خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

صندلی فروشی؛ خطری که کشور را تهدید می‌کند

رئیس دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به دریافت مبالغ گزاف در برخی مراکز آموزشی و فروش صندلی، این مسئله را خطری جدی برای کشور دانست و گفت: کنکور باید محتاطانه و به مرور حل و فصل شود.

1399/06/12
|
15:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ سیدمحمودرضا آقامیری در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "خیابان فرصت" به مشکلات فرهنگی پیشِ روی حذف کنکور اشاره کرد و گفت: حجم بالایی از پشت کنکوری‌ها بی‌هدف بوده و صرفا دنبال رشته پزشکی‌اند.

وی مشکلات دیگر را ناظر بر طول زمان و مدت پایان تحصیلات عنوان کرد و گفت: خانواده‌ها با ذهنیت با سواد شدن فرزندان، آن‌ها را به تحصیل در دانشگاه تشویق می‌کنند و مادامی که این ذهنیت فرهنگی وجود دارد، خانواده سرمایه خود را صرف دانشجو شدن فرزند می‌کنند.

آقامیری چنین تفکری در میان خانواده‌ها را موجب فسادزا بودن این پروسه و ناتوانی در حذف کنکور دانست و تاکید کرد یکسری افراد همواره در صدد گرفتن این سرمایه از دست مردم هستند.

وی با بیان این مقدمه، حذف کنکور را نیازمند حل بحران فرهنگی می‌داند و در ادامه هدف از تحصیل در دانشگاه و مدرک گرایی را مسائل حل نشده‌ی دیگر عنوان می‌کند.

رئیس دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی 99درصد تحصیل کردگان در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارای کارایی‌های لازم برای ورود به مشاغل توصیف کرد و گفت: در ایران اما دانشگاه‌ها به مانند قارچ می‌رویند.

آقامیری در این رابطه به رادیو گفت‎وگو گفت: تعداد زیادی دانشگاه در کشور وجود دارد که معنا و مفهوم لازم برای دانشگاه بودن را ندارند و به همین جهت، حجم زیادی از دانشگاه‌ها ایجاد شده که فارغ التحصیلان زیادی بدون هیچ کارایی بیرون می‌دهند.

وی همچنین مقوله پایان نامه سازی و دوپینگ تحصیلی برای ورود به دانشگاه را مورد انتقاد قرار داد و افزود: این معضلات با حذف کنکور اصلاح نمی‌شود چون بر اساس فقر فرهنگیِ یاد شده، افراد سودجو به مسائل دیگر تمسک می‌جویند که بی عدالتیِ خطرناک تری را ایجاد خواهد کرد.

آقامیری گفت: در شرایط کنونی روش‌های دیگر جایگزین حذف کنکور می‌شود و رشته‌هایی پدید می‌آید که [سو استفاده‌هایی درپی دارد]؛ همچنانکه در برخی مراکز آموزشی به ازای دریافت پول، صندلی فروخته می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران تصریح کرد: باید با احتیاط و به مرور حذف کنکور را در اذهان مردم حل کنیم و ابتدا روند حذف را برای 60، 50 و 40 درصد رشته‌ها پیاده سازی کرده و روش‌های مطمئن و قابل ارزیابی را جایگزین کنیم.

آقامیری تاکید کرد: به هیچ عنوان برای 30 درصد از رشته‌های تاپ نباید کوتاه آئیم و امتحانی سراسری باید میان افرادی با استعداد، هوش و توانایی بالا گرفته شود تا از کرسی رشته و دانشگاه‌های تاپ برای علم آموزی استفاده کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت