صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس پژوهشکده دولت اسلامی گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم می‌فرمایند اگر در جایی مردم از انقلاب و نظام گله‌مندند، نه از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب است بلکه از عقب‌نشینی و عقب‌گرد برخی از مسئولان از آرمان‌های انقلاب است.

برنامه «سیاست‌نامه» با موضوع (ویژه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، انقلاب اسلامی و عزت ملی) با حضور دکتر ناصر فخاری، رئیس پژوهشکده دولت اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ناصر فخاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: من معتقدم فساد با انقلاب متولد شده است، در انقلاب اسلامی هفت مولفه بود که رهبری چندین سال پیش 14 خرداد در حرم امام خمینی این مولفه‌ها را در گفتمان انقلاب اسلامی چنین برشمردند؛ استقلال، آزادی، مردم‌سالاری، حاکمیت دین، عدالت، عزت ملی و اعتماد به نفس ملی. به عبارتی شعارهایی که سر دادیم پیرامون این مولفه‌ها سر داده شده است. امروز پس چهل سال از انقلاب به هر کدام از جوانان نسل سوم و چهارم رجوع شود، هنوز مولفه‌ها و شعارهایی که سر داده شده، برایش ارزشمند است.

وی افزود: اما در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری می‌فرمایند اگر در جایی مردم از انقلاب و نظام گله‌مندند، نه از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب است بلکه از عقب‌نشینی و عقب‌گرد برخی از مسئولان است که اگر چنین نبود، حرکت شتابنده پیشرفت نظام انقلاب اسلامی به مراتب پیش از این بود و ما جلوتر از این بودیم. حال باید پرسید چرا چنین شده است؟ در ابتدا اشاره کردم که بخشی از چرایی موضوع برمی‌گردد به این که فساد همزمان با انقلاب متولد شد. چرا متولد شد؟ زیرا با همان تعابیری که رهبری در گام بیانیه دوم اشاره کردند و گفتند ما تجربه حکومتداری نداشتیم و افراد تربیت شده برای حکومت نداشتیم. از ساختارهای از پیش طراحی شده برخودار نبودیم.

رئیس پژوهشکده دولت اسلامی ادامه داد: ما در عرصه حکومت آزمون و خطا کردیم، درون این فرآیند ازمون و خطا عده‌ای درگیر فساد شدند و به چرب و شیرین دنیا پرداختند. لذا رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند شما نسل سوم و چهارم انقلاب تجربه ما را پیش رو دارید و حق آزمون و خطا ندارید. دستاوردهایی که امروز انقلاب به جامعه داده است، مسیر طی شده در 40 سال گذشته انقلاب را نشان می‌دهد، آن زمانی که در داخل و در دنیا هیچی نداشتیم و از سرمایه و تجربه هم خبری نبود، اما شما امروز همه را دارید؛ در دنیا اقتدار داریم و در داخل منابع مادی، طبیعی و معنوی داریم و تجربه‌ای که ما حاکمان به دست شما می‌دهیم.

ناصر فخاری گفت: لذا اگر هفت مولفه گفتمان انقلاب اسلامی به نسل سوم و چهارم انقلاب بدهیم، با آن تجربه و جایگاهی که نظام جمهوری اسلامی در دنیا داریم، می‌توانیم حرکت شتابنده‌ای داشته باشیم. از طرفی عزت در مقابل ذلت است، یعنی آنچه که در گذشته تجربه کردیم، به شکلی که دیگران بتواند کشور و حاکمیت ما را تحت تاثیر قرار بدهند و تصمیمات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را دیگران به ما دیکته کنند، این ذلت است. نقطه مقابل این وضعیت داشتن استقلال رای در مقابل همه این مسائل است. اگر کشوری توانست استقلال رای خودش را در حوزه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داشته باشد، دارای عزت و عزیز است. لذا چنین کشوری می‌تواند در حوزه بین‌الملل و در داخل حرف خودش را به کرسی بنشاند و آرمان‌ها و اهداف خودش را دنبال کند.

وی افزود: اما واژه عزت در بیانات رهبری یکی از شاخص‌های پیشرفت است؛ اگرچه پیشرفت به طور عمده چهار شاخص به غیر از شاخص‌های مادی و رفاه دارد که شامل استقلال، عزت ملی، اعتماد به نفس ملی و عدالت. به عبارتی از این چهارگانه شاخص پیشرفت، یکی عزت ملی است، لذا اگر تصور کنیم در همه ارکان پیشرفت کردیم اما نتوانستیم در عرصه بین‌الملل عزتمان را حفظ کنیم، پیشرفت نکرده‌ایم. شاید بتوانیم درباره برخی از کشورها مانند کره جنوبی و ژاپن پیشرفت‌های مادی را ذکر کنیم اما آنچه آنها ندارند، عزت ملی است به این معنا که اختیار و استقلال رای با آنها نیست و کشورهای نظام سلطه از جمله آمریکا هر وقت تصمیم بگیرند، هر نظامی را سر کار بیاورند، آنها می‌پذیرند.

مرتبط با این خبر

  • هدف شبکه ملی اطلاعات ایجاد استقلال فرهنگی و اقتصادی است

  • رهبری در بیانیه گام دوم، یک برنامه استراتژیک ارائه دادند

  • اقتصاد مقاومتی اهرمی است که با تحریم دچار آسیب نمی‌شود

  • اقتصاد مقاومتی به معنای ریاضت کشیدن نیست/ برخی برای رابطه با آمریکا قرآن را هم تحریف می‌کنند

  • زبان حقوقی برجام را نمی فهمم/ عوامل نفوذی آمریکا اقتصاد ما را بازی دادند