صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه اعیاد شعبانیه از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

حجت الاسلام طالبی گفت: انقلاب سیدالشهدا (ع) بدون امام صادق (ع) و هجرت امام رضا (ع) معنا پیدا نمی کند و بدون غیبت کبری و انتظار نیز به ظهور وصل نخواهد شد.

برنامه " قافیه باران " ویژه نیمه شعبان پیرامون موضوع انتظار و دعا برای فرج امام زمان (عج) و با حضور حجت الاسلام طالبی و ارتباط تلفنی با حجت الاسلام فرجی از مدرسان حوزه و دانشگاه، از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام طالبی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: خوب است که انسان با زبان خود با خداوند سخن بگوید و کاستی ها و کمبودهایش را با او مطرح کند اما توجه داشته باشیم که باید دعا را مبنا و محور قرار داد.

وی افزود: سخن گفتن از زبان امام معصوم (ع) با خداوند با سخن گفتن معمولی بسیار متفاوت است. معصوم (ع) به انسان یاد می دهد که چگونه در مسیر آرمان های فطری خود قدم بردارد.

این استاد دانشگاه مطرح کرد: همانطور که مسئله ظاهر و باطن در همه مفاهیم دینی به ویژه قرآن مطرح است در باب ادعیه نیز این موضوع صدق می کند. ادعیه نیز یک ظاهر و یک باطنی دارند و متاسفانه نمرودها و فراعنه ی تاریخ سعی می کنند تا انسان را از مسیر فطرت و آرمان خواهی و عدالت خواهی منحرف و به سمت تمایلات دون سوق دهند.

حجت الاسلام طالبی در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو، یادآور شد: عدم فهم دعاها رابطه مستقیمی با غیبت و انتظار خواهد داشت و به عبارت دیگر اگر ما در دعاها دچار تحریف شویم قطعا در مقوله انتظار نیز دچار تحریف و درگیر مفاهیم سطحی خواهیم شد.

مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ریشه تحریف در باب دعا به ضعف امور معنوی و خلأ معرفتی در انسان برمی گردد، افزود: هر یک از امامان معصوم (ع) حلقه های یک زنجیره را تشکیل می دهند و هرگز کار تکراری نمی کنند. لذا نتیجه می گیریم که انقلاب سیدالشهدا (ع) بدون امام صادق (ع) و هجرت امام رضا (ع) معنا پیدا نمی کند و بدون غیبت کبری و انتظار نیز به ظهور وصل نخواهد شد.

وی با اشاره به تعریفی از معنای انتظار بیان کرد: انتظار مختص به امام دوازدهم نیست بلکه پرچمداران توحید از انبیاء عِظام گرفته تا اهل بیت (علیهم السلام) از همان ابتدا منتظر دولت فراگیر و پایدار حق بودند اما این انتظار در زمان امام دوازدهم (عج) پررنگ تر شده است.

حجت الاسلام طالبی گفت: مفهوم انتظار، هسته مرکزی و زیربنای تمام حرکات علمی، فرهنگی، سیاسی و نظامی نهضت شیعه در دوران غیبت کبری بوده است. انتظار یک رویکرد است یعنی باید تمام زندگی فردی و اجتماعی ما با انتظار شکل بگیرد.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به پیام امام خمینی (ره) در سال 68 به مناسبت نیمه شعبان بیان کرد: خطاب این پیام امام راحل (ره) به مهاجرین جنگ تحمیلی است که بعد از پایان جنگ به شهرهای خود بازمی گشتند اما مشکلات فراوانی برای آنها ایجاد شده بود. امام خمینی (ره) فرمودند که "می دانم شما تحت فشارهای سنگینی هستید اما انقلاب ما مقدمه انقلاب جهانی اسلام به دست حضرت بقیه الله (عج) و سرآغاز اوست. "

وی اضافه کرد: ما باید از متون و روایات انتظار، ماموریت خود را در این عصر پیدا کنیم. دعاها باید غفلت را از ما بزدایند و قلب ما را زنده و آماده انتظار کنند.

در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو حجت الاسلام فرجی گفت: ذائقه های ما با دستورات دینی باید به سمت خدا حرکت و رشد کند. خداوند در آیات ابتدایی سوره بقره لازمه هدایت شدن را ایمان آوردن به غیب معرفی می کند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: وقتی پدر و مادر در ساعات منظمی و به سمت خاصی نماز می خوانند فرزند هم یاد می گیرد و می بیند که والدین او با جریان دیگری ارتباط برقرار می کنند در نتیجه به تدریج به این سمت یعنی جریان غیب هدایت خواهدشد. وقتی این کودک به دوره جوانی می رسد موضوع غیب برای او قابل باور است و می داند که یک جریان غیب می تواند او را کمک کند.

مرتبط با این خبر