قافیه باران ویژه اعیاد شعبانیه از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

قافيه باران

در "قافیه باران" مطرح شد؛ توصیف شرایط جهانِ پس از ظهور در قرآن کریم

حجت الاسلام صدیقی پاشاکی گفت: بعد از جریان ظهور شرایط خاصی بر دنیا حاکم می شود. آیه 55 سوره مبارکه نور به این موضوع اشاره کرده که "ما ترس و ناامنی مردم را تبدیل به آرامش و سکون خواهیم کرد."

1398/02/02
|
15:09
|

برنامه " قافیه باران " ویژه ولادت امام زمان (عج) و با حضور حجت الاسلام و المسلمین صدیقی پاشاکی نماینده ولی فقیه در دانشگاه شهید بهشتی، استاد حوزه و دانشگاه و ارتباط تلفنی با حجت الاسلام معتمدی مدرس حوزه و دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام صدیقی پاشاکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به یکی از شرایط ظهور در آیه 25 سوره مبارکه گفت: خداوند در این می فرماید: "ما رسول خود را با دستورالعمل الهی می فرستیم تا مردم به قسط و عدل قیام کنند." نکته آیه این است که وجود رهبر الهی در کنار آمادگی پذیرش مردم و همچنین قیام مردم از شرایط ضروری ظهور است.

وی افزود: بعد از جریان ظهور شرایط خاصی بر دنیا حاکم می شود که این شرایط در واقع همانی است که بشریت انتظار آن را می کشند. آیه 55 سوره مبارکه نور نیز به این موضوع اشاره کرده است که "ما ترس و بیم و ناامنی مردم را تبدیل به آرامش و سکون خواهیم کرد."

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: گفته شده در زمان ظهور اگر یک پیرزنی از شرق عالم به غرب عالم سفر کند درحالیکه یک طبقی از طلا و جواهرات بر سر داشته باشد هیچ کس متعرّض او و طلاهای او نخواهد شد. یعنی به قدری امنیت و چشم و دل سیری در مردم بالاست که کسی به دارایی و ثروت فرد دیگر طمع نمی کند. در روایات آمده که "در زمان ظهور اگر کسی نیاز مالی پیدا کند از اموال برادر خود برمی دارد و کسی متعرض او نمی شود و ممانعتی صورت نمی گیرد چراکه ثروت و محبت بین مردم به قدر زیادی توزیع شده و این مسائل عادی است."

نماینده ولی فقیه در دانشگاه شهید بهشتی همچنین در رابطه با وظایف منتظران ظهور در آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت (ع) اظهار کرد: شناخت واقعی جایگاه و ویژگی های امام زمان(عج) و حق امام بر مردم، ثابت قدم بودن در یاری امام عصر (عج) به طوریکه سختی ها و مشکلات زندگی ما را از حضرت غافل نکند، بصیرت داشتن و زمان شناسی و دشمن شناسی، دفاع از اندیشه مهدویت، تربیت نسل مهدی یاور، دعا برای سلامتی و فرج امام زمان(عج)، آشنا کردن مردم با امام زمان (عج) و از همه مهمتر فراهم کردن زمینه های عمومی و اختصای ظهور حضرت مهدی (عج) در عرصه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از جمله وظایف منتظران و شیعیان در دوران غیبت است.

حجت الاسلام صدیقی پاشاکی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) درباره انتظار ظهور امام زمان (عج) گفت: امام صادق (ع) در حدیثی می فرمایند: "هر کسی که از اینکه اصحاب امام مهدی (عج) باشد خوشحال می شود اول باید منتظر باشد، دوم به تقوا و ورع عمل کند و سوم مکارم اخلاق را در خود متجلی کند. در این صورت اگر قبل از ظهور از دنیا برود از اصحاب امام مهدی (عج) خواهد بود و خداوند به او اجر کسی را می دهد که در رکاب امام زمان (عج) جهاد کرده و به شهادت رسیده است."

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، حجت الاسلام معتمدی مدرس حوزه و دانشگاه درباره مهدویت و تمدن نوین اسلامی و انتظار جهانی گفت: همه دیدگاه ها و آراء و اندیشه های مختلف که داعیه داران سعادت بشر بودند به دلیل اینکه به وحی الهی متصل نشدند به شکست انجامیدند.

وی افزود: تنها مکتبی که تا به الان باقی مانده و بنابر تأییدات قرآن و حضرات معصومین قرار است تا روز قیامت مدیریت جهان را برعهده بگیرد مکتب اسلام و مذهب شیعه است.

این مدرس حوزه و دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت و گو، بیان داشت: همه تلاش ها در طول تاریخ به ویژه از سال هفتم هجری قمری بر این بوده که اسلام نابود شود. انحرافاتی از سال هفتم هجری توسط دشمنان اهل بیت (ع) انجام شد و مذاهب و مکاتب جعلی در دل اسلام ایجاد شدند تا اسلام از محتوا خالی شود.

دسترسی سریع
قافیه باران