دنیای شیشه ای هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دنياي شيشه اي

پژوهشگر سواد رسانه ای : رسانه های ایران از آموزش تفکر انتقادی غافل شده اند

دکتر میربخش عنوان کرد : متاسفانه رسانه های داخلی هیچ برنامه ای در آموزش تفکر انتقادی برای مخاطبان ندارند ، به همین دلیل ما افراد را به صورت کاربران منفعل می بینیم.

1398/07/13
|
09:15
|

برنامه " دنیای شیشه ای " با موضوع سواد رسانه ای و تفکر انتقادی با حضور دکتر سیما میربخش ، پژوهشگر حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

دکتر سیما میربخش در ابتدا با بیان اینکه دانش رسانه ای در حال تغییر جهت به سمت سواد رسانه ای - اطلاعاتی است ، اظهار کرد: یونسکو با انسجام دو مقوله سواد رسانه و اطلاعات ، تاکید بسیاری بر روی ارزیابی نقادانه اطلاعات و بررسی نقادانه عملکرد رسانه ها دارد و این مقوله بر تفکر انتقادی تکیه دارد.

وی تفکر انتقادی در رسانه ها و جامعه هدف را بسیار ضعیف دانست و عنوان کرد : رسانه ها می توانند در جهت تفکر انتقادی برای مخاطبین خود برنامه سازی کنند که رسانه های کشور از این موضوع غافل هستند و ما تنها شاهد حضور مخاطب منفعل هستیم.

پژوهشگر حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی در ادامه برنامه دنیای شیشه ای به موضوع فیلترینگ اشاره کرد و گفت : دیدگاهی که اخیرا یونسکو آن را مطرح کرده این است که ما همیشه نمی توانیم همواره حمایت کننده باشیم و اگر تنها بر بحث تفکر انتقادی تاکید کنیم در حالت حمایت گری خواهیم ماند.در حالی که تفکر انتقادی همزمان با مهارت های دیگر باید به کار گرفته شود تا شاهد توانمندی افراد شویم.

میربخش در ادامه تاکید کرد : اگر نظام آموزشی ما سواد رسانه ای را در قالب هنر هایی مانند عکاسی ، نقاشی و ... آموزش دهد و آزادی بیان نیز به یادگیرنده ها داده شود، دانش آموزان آنچه را که درک می کنند آزادانه بیان خواهند کرد.

وی در خصوص سانسور در رسانه های کشور گفت : هنرمند سعی می کند آنچه که در نظر دارد در اثر هنری خود مخفی کند ، به همین جهت سواد رسانه ای در سانسور بسیار موثر است

پژوهشگر حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی در پایان برنامه دنیای شیشه ای رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : برای موضوع تفکر انتقادی باید معلم های تربیت شده ای داشته باشیم تا بتوانند این موضوع را مدیریت کنند. در واقع اختصاص ساعاتی از مراحل آموزشی دانش آموز به این مقوله بسیار اهمیت دارد.

دسترسی سریع
دنیای شیشه ای