طرحی برای فردا ایام نوروز از ساعت 14:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

طرحي براي فردا

بررسی نقش آبخیزداری در توسعه پایدار: آمایش سرزمین باید بر اساس حوزه‌های آبخیز باشد

هوشنگ جزی معتقد است: آمایش سرزمینی کشور نه بر اساس مرزهای سیاسی بلکه باید بر اساس حوزه‌های آبخیز صورت گیرد ضمن اینکه با توجه کردن به حوزه‌های آبخیز و به دست گرفتن مدیریت یکپارچه آن، می‌توانیم به عدالت بین نسلی کمک کنیم.

1398/08/11
|
10:30
|

هوشنگ جزی، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو بیان کرد: متاسفانه در کشور ما آمایش سرزمین بر اساس مرز سیاسی است؛ یعنی ما استان‌ها را آمایش می‌کنیم نه حوزه‌های آبخیز را؛ ما حوزه‌های آبخیزی داریم که شش استان را در بر می‌گیرد.

وی ادامه داد: وقتی مرز آمایش خود را بر اساس مرز سیاسی می‌بندیم ظرفیت‌های سیاسی یک استان می‌خواهد سعی کند که از این آمایش برای توسعه شهری و استانی خودش استفاده کند، البته اصطلاحا می‌گوییم توسعه، در واقع آنها به رشد خود فکر می‌کنند. توسعه نیست چون توسعه همه ابعاد را در بر می‌گیرد ولی ما اینگونه تصور می‌کنیم که اگر جمعیت بیشتری را فرض کنیم، شهرها را گسترش دهیم، امکانات شهری را افزایش دهیم و از منابع، بیشتر استفاده کنیم، کار توسعه‌ای انجام دادیم در حالی که ممکن است در یکسری از شاخص‌های فیزیکی رشد داشته باشیم ولی دقیقا برعکس توسعه عمل کرده باشیم، به همین جهت موضوع آمایش باید بر اساس مرز حوزه‌های آبخیز کشور باشد.

جزی خاطرنشان کرد: ما کشوری هستیم که باید به حوزه آبخیز توجه بیشتری کنیم، بنابراین اگر در بالادست یک کانون بزرگ توجهی به پایین دست آن نداشته باشیم اتفاقاتی در آن حوزه می‌افتد که جبران آن در بعضی از موارد سخت است و حتی گاهی سبب می‌شود که آنها را از دست بدهیم.

او افزود: اگر ما روی حوزه آبخیز برنامه‌ریزی و توجه کنیم و مدیریت یکپارچه یک حوزه از آبخیز را به دست بگیریم، می‌توانیم بگوییم که در آن حوزه از آبخیز برای اینکه سلامتش حفظ شود چقدر منبع در اختیار داریم، آیا از این منابع درست استفاده می‌کنیم یا این منابع را چگونه باید نگهداری و احیا کنیم، در واقع یک عدالت بین نسلی برقرار کنیم.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها در رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: توسعه انسان محور باید متکی بر احترام به طبیعت باشد؛ متاسفانه گاهی این فلسفه و تئوری‌ها را اشتباه می‌گیریم. توسعه انسانی به این معنا نیست که هر کاری انجام دهیم تا انسان راحت زندگی کند و درآمد داشته باشد بلکه باید بدانیم که این انسان، انسانی نیست که اکنون با او در ارتباط هستیم، توسعه باید برای انسان‌های آینده هم باشد. وقتی به حوزه‌های آبخیز بزرگ‌تر توجه نمی‌کنیم تمدن‌ها را نیز از دست می‌دهیم.

جزی همچنین بیان کرد: آنچه که پیرو مرزهای سیاسی اتفاق می‌افتد، نظام بودجه ریزی در کشور است. وقتی می‌خواهیم بودجه را تعریف کنیم در شهرستان‌ها تعریف می‌کنیم، یعنی می‌خواهیم حتما شهرستان‌ها از این بودجه برخوردار شوند. وقتی این نظام در بحث مرزهای سیاسی به این میزان خرد می‌شود متاسفانه نمی‌توانیم از حداقل منابع بیشترین استفاده را در یک حوزه آبخیز داشته باشیم و مناطق بحرانی‌مان را حل کنیم. بنابراین نظام برنامه‌ریزی و بودجه ما استانی و شهرستانی است و ما یک نظام تلفیق بودجه داریم.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در «روزنه» گفت: به خاطر تفکر بخشی وقتی می‌خواهیم به سراغ قانونگذار برویم و یا دستورالعملی را بنویسیم همه تلاشمان را انجام می‌دهیم تا به نفع بخش ما باشد برای همین یکسری شوراها و کمیته‌ها ایجاد می‌کنیم و می‌خواهیم مسئولیتش را بر عهده بگیریم. همه این اتفاقات با نگاه بخشی صورت می‌گیرد و نامی که برای آن انتخاب می‌کنیم با نگاه بخشی است.

او معتقد است: ما دچار یک استراتژی بسیار اشتباه در بخش آب در کشور هستیم و نامش را نیز حکمرانی آب گذاشته‌ایم؛ برای همین شورای عالی آب ایجاد کردیم، آب یک فاکتور در حوزه آبخیز است و ما نمی‌توانیم فقط بر اساس یک فاکتور همه برنامه‌ریزی ها و حکمرانی‌هایمان را طراحی کنیم، وقتی از حوزه آبخیز صحبت می‌کنیم باید جنگل، مراتع و خاک آن را نیز حفظ کنیم و در واقع همه فاکتورها را در نظر بگیریم.

دسترسی سریع
طرحی برای فردا