صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 22:00 به مدت 110 دقیقه

رئیس انجمن موسیقی استان تهران ضمن اشتباه خواندن مصوبه کسر 10درصد از درآمد کنسرت ها گفت: در این رابطه حتی از اهالی موسیقی سوالی پرسیده نشد؛ در حالیکه درصد فروش آثار سینمایی به مراتب از کنسرت بیشتر است.

شهرام صارمی با حضور در برنامه "گفتاهنگ" رادیو گفت وگو به تبیین وظایف انجمن موسیقی در کشورمان پرداخت و گفت: «در آغاز برنامه ریزی کنسرت ها بر عهده انجمن موسیقی بود و گروه ها ضمن ارائه درخواست خود به انجمن، در شورای کارشناسی ضمن بررسی درجه ی فعالیت های موسیقیایی خود، مکان و زمان برپایی کنسرت ها را دریافت می کردند.»

وی با این توضیح افزود: «انجمن برای گروه هایی با کسوت هنری، برنامه هایی ویژه طراحی می کرد. از سال های دهه 60 تا سال 79 بروشورهایی با آرم انجمن موسیقی به چاپ رسید و انجمن همواره با حمایت از گروه های موسیقی، امکانات و تبلیغات برگزاری کنسرت را عهده دار بود.»

صارمی ادامه داد: «تا چند سال پیش فعالیت موسیقیایی در استان های مختلف به صورت نظام مند پیش نمی رفت؛ لذا نسبت به تاسیس و راه اندازی انجمن موسیقی در تمام استان ها اقدام شد و امروز انجمن موسیقی در همه استان ها مستقر است. انجمن موسیقی استان تهران نیز از سه سال گذشته برپا شد و با تمامی شهرستان های استان تهران ارتباط دارد.»

این هنرمند نوازنده نوید برپایی کنسرت و فعالیت های اجرایی در شهرستان را داد و تاکید کرد پس از کارهای ابتدایی، پای اجراهای شهرستانی به تهران نیز باز خواهد شد.

***حمایت فقط تزریق بودجه نیست

صارمی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت وگو با ابراز تاسف از بودجه های نازل در تولید آلبوم های موسیقی در کشور اظهار داشت: «هم اینک بسیاری دوستان آلبوم های آماده خود را به دلیل هزینه های بالا، منتشر نمی کنند.»

وی با بیان اینکه حمایت از یک اثر موسیقیایی تنها با کمک های مالی میسر نخواهد شد، اظهار کرد: «اجراهای موسیقی باید تسهیل و درجه بندی شود. شورای کارشناسی برای اجراهای موسیقی باید با قوت وارد عرصه شده و برای جوانان این حوزه صرف انرژی کند؛ اما متاسفانه هر سال شاهد کم رونقی آثار جدی هستیم.»

صارمی یادآور شد: «از سال 80 در فرهنگسرای ارسباران مستقر هستم. برنامه های موسیقیایی ما در سال بین 170 تا 220 عنوان برگزار می شد؛ ولی این آمار در سال 96 به 36 کنسرت و سال بعد به 7 اجرا در این فرهنگسرا تقلیل یافت. این معضلات دلایل متعددی دارد؛ از جمله اینکه اجاره سالن فرهنگسرا را بدون کارشناسی به 7 میلیون تومان افزایش داده اند.»

این ردیف نواز در ادامه این بحث به دوران شکل گیری انجمن اخوت اشاره کرد و گفت: «این انجمن محملی برای جمع شدن دراویش و افراد معنوی بود و بسیاری از عرفای بزرگ نیز با حضور در این انجمن، با جدیت به موسیقی می پرداختند.»

صارمی افرادی چون درویش خان، میرزا مهدی خان صلحی و... را از فعالان انجمن اخوت برشمرد و افزود: «این افراد با راه اندازی گروه ارکستر به فعالیت موسیقی مشغول بودند و موزیسین های بزرگی را گرد هم آورده بودند.»

