خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

وزارت دفاع در خلق دانش فناورانه پیشرو است

مدیرعامل بومرنگ بااشاره به خلق دانش در بخش حاکمیت، وزارت‌دفاع و دستیابی به تازه‌ترین حوزه‌های فناورانه را تاکیدی بر این ادعا دانست.

1399/04/17
|
13:15

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهدی متقیان با حضور در برنامه "خیابان فرصت" اظهار کرد: بسیاری از مقالات اخیرا در حوزه فناوری درج می‌شود و اهمیت فن‌بازارها را به اثبات می‌رساند؛ این مقالات در حوزه واسطه‌های نوآوری رشد یافته و اهمیت فن‌بازار را دو چندان می‌کند.
وی در خصوص فن‌بازار و واسطه‌های آن اظهار کرد: ابتدا باید نظام نوآوری را تشریح کنیم. این نظام چندین بازیگر اصلی دارد؛ یکی تسهیل کننده است که در همه دنیا نقشی است که به دولت‌ها داده می‌شود.
متقیان افزود: این دولت است که کمک می‌کند شرکت‌های دانش بنیان توسعه پیدا کرده و نوآوری نیز رشد کند و بسیاری از صنایع و هولدینگ‌های بزرگ در مسیر حمایتی، ایفای نقش می‌کنند.

*شرکت‌های دانش بنیان درمیان مردم شناخته شده هستند

وی خلق کننده‌های دانش را از دیگر بازیگران حامی نوآوری دانست و افزود: دانشگاه این نقش اصلی را در کشورمان ایفا می‌کند که امروز با اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به شرکت‌های دانش بنیان انتقال یافته و لذا شرکت‌های فناورمحور وسعت بیشتری یافته‌اند.
متقیان این رخداد را مهم و مثبت خواند و افزود: امروز شرکت‌های دانش بنیان میان مردم جا افتاده و ارزش فناوری کشف شده است و در این مسیر خلق کننده اصلیِ دانش، دولت است و بعنوان نمونه می‌توان به وزارت دفاع اشاره کرد.
وی با بیان اینکه بسیاری از نمونه‌های نوآوری‌های کلیدی در وزارت دفاع شکل می‌گیرد، گفت: نوآوری باید بهره‌برداری شود که صنعت در این میان بازیگر اصلی است. این صنایع تسهیل کننده رشد نوآوری هستند و در اینجا خریدار بزرگ این صنایع خود دولت است.

*فناوری، حوزه‌ای که به سرعت در کشور گسترش می‌یابد

متقیان با بیان این مطلب، نقش اصلی دولت را بعنوان مصرف کننده دانش و حامیِ آن دانست و گفت: بخشی از این صنعت را مردم خریداری می‌کنند که بعنوان گره خوردن صنعت با زندگی مردم شناخته می‌شود.
مدیرعامل بومرنگ ضمن ارائه مثالی افزود: اخیرا اپلیکیشن‌های جابجایی مسافر رشدی غیر قابل تصور در ایران داشته‌اند و این نکته بدین معناست که استقبال از فناوری‌های نو در کشور فوق العاده است.
متقیان فن‌بازار را موجب کنار هم قرار گرفتن بازیگران مذکور دانست و افزود: فن‌بازار این حوزه‌های مختلف را به هم نزدیک می‌کند که هم با تسهیل کننده و هم با خلق کننده دانش و با مصرف کننده دانش باید ارتباطی نزدیک داشته باشد.

*فن‌بازار چیست؟

همچنین میلاد صدرخانلو، رئیس فن‌بازار ملی ایران در خصوص ذهنیت عموم نسبت به فن‌بازار و تفاوت آن با اصل ماجرا گفت: تصور و ذهنیت جامعه خاصه اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور باید نسبت به مفهوم فن بازار یا تکنومارت‌ها روشن تر شود.
وی در خصوص پیشینه شکل گیری فن‌بازارها گفت: فن بازار از شرق آسیا شکل گرفت و در حقیقت نهادی برای مدیریت بازار فناوری کشور است. این فناوری‌ها بخشی از بازار نیستند و رویدادی کوتاه مدت و منقطع نیز نبوده، بلکه نهادی است که بازار فناوری را مدیریت نماید که مفهومی است که از اوایل دهه 80 در پارک فناوری پردیس بعنوان زیر مجموعه ریاست جمهوری شکل گرفت.

*فن‌بازارهای استانی از دل فن‌بازارملی متولد می‌شوند

صدرخانلو با بیان اینکه فن‌بازارها امروز با کمک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و حمایت شورایعالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان شبکه فن‌بازار ملی ایران فعالیت می‌کند، گفت: فن بازارها در حقیقت در گوشه و کنار کشور با مدیریت فن‌بازار ملی ایران ایجاد می‌شوند تا عرضه و مدیریت تقاضای فناوری با راهکارهای علمی انجام شده و از طریق هم افزایی، تعاملی فناورانه و خرید و فروش فناوری و در نهایت کسب درآمد محقق شود.
رئیس مرکز توسعه تجارت فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری ادامه داد: در شبکه فن‌بازار ملی ایران تلاش می‌کنیم با ایجاد فن بازارهای استانی، فن بازارهای تخصصی با تولیت سازمان‌های اداره کننده حوزه‌هایی خاص، ایده پردازان، فناوران و شخصیت‌های حقیقی نیازهای کشور را پوشش داده و با ایجاد فناوری، به کسب ارزش اقتصادی برسند.

*در حوزه فن‌بازار همراستا با تکنولوژی روز حرکت می‌کنیم

در ادامه احسان صفرنواده، مدیرعامل کاریز اعتماد، به چالش همیشگی ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: ما نسبت به کشورهای پیشرفته سال‌ها عقب هستیم و صنعت خودرو مثال بارز آن است اما در فن‌بازار عقب ماندگی جدی احساس نمی‌شود.
وی افزود: در دهه 80 میلادی توسعه دهنده‌های درجه یک به پارادایمی برای انتقال تکنولوژی و فناوری نیاز داشتند و در ایرانِ دهه80 خورشیدی پارک علمی و فناوری پردیس فن‌بازارها تشکیل یافت؛ پس به لحاظ تاریخی فاصله جدی با دنیا نداریم.

*بازوان حمایتی فن‌بازارها کدامند؟

صفرنواده ادامه داد: در کشور بسیاری حوزه‌ها در بخش حاکمیت درگیر بوده که معضلاتی درپی دارد؛ نظیر اینکه مدیران باعدم پایداری روبرو می‌شوند و لذا نتیجه‌ای شکل نمی‌گیرد.
وی افزود: در فن‌بازار حاکمیت ساختارها را چیده است و بازیگران را مشخص کرده و فضای بروکراتیک را از میان برداشته و از طرفی بخش خصوصی را بعنوان بازیگر اصلی این عرصه انتخاب کرده است.
صفرنواده خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در فن‌بازار بازوان حمایتی جدی نظیر پارک علم و فناوری پردیس، صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و... دارد ولی با نگاهی ایده آلیستی پایداری مدیریت را در حوزه‌های صنعتی شاهد نیستیم و یا بسیاری از مدیران رویکردی نسبت به واردات دارند و از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان کمتر بهره می‌گیرند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت