خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

توجه به اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند ترمیم روابط بین‌الملل

عضو تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران از لزوم ترمیم روابط بین‌الملل به منظور ارتقای شرایط اقتصادی مجموعه‌های دانش‌بنیان مبتنی بر تکنولوژی سطح بالا –هایتک- گفت.

1399/04/11
|
17:35
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران در برنامه خیابان فرصت با موضوع نقش پارک‌های علم و فناوری برای توسعه فناوری در صنایع کشور با ابراز گلایه از اینکه در کشور واژه‌ها را درست استفاده نمی‌کنیم گفت: واژه خودکفایی درست نیست، در تدوین سند علمی کشور –اولویت‌ها- به سمت خودکفایی رفته است تا اینکه ایجاد ثروت منظور آن باشد.

وی افزود: به جای اقتصاد دانش‌بنیان، معتقدم بهتر است از عبارت اقتصاد نوآوری استفاده کنیم، این عبارت در دنیا رایج‌تر است در حالی که عبارت اقتصاد دانش‌بنیان با مفهوم دیگری نسبت به آنچه ما در داخل به کار می‌بریم، استفاده می شود.

*ایجاد تمرکز هدف پارک علم و فناوری

در بخش دیگری کلاهی گفت: هدف پارک‌های علم و فناوری برای ایجاد تمرکز است، اما سال‌ها از عبارت تمرکززدایی استفاده می‌کنیم. در حالی که برای کسب کارها این دورهم جمع شدن و تمرکز ایجاد ثروت می کند.

وی افزود: یک کاربرد پارک علم و فناوری تمرکز ایجاد می کند و در کنار آن از مهارت و خدمات به یکسری مجموعه‌ها داده می‌شود تا آن‌ها بتوانند وارد بازار شوند.

رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران یک مشکل در بخش فعالیت‌های دانش‌بنیان را اقتباس آن از خارج و تولید داخلی آن بدون توجه به نیاز بازار عنوان کرد و گفت: الان درهای کشور بسته شده و بازار این بخش محدود است و برای اینکه در بخش اقتصادی های مبتنی بر تکنولوژی بالا (هایتک) موفق بشویم باید به فکر روابط بین الملل‌مان باشیم.

*اقتصاد نوآوری از ایده شروع و به بازار می‌رسد

کلاهی در بخش دیگری گفت: وقتی از اقتصاد نوآوری صحبت می‌کنیم، از ایده شروع می‌شود و به نوآوری مبدل می‌شود و بر مبنای نیاز بازار روانه بازار می شود.

وی در توضیح نقش پارک های علم و فناوری گفت: نقش پارک‌ها تسهیلات دهی نیست، پارک‌ها با تمرکزی که ایجاد می کنند و رفت آمدهای فن آورانه، ارتباط با صنعت، بازار و تجمع دانشجویان را شکل می دهند تا در این به شرکت‌ها کمک شود و آنها موفق شوند.

این عضو اتاق بازرگانی در ادامه با بیان اینکه در منطقه‌ای از سانفرانسیسکو از تمام دنیا شرکت ها و فعالان اقتصادی و افراد می‌آیند و جمع می شوند، به طرح این موضوع پرداخت که علت موفقیت شرکت‌ها همین است که این تمرکز در آنجا وجود دارد موضوعی که در داخل از آن غفلت کرده‌ایم.

*فراموشی مزیت های رقابتی‌مان

وی افزود: ما مزیت‌های رقابتی‌مان را هم فراموش کردیم، در نقشه علم و فناوری افرادی جمع می‌شوند که نظراتشان تأثیرگذار است اما نظر آنها مربوط به یک جلسه بوده است. اما کی آمده‌ایم ببینیم مزیت رقابتی‌مان کجاست و در چه موردی ماده اولیه را بهتر به دست می‌آوریم چنین مواردی را مورد توجه قرار نداده ایم!

کلاهی همچنین درباره فضاهای آموزشی کشور گفت: در مدارس و فضاهای آموزشی نقد زیادی داریم. روی مهارت‌های ارتباطی، گفتاری، تیم‌سازی و شبکه‌سازی فعالیت نمی‌شود.

وی افزود: یک موضوع آموزش‌های مدیریتی است، در خارج از کشور افرادی که مدیریت خوانده‌اند شرکت‌ها را اداره می کنند؛ در این زمینه هم مشکلاتی داریم.

این عضو اتاق بازرگانی همچنین گفت: در حال حاضر سرمایه‌گذاری که در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان شکل گرفته است با این وضعیت بین المللی شرایط مناسبی ندارد.

*نقش و اهمیت پارک های علم و فناوری

در بخش دیگری از برنامه خیابان فرصت مسعود سعیدی مدیر فنی و تخصصی پارک علم و فناوری استان البرز با بیان اینکه باید حلقه‌های متعددی شکل بگیرد و یک زنجیره را میان بخش‌های مختلف صنعت، شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها شکل بدهد، گفت: نقش پارک ها ایجاد یک روابط مارپیچی میان بخش صنعت و دولت، سرمایه‌گذاران و صاحبان ایده است و پارک‌ها چنین رابطه‌ای را برقرار می کند.

وی با بیان اهمیت ایجاد چنین ارتباطی از طریق پارک‌های علم و فناوری، تأکید کرد: در صورت شکل‌گیری چنین رابطه‌ای، ماهیت آن پایدار خواهد بود.

دسترسی سریع
خیابان فرصت