*** تصمیمی که منجر به استعفای آقای مدیر شد

وی همچنین در خصوص مصوبه مجلس مبنی بر کسر 10درصدی از درآمد کنسرت ها به رادیو گفت وگو گفت: «این موضوع چند سال پیش از سوی یکی از معاونت های غیر مرتبط [با موسیقی] در وزارت ارشاد به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه شد و اعلام کردند 10درصد درآمد کنسرت ها به حساب خزانه دولت و برای ایجاد زیر ساخت های فرهنگی در شهرستان های کوچک و نقاط دور افتاده واریز شود. کمیسیون فرهنگی مجلس نیز این طرح را رد کرد؛ چراکه نه امکان پذیر بوده و نه صحیح است که از درآمد اشخاص غیر، برای ساخت مجموعه های فرهنگی هزینه کنیم.»

صارمی ادامه داد: «این طرح مجدد در سال گذشته به کمیسیون تلفیق مجلس ارائه شد و بی آنکه در کمیسیون فرهنگی به شور گذاشته شود، در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید.»

رئیس انجمن موسیقی استان تهران با انتقاد از جزئیات و سوگیری های این طرح اظهار کرد: «منظور از 10 درصد، درآمد کنسرت ها نیست؛ بلکه بایستی 10دصد از ظرفیت سالن به خزانه دولت پرداخت شود؛ یعنی اگر کنسرتی در سالنی 300 نفره برپا شود، باید هزینه 30 صندلی به خزانه پرداخت گردد؛ حتی اگر سالن پر نشود!»

صارمی با اشاره به استعفای مدیر دفتر موسیقی ارشاد پس از این تصمیم نابخرد در مجلس، تصریح کرد: «موضوع دیگر که به ذهن متبادر می شود اینست که چرا بودجه فرهنگی باید از درآمد کنسرت هایی که خود دچار مشکل و حاشیه [مالی] هستند پرداخت شود و مسئله دیگر اینست که معاون هنری وزیر ارشاد و مدیرکل وقتِ دفتر موسیقی در این وزارتخانه در جریان نبوده اند. اما متاسفانه این قانون تصویب و در برخی موارد اجرا شده است.»

***کنسرت ها غریب هستند

وی با اشاره به واکنش برخی نمایندگان کمیسیون فرهنگی نسبت بدین موضوع و نفی آن اظهار داشت: «اشکال کار اینجاست که چرا بخش های مرتبط با این اتفاق در جریان نیستند و هیچ کار کارشناسی صورت نگرفته است. در این رابطه حتی از اهالی موسیقی سوالی پرسیده نشد؛ حال آنکه در راستای برداشت مالی از درآمد کارهای هنری، باید گفت فروش فیلم از کنسرت ها به مراتب بیشتر است.»

صارمی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست کسر درصدها از برخی کنسرت ها اتفاق افتد و مشخص شود از چه نوع کنسرتی با کدام گونه موسیقیایی باید کسر مالی صورت گیرد، گفت: «بنده با دید صنفی به این مسئله می نگرم و لذا موسیقی ها را از یکدیگر تفیک نمی کنم. همانطور که گروه موسیقی دستگاهی اهمیت دارد و نیازمند حمایت است، نباید کمک ها از نوع دیگر موسیقی کاهش یافته و [جهت گیرانه باشد].»

وی با بیان اینکه خاطرنشان ساخت: «جریان هنری باید بگونه ای پیش رود که از منظر اقتصادی همه گروه های موسیقیایی قادر به تامین مالی باشند؛ ضمن اینکه اهالی موسیقی پاپ از درآمدزایی بالایی برخوردارند که در همه کشورها به همین منوال است.»

برنامه گفتاهنگ با تهیه کنندگی سعید اردیانی روانه آنتن رادیو گفت وگو شد.

مرتبط با این خبر