قافیه باران ویژه اعیاد شعبانیه از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

قافيه باران

نماینده ولی فقیه در دانشگاه: بهترین هدیه تولد به امام زمان(عج) ترک گناه است

حجت الاسلام پاشاکی بهترین هدیه به امام عصر (عج) در روز تولد ایشان را ترک گناه و توبه معرفی کرد و به بیان روایتی زیبا از امام زمان (عج) در این باره پرداخت.

1398/02/01
|
11:24
|

برنامه " قافیه باران " ویژه نیمه شعبان پیرامون موضوع انتظار، دوران پس از ظهور و با حضور حجت الاسلام و المسلمین صدیقی پاشاکی نماینده ولی فقیه در دانشگاه شهید بهشتی، استاد حوزه و دانشگاه و ارتباط تلفنی با حجت الاسلام معتمدی مدرس حوزه و دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام صدیقی پاشاکی با تبریک میلاد منجی عالم بشریت بیان کرد: عده ای مفهوم انتظار را به معنای سکون و سکوت در نظر گرفتند درحالیکه انتظار واقعی انتظاری است که در آن حرکت و پویایی وجود داشته باشد.

وی افزود: فرد منتظر باید شرایط انتظار را در خود فراهم کند، ما در پسِ انتظار به دنبال پدیده و جریانی به نام ظهور هستیم لذا باید به گونه ای زندگی کنیم که برای ظهور حضرت حجت (عج) آمادگی کامل داشته باشیم.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) گفت: پیرمردی از امام صادق (ع) پرسید اگر ظهور را درک کردم باید چه کاری انجام دهم؟ امام صادق (ع) هم در پاسخ به سوال این پیرمرد دستورالعمل هایی داد." نکته مهم روایت این است که حضرت به این پیرمرد نمی فرماید که تو ظهور را درک نمی کنی و او را ناامید نمی کند.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: انتظار دارای امید به حیات و تجدّدی است که انسان را به رشد می رساند و انسانی هم که امید دارد هیچ وقت افسرده و دل مرده نمی شود. به همین خاطر است که در روایات دینی شیعه انتظار فرج بهترین اعمال معرفی شده است.

حجت الاسلام صدیقی پاشاکی بهترین هدیه به امام عصر (عج) در روز تولد ایشان و همه زمان های دیگر را ترک گناه و توبه معرفی کرد و گفت: حضرت مهدی (عج) در روایتی می فرمایند: "اگر شیعیان ما گناهانشان را ترک کنند هر آئینه به دیدار ما نائل می شوند و ما به ملاقات آنها می رویم." بنابراین ما با ترک گناه و استغفار و توبه می توانیم امام زمان (عج) را به محل زندگی و سکونت خود دعوت کنیم. در واقع این یک هدیه دو طرف است؛ ما گناه را ترک کنیم و حضرت هم توفیق دیدار خود را نصیب حال ما کنند.

استاد حوزه و دانشگاه در رابطه با دوران پس از ظهور بیان کرد: ظهور چندین معنا دارد و یکی از معنای آن جلوه کردن است. امام زمان در این عالم جلوه می کنند آن هم در زمانی که ظلم و فساد فراگیر شده باشد. ظهور امام زمان (عج) در آیه 33 سوره مبارکه توبه قرآن کریم به معنای غلبه کردن دین اسلام بر سایر ادیان الهی است. علاوه براین در آیه 55 سوره مبارکه نور نیز به زمان ظهور اشاره شده که مردم دین را می پذیرند.

حجت الاسلام صدیقی پاشاکی در رابطه با اعمال عمومی و اختصاصی نیمه شعبان گفت: شب نیمه شعبان جزو شب های قدر به حساب می آید و احیای این شب مورد تاکید است. مراسم دعای شب قدر از جمله خواندن دعای جوشن کبیر و قرآن به سرگرفتن برای امشب هم توصیه می شود. غسل شب نیمه شعبان، خواندن دعای کمیل و زیارت امام حسین (ع) و دعای ویژه میلاد حضرت از زبان امام صادق (ع) از اعمال ویژه این شب است.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو، حجت الاسلام معتمدی مدرس حوزه و دانشگاه در رابطه با ولایت فقیه و آمادگی برای ظهور گفت: اگر خداوند اراده کرده که مستضعفین عالَم وارثان زمین باشند طبیعتاً این کار در سایه سار امام معصوم (عج) و هادی بشریت، حضرت مهدی (عج) انجام خواهدشد اما وقتی امام معصوم (ع) غائب است پس باید کسی جایگزین ایشان باشد تا بایدها و نبایدهایی که سعادت ما را تضمین می کند تبیین نماید.

وی افزود: ضریب خطای جایگزین امام زمان (عج) باید به قدری کم باشد که خیال ما از بابت نزدیک شدن به سعادت راحت باشد. یکی از مشکلات بزرگ بشریت به ویژه فیلسوفان و اندیشمندان همین مسئله سعادت بوده و هست که برای رسیدن به سعادت باید به وحی الهی و سیره زندگی ائمه اطهار (علیهم السلام) برگردند.

مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه آمادگی برای ظهور یعنی انسان ها به مرحله اطاعت پذیری از امام معصوم (عج) برسند عنوان کرد: از امام صادق (ع) درباره علت غائب شدن امام زمان (عج) سوال شد و ایشان یکی از ادله این موضوع را حفظ جان امام مطرح می کنند. خداوند انسان های کامل یعنی امیرالمومنین و دیگر ائمه (ع) را به ما هدیه کرد اما همین مسلمانان و داعیه داران قرآن ائمه را به شهادت رساندند. این نشان می دهد پذیرش امام در بین مردم وجود ندارد به همین خاطر امام زمان (عج) را غائب کردند.

دسترسی سریع
قافیه باران