قافیه باران ویژه اعیاد شعبانیه از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

قافيه باران

مدرس حوزه پاسخ داد: دلیل باب الحوائج بودن حضرت عباس (ع) چیست؟

حجت الاسلام درویش در مصاحبه با رادیو گفت و گو، به تشریح علت منتسب بودن لقب باب الحوائج بودن به حضرت ابوالفضل عباس (ع) پرداخت.

1398/01/22
|
10:40
|

ویژه برنامه " قافیه باران " به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه با موضوع دلیل باب الحوائج بودن و ادب حضرت ابوالفضل العباس (ع) نسبت به امام زمان خود و با حضور حجت الاسلام و المسلمین درویش مدرس حوزه و دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام درویش در ابتدا با بیان اینکه حضرت ابوالفضل (ع) باب الحوائج هستند و لقب قاضی الحاجات صفت مخصوص خداوند است گفت: قاضی الحاجات کسی است که حاجات ما را برآورده می کند و آن خداوند است اما حضرت ابوالفضل درب ورود و واسطه برآورده شدن حاجات می باشد.

وی با اشاره به دلیل باب الحوائج بودن حضرت عباس (ع) بیان داشت: برخی از اولیای خداوند باب حاجات هستند مانند امامزاده ها که ما حاجات مان را از آنها می خواهیم اما این قضیه درباره حضرت ابوالفضل متفاوت است. ایشان باب الحوائج هستند، الف و لام در الحوائج به معنی همه حاجات است، حضرت دارای مقام و تقربی نسبت به خداوند است که می توان هر حاجتی را از او طلب کرد به عبارتی دست ایشان برای برآورده شدن حاجات کاملاً باز است.

این مدرس حوزه و دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت و گو افزود: بنابر روایات، زمانی که حضرت زهرا (س) وارد محشر می شوند امیرالمومنین (ع) از ایشان می پرسند که امروز خداوند را به چه کسی قسم می دهی تا خداوند از سر تقصیرات مردم بگذرد و عاقبت بخیر شوند که حضرت زهرا (س) می فرمایند: امروز خداوند را به دو دستان بریده اباالفضل قسم می دهم. به همین خاطر است که به ایشان باب الحوائج می گویند یعنی حضرت به قدری در نزد خداوند مقام دارد که حوائجی که از ایشان طلب می شود رد نخواهد شد.

حجت الاسلام درویش در ادامه با اشاره به یکی از کرامت های حضرت عباس (ع) اظهار کرد: سید علی قاضی در خاطرات خود نقل می کند که در سیر و سلوک خود برای رسیدن به مقام توحید به مشکل برخوردم، روزی از کنار حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) عبور می کردم که آقایی به من گفت چرا به کعبه الاولیاء متوسل نمی شوی؟ ایشان نقل می کند که وارد حرم حضرت شدم و به ایشان توسل کردم تا به مقام توحید برسم که ایشان با این توسل به مقام توحید دست یافت تا جایی که امام خمینی (ره) از آقای قاضی با تعبیر عجیب "کوه توحید" یاد می کردند بنابراین نه تنها گره های کوچک بلکه گرفتاری های سنگینی که خیلی ها نمی توانند آن را باز کنند به دستان قدرتمند حضرت ابالفضل (ع) باز می شود و به همین خاطر به ایشان باب الحوائج می گویند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا امام حسین (ع) در روز عاشورا وظیفه سقایی را به حضرت عباس (ع) سپردند اینگونه توضیح داد: کسی که بیشترین نور و استفاده را از وجود مبارک امام حسین (ع) دریافت کرد حضرت ابوالفضل (ع) بود تا جایی که او را قمر بنی هاشم نامیدند لذا اباعبدالله (ع) در روز عاشورا کارهایی مانند به دست گرفتن پرچم، علمدار و ساقی بودن را به ایشان محول کردند.

این مدرس حوزه و دانشگاه در پایان ویژه برنامه قافیه باران از شبکه رادیویی گفت و گو، یادآور شد: خداوند بهترین هدیه و پاداشی که می تواند به همه بشریت عنایت کند ظهور امام زمان (عج) است چراکه با حضور ایشان همه مشکلات و سختی ها حل می شود و انسانیت و اخلاق و طراوت در همه جای زمین گسترده خواهد شد. لذا بهترین دعا در این ایام مبارک، دعا برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) است.

دسترسی سریع
قافیه باران