرمشهر فرمودند: خرمشهر را خدا آزاد کرد.

دسترسی سریع
سیاست نامه