از ساعت به مدت

رادیو گفت و گو

پايان يك تجاوز

استاد دانشگاه علامه طباطبایی: ادامه سکوت شورای امنیت درباره بحرانهای بین المللی و جنایات رژیم صهیونیستی

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی گفت: با وجود تجاوز عربستان سعودی به یمن اما شورای امنیت سکوت کرده و این سکوت درباره جنایات رژیم صهیونیستی نیز ادامه یافته است.

1398/04/28
|
10:17

ویژه برنامه "پایان یک تجاوز" با موضوع پذیرش قطعنامه 598 با حضور دکتر عباسی استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

عباسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، وابستگی نهادهای بین المللی از نظر مالی و مادی به کشورهای عضو را مهم ترین مشکل این نهادها عنوان کرد و گفت: ایالات متحده آمریکا به دلیل در اختیار داشتن بزرگ ترین اقتصاد دنیا بالاترین حق السهم را در بسیاری از این نهادها و سازمان های بین المللی پرداخت می کند.

وی افزود: آمریکا به دلیل پرداخت 24 درصد از بودجه سازمان ملل متحد و نفوذ مالی و اقتصادی، از سازمان بین الملل توقع حرکت در چارچوب سیاست های کشور خود را دارد.

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه برخی سازمان ها از جمله سازمان بین الملل متحد از ساختار ناعادلانه به نام شورای امنیت برخوردارند گفت: پنج قدرت بزرگ جهانی در شورای امنیت با حق وتو حضور دارند و تصمیم می گیرند.

عباسی با بیان اینکه تصمیمات اساسی سازمان مربوط به حفظ صلح و امنیت بین المللی، در شورای امنیت به عنوان عالی ترین رکن اجرایی و سیاسی گرفته می شود افزود: طبیعی است کشورهای عضو به ویژه ایالات متحده متناسب با منافع خود در این شورا اقدام به تصمیم گیری می کنند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه از زمان تصویب منشور ملل متحد در سال 1945 تا به الان تحولات بسیار زیادی اتفاق افتاده مطرح کرد: این مسئله ایجاب می کند که اصلاحاتی در سازمان ملل متحد انجام گیرد و ساختارهای ناعادلانه به ویژه شورای امنیت این سازمان اصلاح شود.

عباسی تأکید کرد: مهمترین بخش نیازمند اصلاح در سازمان که باید متناسب با عدالت و شرایط بین المللی وفق داده شود" شورای امنیت" سازمان است. از زمان تشکیل سازمان تا به الان پنج قدرت به عنوان اعضای دائمی سازمان با حق وتو برای حفظ صلح و امنیت بین الملل تصمیم گرفتند.

وی متذکر شد: کشورهای بزرگ دیگر نیز، پتانسیل عضویت در شورای امنیت را دارند، در همین راستا بارها روسای کشورهای مختلف و مجامعی مانند "جنبش عدم تعهد" در مجمع عمومی سازمان بر اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید کرده اند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه هم اکنون شورا متناسب با منافع قدرت های بزرگ عمل می کند افزود: در بسیاری از موارد، منافع قدرت های متوسط و کوچک تر مورد توجه قرار نمی گیرد و حقوق آنها ضایع می شود. نمونه بارز آن چشم پوشی شورای امنیت متناسب با منافع ملی کشورهای عضو از برخی بحران های بین المللی مانند یمن است. با وجود اینکه عربستان سعودی به یمن تجاوز کرده اما شورای امنیت سکوت کرده و این سکوت درباره جنایات رژیم صهیونیستی نیز ادامه یافته است.

عباسی در پایان مطلب ابراز داشت: شورای امنیت باید اصلاح شود اما از آنجایی که این مسئله طبق منشور سازمان ملل متحد منوط به رأی مثبت هر پنج عضو دائمی این شوراست تا به الان اعضای سازمان موفق به انجام اصلاح نشده اند.

دسترسی سریع
پایان یک تجاوز